Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: Prezydenci Islandii
Temat: Słowacja - światła przez cały rok
Ponizej tekst inf. pracowej firmy Sensors
WŁĄCZ ŚWIATŁA - 15-12-2006 [09:35:00]
Na Słowacji przez cały rok z włączonymi światłami
14 grudnia br. słowacki parlament zdecydowaną większością głosów przyjął poprawkę do Kodeksu Drogowego, która od 1 marca 2007r. wprowadzi na Słowacji powszechny obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok.
Do tej pory na Słowacji obowiązywały przepisy zbliżone do polskich. Nakazywały one korzystanie ze świateł mijania w dzień w sezonie zimowym, czyli od 15 listopada do 15 marca. Poprzez wprowadzenie całorocznego obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień Słowacja stanie się kolejnym krajem europejskim po Danii, Estonii, Finlandii, Łotwie, Austrii, Szwecji, Norwegii, Islandii, Słowenii i Czechach, w którym będzie obowiązywał taki przepis. Na świecie obowiązek ten istnieje jeszcze w Kanadzie.
Formalnie poprawkę do ustawy musi jeszcze podpisać prezydent, Ivan Gaszparovicz, jednak poparcie, które zyskała w parlamencie świadczy, że głowa państwa przychyli się do inicjatywy posłów. W swoim brzmieniu słowacka poprawka jest oparta na doświadczeniach sąsiednich krajów – Czech i Austrii, w których wprowadzenie całorocznej jazdy na światłach w dzień znacznie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Według raportu opublikowanego przez Europejską Komisję ds. Energii i Transportu (DG TREN) w 2003 r. („Daytime Running Lights, Final Report” TNO Human Factor), stosowanie świateł w dzień:
- zmniejsza liczbę wypadków w dzień z udziałem co najmniej dwóch uczestników (wypadki podwójne) o 5-15%;
- zmniejsza liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%;
- zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 o 0,5 – 1,5% (dla porównania klimatyzacja pobiera moc nawet kilku kW, co oznacza ponad 10% większe zużycie paliwa; nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%[1]);
- dwukrotnie zwiększa częstotliwość wymiany żarówek, co powoduje wzrost wydatków o 6 € na rok na samochód[2].
Jak natomiast szacuje Instytut Transportu Samochodowego, rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł w dzień także na miesiące od marca do września powinno zmniejszyć liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20%. To pozwoliłoby uratować 303 osoby rocznie! W Polsce obowiązek używania świateł w ciągu dnia od 1 listopada do 1 marca wprowadzono w 1991 r. W 1997 r. skrócono czas obowiązywania tego przepisu do ostatniego dnia lutego.
W maju 2006r. powstała Koalicji na rzecz jazdy na światach przez cały rok, która za cel postawiła sobie propagowanie idei jazdy na światłach przez cały rok oraz budowania poparcia społecznego tej inicjatywy. Obecnie do Koalicji należy już blisko 40 organizacji, a ideę wprowadzenia w Polsce obowiązku jazdy na światłach przez cały rok poparło 45 parlamentarzystów z każdej opcji politycznej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ostatnich tygodniach skierował do Ministra Transportu wystąpienie generalne dotyczące planów ministerstwa wobec wprowadzenia do Ustawy o ruchu drogowym poprawki nakazującej całoroczną jazdę na światłach w dzień
Temat: Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie
Euro 2012: Włosi lekceważą rywalizację
Europejska Unia Piłkarska otrzymała już dokumentacje, dotyczące drugiego etapu ubiegania się o organizację finałów mistrzostw Europy w 2012 roku. Szansę na organizację tego turnieju ma Polska wspólnie z Ukrainą.
Oferta polsko-ukraińska nie odbiega w niczym od kandydatur chorwacko-węgierskiej czy włoskiej. W kuluarach mówi się, że Włosi nieco lekceważą całą tę rywalizację, uważając siebie już teraz za zwycięzcę, ale Polacy i Ukraińcy oraz Chorwaci z Węgrami mają nie mniej silne argumenty.
Wszyscy kandydaci mówią o poparciu rządów i parlamentów w swoich krajach, o wsparciu wszystkich organizacji sportowych i o wielkiej determinacji w ubieganiu się o największą piłkarską imprezę z Europie. Środowa ceremonia składania dokumentacji w siedzibie UEFA w Nyon pokazała, że każdy z trzech kandydatów na razie stoi twardo na nogach, a prezydent UEFA Lennart Johansson uważnie wsłuchiwał się w przemówienia każdego z przedstawicieli kandydatur.
Następny krok należy do UEFA. W europejskiej centrali analizowane będą szczegółowo dokumenty trzech kandydatur. A pracy jest sporo, bowiem każda oferta to opasłe tomy tekstów, zdjęć, wykresów, tabelek itp. Strona polska złożyła kilkanaście segregatorów dokumentacji, to samo zrobili Chorwaci z Węgrami oraz Włosi.
Kolejnym gorącym miesiącem w procesie wybierania gospodarza Euro-2012 będzie wrzesień. Wówczas kraje kandydujące zostaną odwiedzone przez delegacje UEFA, które wstępnie zweryfikują złożone obietnice. W tym czasie w Polsce ma trwać intensywna kampania reklamowa z wykorzystaniem m.in. środków masowego przekazu, a potem ma zostać przeprowadzony sondaż opinii publicznej.
