Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: Prezydenci Gwinei Równikowej





Temat: Politycy - ukochani i znienawidzeni
Ryszard Kalisz - Jak tego czlowieka mozna nie lubic dystans do siebie i swietny fachowiec
Można. Odesłałbym go peirwszym transportem do Gwinei Równikowej, wiza bez mozliwości powrotu. Wielki tłusty kartofel....Bracia Kartoflińscy przy nim wymiękają. Może to, że jest adwokatem, wyrobiło w nim specyficzny rodzaj arogancji i fałszu, który bije z jego twarzy.
Wierzejski, Giertych, Lepper, Beger, Hojarska, Miller i tym podobni, którzy mimo wyższego wykształcenia nie dają po sobie tego poznać, albo w ogóle go nie mają - won z polityki.

Politycy są w grze dla pieniędzy i dla władzy. Nie dla zwykłych szarych ludzi. Dostają w moim mniemaniu za dużo forsy. Jednak sa tacy, których w miare mozliwości można przetrawić :
Janusz Palikot- dr filozofii, milioner, pisze ciekawe teksty, często dziwnie się zachowuje, ale jest w porządku.
Senyszyn- mimo, że jest z nieciekawej partii, potrafi się powygłupiać w telewizji, powiedzieć coś ciekawego, ma tytuł prof. więc głupia nie jest.
Radek Sikorski - trochę ciapowaty, ale fajny z niego wykształciuch. Był za dobry dla PiSu.
O tym, że lubię Dutkiewicza, też napisze, mimo, że nie wszyscy go pewnie znają - prezydent Wrocławia.





Temat: Stadion na Drzymały
Stadion Wrocław made in China?

Marcin Torz 2008-08-06 09:39:13, aktualizacja: 2008-08-06 09:51:19

Aż 9 firm chce zbudować arenę we Wrocławiu. Wśród nich są też egzotyczni wykonawcy.

Światowi potentaci z branży budowlanej chcą wybudować piłkarski stadion na Maślicach. Swoje oferty złożyło 9 firm. Wśród nich są dwie chińskie, które pracowały przy budowie stadionów w Chinach.

Konsorcjum China Overseas może pochwalić się takimi arenami, jak obiekty sportowe w Mali, w Gwinei Równikowej, na wyspie St. Lucia oraz w samych Chinach.
- To dla nas egzotyczne oferty - przyznał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Teraz urzędnicy będą sprawdzali, które firmy przedstawiają się najkorzystniej. Pięć z nich zostanie zaproszonych do przetargu, który rozstrzygnie się w październiku. Wtedy poznamy wykonawcę.
- Weźmiemy pod uwagę cenę, którą oferenci przedstawią w drugim etapie - zapowiada Sławomir Wojtas, prezes spółki Wrocław 2012.

Prawdopodobnie największe szanse na zwycięstwo mają te firmy, które wrocławscy urzędnicy już znają. Niemieckie przedsiębiorstwo Hochtief postawiło Galerię Dominikańską, a Budimex-Dromex (konsorcjum Max Boegl) przebudował pl. Grunwaldzki.
Jeśli wszystko pójdzie po myśli wrocławskich urzędników, to jeszcze w tym roku ruszy budowa stadionu. Wcześniej wojewoda dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec musi jednak wydać decyzję lokalizacyjną pod inwestycję. W połowie lipca ją wstrzymał, bo na innych planach projektowych, tam gdzie ma stać przystadionowy parking, pracownicy ratusza wymyślili drogę. A do tego część gruntów, na których ma powstać stadion, należy do prywatnego właściciela.

Prezydent Dutkiewicz zapewnia jednak, że problemy są zażegnane. Urzędnicy liczą, że w sierpniu dostaną pozwolenie na budowę od wojewody. Gotowa jest już dokumentacja projektu. Zajmuje 25 pudeł.