Ostateczne decyzje mają zapaść 8 grudnia. Dzień wcześniej kandydaci dokonają ostatnich prezentacji, a potem członkowie Komitetu Wykonawczego wybiorą gospodarza finałów ME w 2012 roku. O wyborze decydować będą: przewodniczący Komitetu Lars Christer Olsson oraz członkowie Wiaczesław Kołoskow (Rosja), Lennart Johansson (Szwecja), Marios Lefkaritis (Cypr), Joseph Mifsud (Malta), Senes Erzik (Turcja), Michel Platini (Francja), Angel Maria Villar Llona (Hiszpania), Per Ravn Omdal (Norwegia), Eggert Magnusson (Islandia), Giangiorgio Spiess (Szwajcaria), Geoffrey Thompson (Anglia), Gerhard Mayer-Volfelder (Niemcy), Mathieu Sprengers (Holandia), Gilberto Madail (Portugalia), Franco Carraro (Włochy) i Hrihorij Surkis (Ukraina).
Głosowanie będzie przebiegać maksymalnie w dwóch turach. Aby było ważne, w sali obrad musi być kworum, czyli co najmniej ośmiu członków Komitetu, włączając w to pozbawionych prawa głosu przewodniczącego lub jego zastępcę. W pierwszej turze każdy będzie miał jeden głos i jeśli któraś z kandydatur uzyska absolutną większość, wówczas zostanie zwycięzcą głosowania i druga tura nie będzie już potrzebna.
Jeśli absolutnej większości nie będzie, wówczas odpadnie ta kandydatura, która otrzyma najmniejszą liczbę głosów i na placu boju pozostaną dwie oferty. Możliwy jest jednak taki scenariusz, że w pierwszej turze jedna kandydatura będzie cieszyła się największym poparciem, dwie pozostałe otrzymają taką samą liczbę głosów. Wówczas między tymi dwoma zostanie przeprowadzone dodatkowe głosowanie, w którym jedna będzie musiała odpaść, a druga przejdzie do drugiej tury. W przypadku kolejnego remisu szalę zwycięstwa przechyli głos przewodniczącego Komitetu Wykonawczego.
Jeśli w pierwszej turze wszystkie trzy kandydatury otrzymają taką samą ilość głosów, wówczas przewodniczący wskaże tę, która będzie musiała odpaść. W drugiej turze wygra ta oferta, która będzie cieszyła się większym poparciem głosujących.
(PAP/INTERIA.PL)
Włosi są pewnie siebie, ale moim zdaniem wchodzimy w kluczową fazę wyboru organizatora Euro 2012 i może się zdarzyć jednak niespodzianka. Kandydaturze włoskiej zaszkodzić może przede wszystkim afera w Serie A i dlatego zwiększa to szanse pozostałych kandydatur. Nasza oferta trochę została skompromitowana najpierw zamieszaniem z tym kijowskim centrum handlowo-rozrywkowym, a potem nasz skandal po meczach ostatniej kolejki Orange Ekstraklasy.
Wydaje się, że czarnym koniem tej rozgrywki może okazać się kandydatura chorwacko-węgierska, o której mówi się najmniej, ale nie towarzyszy tej ofercie żaden skandal. To może być siła tej propozycji. Siłą Chorwatów i Węgrów może się okazać słabości ofert włoskiej i polsko-ukraińskiej. Jednak wciąż na zwycięstwo szanse ma cała trójka, a wciąż faworytem wydaje się, że są Włochy.
Temat: Deflacja a potem inflacja
Temat: Deflacja a potem inflacja
Mimo ze tak wiele osob (wlacznie ze mna) podkreslalo roznice miedzy
kryzysem kapitalistycznym a socjalistycznym, nadal jeszcze rozne osoby z
uporem maniaka wypisuja tutaj banialuki, uwazajac, ze kryzys
kapitalistyczny onacza puste pólki w sklepach.
"Chodze po sklepach i widze pelne polki, wiec gdzie tu kryzys"? - pisze
ktos.
Tymczasem kryzys kapitalistyczny oznacza polki przepelnione, uginajace sie
pod masa towarow, ktore schodza wolniej, bo brak chetnych na zakup.
Ten brak chetnych do zakupow wywolany jest bezrobociem i zubozeniem, ktore
stopniowo, krok po kroku, narasta. I ten proces wcale nie trwa miesiac czy
dwa ale kilka lat! Jesli kryzys dopiero sie zaczyna (raptem minal miesiac)
to zadnych wiekszych jego oznak jeszcze nie mozna dostrzec.
Ostry kryzys gospodarczy (kapitalistyczny) polega na tym, ze kupcy
zaczynaja obnizac ceny towarow w sklepach, zeby one zeszly, dochodzi wiec
do DEFLACJI, bo towary sa coraz to tansze i tansze.
Oczywiscie taka deflacja nie moze trwac wiecznie, bo nikt przeciez nie
chce doplacac do interesu.
Mozna wziac za przyklad samochody. Najpierw mamy brak chetnych, wiec spada
cena, potem produkcja zaczyna spadac, zamyka sie kolejne fabryki, a gdy w
koncu spadek produkcji dojdzie do samego dna (ale nikt nie wie z gory jaki
to poziom), to zaczyna powoli wzrastac popyt, a poniewaz produkcja jest
teraz juz mala, fabryki pozamykane (bo pobankrutowaly), wiec cena zaczyna
rosnac. Tak wiec znowu pojawia sie inflacja, czasem ogromna.
My Polacy, przezylismy juz kryzys, ale byl to kryzys socjalistyczny,
oznaczajacy brak towarow na polkach - czyli zupelny absurd jak na warunki
kapitalistyczne.
To dlatego wlasnie miesiac temu Polacy w Islandii rzucili sie do sklepow
aby masowo kupowac makaron, cukier i make. Uslyszeli bowiem w TV trwozace
robiono w Polsce w latach "kryzysu". Kupcy islandzcy zacierali rece z
uciechy, dorzucajac towar na polki, sprowadzajac go skad tylko sie da.
Przypominam ten fakt juz po raz drugi, gdyz ciagle pojawiaja sie na grupie
osoby, szukajace "kryzysu pustych pólek" i nie mogace go dostrzec.
Poniewaz Polska jest krajem rozwijajacym sie, wiec jest w lepszej nieco
sytuacji od krajow ustabilizowanych w rozwoju. U nas ciagle przeciez
wzrasta jeszcze popyt na samochody i na rozne dobra konsumpcyjne, poniewaz
rynek mamy jeszcze nienasycony, ciagle jeszce duzo ludzi nie ma wcale
samochodow i rownie duzo ludzi posiada samochody tak stare, ze chcialoby
je zmienic na nowsze.
I dlatego wierze, tez kryzys swiatowy dotrze do Polski chyba jednak nieco
pozniej i odrobine mniej ucierpimy. Byc moze zamiast recesji i cofniecia
sie w rozwoju bedzie tylko kilkuletni zastoj i stagnacja. Ale moze byc
gorzej, jezeli pozwolimy sie jako kraj "wycyckac". Dlatego tez wszyscy
powinni dobrze pilnowac interesow Polski, prezydent powinien pilnowac
premiera a premier prezydenta. Obaj powinni wszedzie udawac sie RAZEM i
patrzec sobie wzajemnie na rece. Opozycja musi miec pelna wiedze o
wszelkiego rodzaju rozmowach, jakie sa toczone. Aby nie bylo zadnego
szachrajstwa. To jest bardzo wazne w sytuacji kryzysowej.
Pester
Sledzac dyskusje mozna zauwazyc ze wiekszosc utozsamia kryzys z nedza i
glodem i porownuje go do sytuacji z poczatku lat 30, bo tym sie dzisiaj
straszy duze dzieci w tv i nie tylko, po czym dochodzi do blyskotliwego
wniosku ze u niego to tego kryzysu w zasadzie nie ma. Nie trzeba szukac
daleko zeby sie dowiedziec czym jest recesja (w tym kontekscie synonim
kryzsu, a jak lepiej brzmi).
"Recesja to zjawisko makroekonomiczne polegające na znacznym zahamowaniu
tempa wzrostu gospodarczego, skutkujące nawet spadkiem produktu krajowego
brutto."
-na podstawie wikipedii
W zasadzie tyle wystarczy zeby stwierdzic obecnosc kryzysu, mysle ze teraz
nie bedzie mial z tym nikt problemu.
Ktos bardziej dociekliwy moze zadac pytanie
-A po co wogole jest ten kryzys?
Tak na chlopski rozum, kryzys powstaje w wyniku potrzeby zmiany czynnikow
produkcji, ktore okazaly sie nieefektywne. Nastepuje zmiana alokacji
kapitalu, co pociaga za soba ruchy cen. Podmioty mniej wydajne zostaja
zastapione przez bardziej wydajne, zmienia sie struktura zatrudnienia itd.,
czyli krotko mowiac gospodarka dostosowuje sie do nowych czasow a w
konsekwencji weryfikuje dotychczasowy stan.
Problem moze pojawic sie wtedy, gdy niektore podmioty sa oporne na zmiany i
sa sztucznie chronione, wtedy gospodarka ponosi koszty utrzymywania ich
przy zyciu. I nie chodzi tutaj tylko o firmy czy branze, ale rowniez o
instytucje, prawo. Wtedy nie wiadomo do konca kto i ile zaplaci za ten stan
rzeczy.
Co do inflacji to juz warto troche poczytac, bo sprawa nie jest taka prosta,
albo z poczatku wydaje sie taka nie byc. A Tobie, Pester, radze
zweryfikowac swoja wiedze na rynku, bo z prognozowania lub dzialalnosci
edukacyjnej tutaj niewiele zyskasz.
Temat: Deflacja a potem inflacja
Gleboko wierzac ze "stary" skonczyl juz te glupie zarty z podszywaniem sie
pod nick Pestera (wybaczam mu, jezeli to sie nie powtorzy) wznawiam swoje
pisanie na grupie.
Temat: Deflacja a potem inflacja
Mimo ze tak wiele osob (wlacznie ze mna) podkreslalo roznice miedzy kryzysem
kapitalistycznym a socjalistycznym, nadal jeszcze rozne osoby z uporem
maniaka wypisuja tutaj banialuki, uwazajac, ze kryzys kapitalistyczny onacza
puste pólki w sklepach.
"Chodze po sklepach i widze pelne polki, wiec gdzie tu kryzys"? - pisze
ktos.
Tymczasem kryzys kapitalistyczny oznacza polki przepelnione, uginajace sie
pod masa towarow, ktore schodza wolniej, bo brak chetnych na zakup.
Ten brak chetnych do zakupow wywolany jest bezrobociem i zubozeniem, ktore
stopniowo, krok po kroku, narasta. I ten proces wcale nie trwa miesiac czy
dwa ale kilka lat! Jesli kryzys dopiero sie zaczyna (raptem minal miesiac)
to zadnych wiekszych jego oznak jeszcze nie mozna dostrzec.
Ostry kryzys gospodarczy (kapitalistyczny) polega na tym, ze kupcy zaczynaja
obnizac ceny towarow w sklepach, zeby one zeszly, dochodzi wiec do DEFLACJI,
bo towary sa coraz to tansze i tansze.
Oczywiscie taka deflacja nie moze trwac wiecznie, bo nikt przeciez nie chce
doplacac do interesu.
Mozna wziac za przyklad samochody. Najpierw mamy brak chetnych, wiec spada
cena, potem produkcja zaczyna spadac, zamyka sie kolejne fabryki, a gdy w
koncu spadek produkcji dojdzie do samego dna (ale nikt nie wie z gory jaki
to poziom), to zaczyna powoli wzrastac popyt, a poniewaz produkcja jest
teraz juz mala, fabryki pozamykane (bo pobankrutowaly), wiec cena zaczyna
rosnac. Tak wiec znowu pojawia sie inflacja, czasem ogromna.
My Polacy, przezylismy juz kryzys, ale byl to kryzys socjalistyczny,
oznaczajacy brak towarow na polkach - czyli zupelny absurd jak na warunki
kapitalistyczne.
To dlatego wlasnie miesiac temu Polacy w Islandii rzucili sie do sklepow aby
masowo kupowac makaron, cukier i make. Uslyszeli bowiem w TV trwozace
robiono w Polsce w latach "kryzysu". Kupcy islandzcy zacierali rece z
uciechy, dorzucajac towar na polki, sprowadzajac go skad tylko sie da.
Przypominam ten fakt juz po raz drugi, gdyz ciagle pojawiaja sie na grupie
osoby, szukajace "kryzysu pustych pólek" i nie mogace go dostrzec.
Poniewaz Polska jest krajem rozwijajacym sie, wiec jest w lepszej nieco
sytuacji od krajow ustabilizowanych w rozwoju. U nas ciagle przeciez wzrasta
jeszcze popyt na samochody i na rozne dobra konsumpcyjne, poniewaz rynek
mamy jeszcze nienasycony, ciagle jeszce duzo ludzi nie ma wcale samochodow i
rownie duzo ludzi posiada samochody tak stare, ze chcialoby je zmienic na
nowsze.
I dlatego wierze, tez kryzys swiatowy dotrze do Polski chyba jednak nieco
pozniej i odrobine mniej ucierpimy. Byc moze zamiast recesji i cofniecia sie
w rozwoju bedzie tylko kilkuletni zastoj i stagnacja. Ale moze byc gorzej,
jezeli pozwolimy sie jako kraj "wycyckac". Dlatego tez wszyscy powinni
dobrze pilnowac interesow Polski, prezydent powinien pilnowac premiera a
premier prezydenta. Obaj powinni wszedzie udawac sie RAZEM i patrzec sobie
wzajemnie na rece. Opozycja musi miec pelna wiedze o wszelkiego rodzaju
rozmowach, jakie sa toczone. Aby nie bylo zadnego szachrajstwa. To jest
bardzo wazne w sytuacji kryzysowej.
Pester
Temat: Polityka
http://www.dziennik.pl/po...na_granicy.html
"Dopełnił się ostatni akt integracji europejskiej, która obejmuje Polskę i Litwę. Dziś przestały istnieć granice w ramach 27 krajów Unii. Od Portugalii aż po Finlandię. Od Rumunii po Francję" - szczycił się w przemówieniu podczas uroczystego otwarcia szlabanów w Budzisku na granicy polsko-litewskiej prezydent Polski Lech Kaczyński.
I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że pięć krajów Unii Europejskiej - w tym właśnie Rumunia - nie należy do Schengen. Otwarte granice mają za to, choć nie należą do UE, Norwegia i Islandia.
Iwona Guzowska (PO) zarabia na biurze poselskim, w imieniu Sejmu wynajęła je od własnej spółki. Mieszczące się w willowej uliczce Wrzeszcza biuro nie ma telefonu, ani tablicy informacyjnej. A powinno.
Aż dziw, że umknęło mojej uwadze:
Wiceminister Edukacji Mirosław Orzechowski w RMF FM (25 sierpnia 2006): Ja nie wierzę w gwiazdy, ale myślę, że jeżeli będzie potrzeba, żeby i je uporządkować, to mamy większość, uporządkujemy.
To trochę wiadomości z Wenezueli:
1) Od 9 grudnia 2007 obowiązuje w Wenezueli nowa strefa czasowa GMT -4:30 (było GMT -4:00). Uzasadnieniem tej reformy, podanym przez Ministra Władzy Ludowej ds. Nauki i Technologii Héctora Navarro, jest:
"Zmiana strefy czasowej będzie wyjątkowo korzystna dla globalnego zdrowia narodu wenezuelskiego. Przyniesie bardzo pozytywne efekty dla ludzkich organizmów, i to zarówno z punktu widzenia funkcyjnego, intelektualnego, produkcyjnego, jak i fizjologicznego."
"Zostało naukowo udowodnione iż aktualnie obowiązujący w Wenezueli czas obniża zdolność koncentracji jednostek, a u dzieci może wywołać problemy z nauką, zmęczenie, zaburzenia w zachowaniu i opóźnienie w rozwoju związane z modyfikacją wydzielania hormonu wzrostu. A także bardzo poważne problemy z odżywianiem się."
"Dzięki reformie u dorosłych zmniejszy się ilość wynikających z niewystarczającej ilości snu przypadków mikrozaśnięć w ciągu dnia, które mogą m.in. być przyczyną wypadków drogowych."
"Reforma w sposób optymalny wykorzysta efekty światła słonecznego na metabolizm istoty ludzkiej, a także wpłynie na racjonalność wykorzystania czasu."
"Wenezuelczycy będą się budzić nie zaspani, ale pełni energii."
"Obowiązujący do tej pory czas został wprowadzony w 1965 roku przez rząd Raúla Leoniego, który był rządem burżuazyjnych interesów w którym aspekty wpływające na istoty ludzkie były podporządkowane dochodom przedsiębiorstw."
"Reforma była niezbędna, od dawna oczekiwana i sprawiedliwa, ponieważ równo skorzystają na niej wszystkie grupy społeczne." (ten argument do mnie najbardziej przemawia)
2) Prezydent Wenezueli Hugo Chávez
A) po przegranej w grudniowym referendum:
a) Wygrana opozycji jest gówniana, a nasza porażka jest pełna odwagi, wartości i godności ("Es una victoria de mierda y la nuestra llámenla derrota, llámenla como quieran, pero es de coraje, de valor, de dignidad.")
b) Władza nadal w żaden sposób nie wytłumaczyła wielogodzinnego opóźnienia w ogłoszeniu wyników, ani ówczesnego baletu wojskowych helikopterów nad stolicą. Chávez przyznał jedynie, że "dyskutowano nad wynikami". I zasugerował wręcz, że mógł to referendum wygrać – "Nie skończono liczenia wszystkich oddanych głosów, gdy kazałem to liczenie przerwać. Zrobiłem to, bo ewentualna minimalna wygrana mnie nie interesowała, mnie pyrrusowe zwycięstwa nie zadowalają".
B) przed referendum:
a) "Głosując za reformami, głosujecie na mnie, głosując przeciw popieracie Imperium (czyli Stany Zjednoczone)"
b) "Przyszłością Wenezueli jest boliwariański socjalizm XXI wieku, a opozycja to reprezentanci historii. Z przeszłością nie ma pojednania"
Niby zupełnie inny kraj, gdzieś bardzo daleko, zupełnie inne problemy, a wypowiedzi jakże podobne...
Temat: Co sie stało w dniu waszych urodzin
26 stycznia działo się:
26 stycznia jest 26. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 339 (w latach przestępnych 340) dni.
Imieniny: Andrzej, Leon, Leona, Paula, Polikarp, Skarbimir, Teogenes, Tymoteusz, Tytus Acid Drinkers i Wojsław
Australia - Święto Australii
Dominikana - Urodziny Duarte'a
Indie - Święto Republiki
Uganda - Rocznica Rządu
Kościół katolicki - wspomnienie świętego Tytusa
1497 - Go-Nara, cesarz Japonii (zm. 1557)
1698 - Jan Małachowski, kanclerz wielki koronny (zm. 1762)
1763 - Karol XIV Jan, król Szwecji i Norwegii (zm. 1844)
1781 - Ludwig Achim von Arnim, niemiecki pisarz (zm. 1831)
1784 - Paweł Straszyński, polski duchowny katolicki, biskup (zm. 1847)
1789 - Józef Damse, polski kompozytor i śpiewak (zm. 1852)
1790 - Aleksandr Lüders, rosyjski hrabia, generał, namiestnik Królestwa Polskiego (zm. 1874)
1804 - Eugène Sue, francuski pisarz (zm. 1857)
1809 - Jan Krzeptowski, polski muzyk, gawędziarz (zm. 1894)
1831 - Anton de Bary, niemiecki botanik, mikolog i fitopatolog (zm. 1888)
1857 - Trinley Gjatso, 12. Dalajlama, przywódca Tybetu (zm. 1875)
1860 - Paul Féval (syn), francuski pisarz (zm. 1933)
1865 - Sabino Arana, baskijski działacz niepodległościowy (zm. 1903)
1871 - Samuel Hopkins Adams, amerykański pisarz, dziennikarz (zm. 1958)
1876 - Jan Sosnowski, polski fizjolog, rektor SGGW (zm. 1938)
1880 - Douglas MacArthur, amerykański generał i dowódca wojskowy (zm. 1964)
1881 - Walter Krueger, amerykański generał i dowódca wojskowy (zm. 1967)
1884 - Edward Sapir, amerykański językoznawca, antropolog, krytyk literacki, muzyczny, poeta i kompozytor (zm. 1939)
1898 - Katarzyna Kobro, polska rzeźbiarka (zm. 1951)
1904 - Seán MacBride, irlandzki polityk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (zm. 1988)
1907 - Hans Selye, kanadyjski endokrynolog i fizjopatolog (zm. 1982)
1908 - Stéphane Grappelli, francuski muzyk i kompozytor jazzowy (zm. 1997)
1910 - Elmar Klos, czeski reżyser filmowy (zm. 1991)
1908 - Gideon Stahlberg, szwedzki szachista (zm. 1967)
1911 - Polykarp Kusch, amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (zm. 1993)
1911 - Norbert Schultze, niemiecki kompozytor, autor melodii do piosenki Lili Marleen (zm. 2002)
1913 - Hanna Muszyńska-Hoffmanowa, polska pisarka (zm. 1995)
1918 - Nicolae Ceauşescu, rumuński dyktator komunistyczny (zm. 1989)
1918 - Philip José Farmer, amerykański pisarz science fiction i fantasy
1921 - Akio Morita, japoński przemysłowiec, współzałożyciel Sony (zm. 1999)
1924 - Stanisław Szymecki, polski duchowny katolicki, biskup białostocki
1925 - Paul Newman, amerykański aktor
1927 - José Azcona del Hoyo, honduraski polityk, prezydent Hondurasu (zm. 2005)
1927 - Tadeusz Natanson, polski kompozytor, pedagog (zm. 1990)
1928 - Abdelatif Filali, marokański polityk
1928 - Roger Vadim, francuski reżyser filmowy (zm. 2000)
1929 - Waldemar Podgórski, polski reżyser filmowy
1931 - Kazimierz Albin Dobrowolski, polski biolog, rektor Uniwersytetu Warszawskiego (zm. 2002)
1931 - Stanisław Królak, polski kolarz, mistrz Polski
1933 - Janina Zającówna, polska pisarka
1935 - Fridrik Olafsson, islandzki szachista, prezydent FIDE
1935 - Zbigniew Penherski, polski kompozytor
1936 - Jan Tadeusz Stanisławski, polski satyryk, aktor (zm. 2007)
1936 - Romuald Waga, polski admirał
1941 - Scott Glenn, amerykański aktor
1941 - Henry Jaglom, brytyjski reżyser filmowy
1943 - Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista, politolog, publicysta
1944 - Angela Davis, amerykańska aktywistka feministyczna
1945 - Ashley Hutchings, angielski wokalista i basista zespołu Steeleye Span
1945 - David Purley, brytyjski kierowca Formuły 1 (zm. 1985)
1946 - Christopher Hampton, brytyjski dramatopisarz
1947 - Patrick Dewaere, francuski aktor (zm. 1982)
1947 - Michel Sardou, francuski piosenkarz
1949 - Jonathan Carroll, amerykański pisarz
1949 - David Strathairn, amerykański aktor
1950 - Ivan Hlinka, czeski hokeista, trener hokejowy (zm. 2004)
1951 - Jarmila Kratochvílová, czeska lekkoatletka, biegaczka
1952 - Eugeniusz Dębski, polski autor fantastyki
1952 - Mimi Leder, amerykańska reżyserka filmowa
1953 - Anders Fogh Rasmussen, duński polityk
1955 - Björn Andresen, szwedzki aktor
1955 - Eddie Van Halen, amerykański muzyk rockowy z Van Halen
1956 - Jacek Kondracki, polski scenarzysta filmowy
1958 - Anita Baker, amerykańska piosenkarka
1959 - Bob Lazar, postać amerykańskiej popkultury
1959 - Wanda Panfil-Gonzales, polska lekkoatletka, maratonka, mistrzyni świata
1961 - Wayne Gretzky, kanadyjski hokeista
1963 - José Mourinho, portugalski trener piłkarski
1963 - Andrew Ridgeley, angielski muzyk
1965 - Dariusz Kordek, polski aktor
1966 - Jacek Łaszczok, polski wokalista zespołu Stachursky
1970 - David Perry, francuski aktor i producent pornograficzny
1977 - Vince Carter, amerykański koszykarz
1984 - Grzegorz Wojtkowiak, polski piłkarz
1990 - Matusiak Michał, tuk z lo Zawckiem
1990 - Krzysztof Żak , tuk z lo Zawckiem
1995 - Ja
Temat: Znani - urodzeni, zamieszkali w Naszym Powiecie
Ludzie, grupy, zespoły, kapele - znani, znane – urodzeni, tymczasowi, powiązani z Powiatem Głubczyckim
Achtelik Josef (* 7.04. 1881 Baborów - + 30. 12. 1965 Lipsk) muzyk, kompozytor, dyrygent.
Adamiuk Antoni – Ksiądz, biskup, polski duchowny katolicki
Blicharz Renata – poetka
Chtiej Jan – kolarstwo
Chtiej Roman - kolarstwo
Cwen Aleksandra – aktorka
Czuta-Pakosz Irena - "Wielokrotna medalistka (3 złote) mistrzostw świata w biegach górskich oraz kilkunastokrotna mistrzyni polski."
Dołhan Jerzy – badmintonista
Drzewiński Wincenty - piłkarz ręczny
Franków – Żelazna Agnieszka – kierownik Chóru Filharmonii im W. Lutosławskiego we Wrocławiu
Gładkowski Krzysztof - antropolog, kulturoznawca, etnolog, religiolog KUL, Uniwersytet Olsztyński
Gnilka Joachim – teolog, biblioznawca
Grzeczny Janusz - "Mulek" - zaczynał w zespole Manchester
Höffe Otfried - filozof niemiecki
Holländer Albert - handlarz znaczkami pocztowymi
Holländer Beniamin – nauczyciel, założyciel fabryki towarów wełnianych w Głubczycach
Holländer Emil - radny miejski, przekazał miastu Głubczycom tzw. Promenadę Hollaendra
Holländer Felix – literat, autor nowel i powieści
Holländer Gustav - pierwszy skrzypek w operze berlińskiej
Holländer Hubert - miał fabryczkę przy Ottokarstrasse (ul. Kochanowskiego)
Holländer Kurt - mieszkał przy Lindenstrasse 22 (utam, gdzie mieściła się fabryka towarów wełnianych)
Holländer Siegmund - lekarz medycyny
Holländer Viktor – kompozytor teatralny
Iluk Jan – germanista
Jaruzelski Wojciech – Prezydent PRL (lipiec, sierpień 1945)
Jędrysek Mariusz - geolog, Uniwersytet Wrocławski
Kaczor Jacek – konferansjer
Kieślowski Krzysztof – polski reżyser filmowy
Kinner von Scherffenstein Martin – pisarz miejski
Koziełek Alojzy – ksiądz katolicki
Krakowska Katarzyna – badmintonistka
Krawiec Maria – poetka
Krupa Adam – poseł na Sejm VI kadencji
Kuźnik Ryszard - fotograf
Laskowski Stanisław - Ambasador Polski w Islandii,
Lewy-Bertaut Erwin Félix – krystalografik
Lipiński Adam – poseł na Sejm I, IV, V, VI kadencji
Maler Katarzyna – głubczycki historyk
Konner Manoel - Biskup Foz do Iguaçu (Brazylia). Urodzony w Zawiszycach w 1885r. Zmarł w 1968r.
Matulka Witold – tenor
Melchior Ferdynand von Gaschin - cesarski radca oraz Kanclerz Księstwa Opolskiego i Raciborskiego
Moc Piotr – dziennikarz, reporter m. in. RMF FM, Radio Opole, Radio Park FM oraz serwis KKOZLE.PL
Nathan Józef – ksiądz, biskup, budowniczy, ekonom, polityk, najbardziej związany z Branicami
Ondrusch Paul – rzeźbiarz
Palkij Henryk - UJ, członek Krajowej Komisji Egzaminacyjnej /historia/
Pietraszyn Robert – Prezes Zagłębia Lubin
Pyziak Krzysztof – aktor
Reinelt Johannes – „Filozof z Lasu”
Sedlag Anastazy - (*23.04.1787 Dziećmarów - + 23.09.1856 Chełmno) ks. biskup diecezji w Pelplinie, 1833 r. tyt. honoris causa teologii
Skrobek Gerard - premier, artysta – rzeźbiarz
Sochacki Sławomir – prezenter telewizyjny
Stanisława Steuden -dr hab., prof.KUL, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej
Styczeń Michał "Misiek"- sporty siłowe, Strong Man
Szafranek Józef – ksiądz katolicki
Tokarczuk Olga – pisarka
Ulitzka Carl - polityk śląski i niemiecki
Wacha Przemysław – badmintonista
Wilpert Josef - ksiądz, pochodził z Dzielowa, śląski badacz katakumb, zm. 1944 w Rzymie.
Zapendowska Elżbieta - polski krytyk muzyczny i nauczycielka śpiewu
Zdeb Bolesław - trener i założyciel sekcji badmintona w Głubczycach
Zweig Stefanie – powieściopisarka
Zespoły:
Liberum Veto - kapela początkowo z Głubczyc, a potem z Opola. dnia Śro 16:23, 16 Wrz 2009, w całości zmieniany 8 razy
Temat: Kto sie urodził wtedy kiedy wy
To teraz ja 30 luty :D
A tak na serio to 27 stycznia:
* 1443 - Albrecht Odważny, książę Saksonii (zm. 1500)
* 1546 - Joachim Fryderyk Hohenzollern, elektor Brandenburgii (zm. 1608)
* 1571 - Abbas I Wielki, szach Persji (zm. 1629)
* 1600 - (lub 28 stycznia) Klemens IX, papież (zm. 1669)
* 1756 - Wolfgang Amadeus Mozart, austriacki kompozytor (zm. 1791)
* 1775 - Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling, niemiecki filozof (zm. 1854)
* 1790 - William Davies Evans, angielski szachista, kapitan marynarki wojennej (zm. 1872)
* 1814 - Eugène Viollet-le-Duc, francuski architekt, historyk sztuki, konserwator (zm. 1879)
* 1832 - Lewis Carroll, brytyjski pisarz, matematyk (zm. 1898)
* 1836 - Leopold von Sacher-Masoch, austriacki pisarz (zm. 1895)
* 1850 - Edward John Smith, angielski marynarz, kapitan Titanica (zm. 1912)
* 1859 - Wilhelm II, król Prus, cesarz Niemiec (zm. 1941)
* 1861 - Ralph Modjeski, amerykański inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów pochodzenia polskiego (zm. 1940)
* 1878 - Konstantin Michaiłowicz Derjugin, rosyjski hydrobiolog (zm. 1938)
* 1881 - Sveinn BjĂśrnsson, islandzki polityk, prezydent Islandii (zm. 1952)
* 1884 - Kazimierz Kolbuszewski, polski historyk literatury (zm. 1943)
* 1885 - Jerome Kern, amerykański kompozytor, autor musicali (zm. 1945)
* 1885 - Eduard KĂźnneke, niemiecki kompozytor (zm. 1953)
* 1885 - Bronisław Ziemięcki, polski polityk, minister (zm. 1944)
* 1888 - Tadeusz Kossakowski, polski dowódca wojskowy, generał Wojska Polskiego (zm. 1965)
* 1897 - Karel LamaÄ, czeski reżyser filmowy (zm. 1952)
* 1891 - (pomiędzy 15 i 27 stycznia) Ilja Erenburg, rosyjski pisarz, dziennikarz (zm. 1967)
* 1901 - Willy Fritsch, niemiecki aktor (zm. 1973)
* 1901 - Jan Kurnakowicz, polski aktor (zm. 1968)
* 1903 - Sir John Carew Eccles, australijski neuropsycholog, laureat Nagrody Nobla (zm. 1997)
* 1905 - Zenon Nowak, polski polityk, wicepremier (zm. 1980)
* 1912 - Henryk Rostworowski, polski poeta, tłumacz, piosenkarz (zm. 1984)
* 1914 - Wojciech Rajewski, polski aktor (zm. 1980)
* 1918 - Elmore James, amerykański gitarzysta bluesowy (zm. 1963)
* 1919 - JiĹina HaukovĂĄ, czeska pisarka (zm. 2005)
* 1921 - Donna Reed, amerykańska aktorka (zm. 1986)
* 1922 - Andrzej Trzebiński, polski pisarz, krytyk literacki (zm. 1943)
* 1924 - Marian Przykucki, polski duchowny katolicki, biskup szczecińsko-kamieński
* 1924 - Sabu, indyjski aktor (zm. 1963)
* 1926 - Barbara Bardzka, polska aktorka teatralna (zm. 1996)
* 1926 - Ingrid Thulin, szwedzka aktorka (zm. 2004)
* 1928 - Hans Modrow, niemiecki polityk, premier NRD
* 1929 - Gastón SuĂĄrez, boliwijski pisarz (zm. 1984)
* 1930 - Usko Meriläinen, fiński kompozytor, dyrygent (zm. 2004)
* 1930 - Sobiesław Zasada, polski kierowca rajdowy
* 1932 - Borys Szachlin, radziecki gimnastyk (zm. 2008)
* 1934 - Ădith Cresson, francuska polityk
* 1935 - Tadeusz Zawierucha, polski pisarz
* 1936 - Troy Donahue, amerykański aktor (zm. 2001)
* 1936 - Samuel Ting, amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla
* 1937 - Marek Dagnan, polski autor tekstów piosenek
* 1937 - Bud Somerville, amerykański curler
* 1937 - David Yallop, brytyjski pisarz
* 1940 - James Cromwell, amerykański aktor
* 1944 - Mairead Corrigan, irlandzka działaczka pokojowa, laureatka Nagrody Nobla
* 1944 - Kevin Coyne, brytyjski muzyk bluesowy (zm. 2004)
* 1944 - Nick Mason, brytyjski perkusista zespołu Pink Floyd
* 1945 - Adam Krzemiński, polski dziennikarz, publicysta
* 1948 - Stanisław Tymiński, polski polityk, biznesmen
* 1949 - Zbigniew Rybczyński, polski operator, reżyser filmów eksperymentalnych, laureat Oscara
* 1952 - Ernestyna Winnicka, polska aktorka
* 1954 - Barbara Bursztynowicz, polski aktorka
* 1956 - Henryk Miłoszewicz, polski piłkarz, reprezentant Polski (zm. 2003)
* 1956 - Mimi Rogers, amerykańska aktorka
* 1957 - Janick Gers, angielski muzyk zespołu Iron Maiden
* 1959 - GÜran Hägglund, szwedzki polityk
* 1963 - Andrzej Piekarczyk, polski satyryk, członek Kabaretu OT.TO
* 1964 - Bridget Fonda, amerykańska aktorka
* 1965 - Alan Cumming, brytyjski aktor, reżyser filmowy
* 1968 - Tricky, brytyjski muzyk
* 1968 - Mike Patton, amerykański wokalista, muzyk
* 1969 - Jeroen Piket, holenderski szachista
* 1972 - Mirjam Ott, szwajcarska curlerka, wicemistrzyni olimpijska
* 1973 - Krzysztof Antkowiak, polski wokalista
* 1974 - Ole Einar Bjørndalen, norweski biathlonista, mistrz olimpijski
* 1975 - Benjamin von Stuckrad-Barre, niemiecki pisarz
* 1976 - Wojciech Klata, polski aktor
* 1980 - Marat Safin, rosyjski tenisista
* 1981 - Alicia Molik, australijska tenisistka
* 1981 - Mikołaj Krawczyk, polski aktor
* 1981 - Patryk Rachwał, polski piłkarz, reprezentant Polski
Temat: Układ z Schengen
Układ z Schengen - został zawarty w miejscowości Schengen w Luksemburgu, 14 czerwca 1985 roku. Porozumienie znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Układ dotyczy również współpracy przygranicznej policji.
Historia
13 lipca 1984 roku Niemcy i Francja zawarły porozumienie w Saarbrücken. Była to dwustronna umowa w sprawie ułatwiania obywatelom obu państw przekraczania wspólnej granicy. Umowa ta dotyczyła jedynie kontroli na drogowych przejściach granicznych. Umową z Saarbrücken zainteresowały się kraje Beneluksu, mające już doświadczenie w funkcjonowaniu unii paszportowej. Wykorzystano więc część rozwiązań z Saarbrücken i zawarto nową umowę. W 1985 roku w miejscowości Schengen podpisano porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych granicach (tzw. Schengen I) między krajami Unii Gospodarczej Beneluksu, Francją i RFN. Umowa ta została zawarta poza wspólnotowym porządkiem prawnym.
Od 1986 r. wprowadzono zwykłą kontrolę wzrokową na granicy dokonywaną w stosunku do pojazdów przekraczających ją ze zmniejszoną prędkością. Natomiast 26 marca 1995 r. całkowicie zniesiono kontrolę na granicach. W 1995 r. na mocy układu z 1990 r. również Hiszpania i Portugalia stały się pełnoprawnymi członkami Grupy. Włochy, Grecja, Austria oraz pięć krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Islandia) uzyskały wówczas status obserwatorów.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Systemem Informacji Wizowej został ustanowiony już rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2004 (Dz. U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2788). Rządowy projekt ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej wpłynął do Sejmu 5 lipca 2007 jako druk sejmowy nr 1934. Projekt dotyczył uporządkowania i uzupełnienia w niezbędnym zakresie podstaw prawnych dotyczących uczestnictwa Polski w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Systemie Informacji Wizowej (VIS), ustalenia w odpowiedni sposób kompetencji poszczególnych organów w zakresie wprowadzania i udostępniania danych SIS i VIS. Nad projektem pracowała Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Na posiedzeniu nr 46 V kadencji Sejm uchwalił ustawę z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1170). 401 posłów było za, 29 przeciw, 8 wstrzymało się. Senat nie wniósł poprawek. 7 września 2007 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę. Ustawa realizuje decyzję Rady 2004/512/WE z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie ustanowienia Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) (Dz. Urz. UE L 213 z 15.06.2004, str. 5-7 (CELEX: 32004D0512)) i inne[1]. Zgodnie z art. 46 ustawy i decyzją Rady Rzeczpospolita Polska wejdzie do Układu z Schengen 21 grudnia 2007.
Pomnik upamiętniający Układ z Schengen
Opis
Układ jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym porozumieniem. Do układu Schengen należy obecnie trzynaście państw Unii Europejskiej. Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, są z grupą z Schengen stowarzyszone. Przyjęcie przepisów wynikających z Układu z Schengen jest jednym z wymogów uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej przez kraje kandydujące, tak więc w przyszłości strefa swobodnego, niekontrolowanego przepływu osób znacznie się powiększy i obejmie prawie całą Europę.
Strona 2 z 2 • Wyszukiwarka znalazła 50 wypowiedzi • 1, 2