Do walki o budowę stadionu na wrocławskich Maślicach włączyły się firmy, które budowały stadiony w Niemczech
Konsorcjum pod przewodnictwem Max Boegl przebudowało Stadion Leśny we Frankfurcie. Firma Hochtief zbudowała obiekt w Moenchengladbach czy przebudowała stadion w Dortmundzie.
Również konsorcjum BAM, w skład którego wchodzi m.in. firma HBM, pracowało nad stadionami w Hanowerze, Gelsenkirchen czy holenderskim mieście Eindhoven.

http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html





Temat: Muzeum Historii Miasta Łodzi
Jan Paweł II i numizmaty w Muzeum Historii Miasta Łodzi

11.06.2008

Muzeum Historii Miasta Łodzi włącza się w obchody 21-lecia wizyty papieskiej w Łodzi. Z tej okazji została przygotowana wystawa czasowa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" z kolekcji Wojciecha Grabowskiego.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 13 czerwca, a dla zwiedzających wystawa udostępniona będzie od 14 czerwca do końca lipca.

Ekspozycja prezentuje unikalny zbiór ponad trzech tysięcy numizmatów, przedstawiający medale oraz monety, gromadzone przez cały okres pontyfikatu papieża. Na kolekcję składają się m.in. medale okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II, wydawane corocznie przez Watykan, monety watykańskie, a także medale upamiętniające podróże papieskie oraz inne uroczystości związane z jego pontyfikatem.

W kolekcji znajduje się mnóstwo bardzo ciekawych, niezwykle rzadkich i unikalnych pozycji, zarówno polskich, jak i światowych, pochodzących między innymi z krajów tak egzotycznych, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Równikowa czy Benin.

Najstarszy prezentowany medal dotyczy okresu przed wyborem Karola Wojtyły na tron papieski, wybity zaś był z okazji 25-lecia jego kapłaństwa. Ostatnie zostały wydane już po jego śmierci, jak na przykład niezwykle cenny medal wykonany (w Mennicy Państwowej) według projektu znanej polskiej artystki Ewy Olszewskiej-Borys, upamiętniający pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Innym cennym numizmatem są monety polskie wybite w Szwajcarii za pozwoleniem Narodowego Banku Polskiego. Żadne muzeum w Polsce nie posiada tak rzadkich numizmatów.

Większość medali została zaprojektowana przez znanych polskich oraz zagranicznych artystów, którzy swoją pracą oddali hołd papieżowi. Niektóre numizmaty to prace konkursowe, wykonane różną techniką w nielicznych egzemplarzach.

W kolekcji znajdują się także modele gipsowe niektórych medali, matryce oraz stemple obrazujące technikę ich wybijania. Postać papieża przedstawiana jest na medalach często w bardzo niekonwencjonalnych formach, w różnych kształtach i wielkościach.

Wystawa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" z kolekcji Wojciecha Grabowskiego została sprowadzona do Łodzi dzięki inicjatywie członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Organizatorami wystawy są Wojciech Grabowski oraz Muzeum Historii Miasta Łodzi. Aranżację wystawy przygotował Wojciech Kobyliński, kuratorem wystawy z ramienia muzeum jest Grażyna Kobojek.

Jeżeli udałoby się pozyskać na własność ten niezwykle cenny zbiór numizmatyczny poświęcony Janowi Pawłowi II, gdyby pozostał w Muzeum Historii Miasta, byłby to istotny aspekt promocji Łodzi i stanowiłby nobilitację dla naszego miasta - przyznają organizatorzy wystawy. Byłaby to jedyna w Polsce, a i wyjątkowa w Europie, tak wspaniała kolekcja numizmatyczna dotycząca życia papieża Polaka.

Ekspozycję honorowym patronatem objęli: prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek.

Michał Lenarciński - POLSKA Dziennik Łódzki



Temat: newsy 2007
Wrocław walczy o Expo 2012

Maciej Nowaczyk (Paryż), Michał Kokot, pap 2007-11-25, ostatnia aktualizacja 2007-11-25 20:20

W pierwszej rundzie na Josu ma zagłosować ponad 60 krajów. Wrocław pewny jest 30, ale po cichu liczy na 40. Wtedy wszedłby do drugiej rundy i zwiększyłby swoje szanse. Zwycięży pod warunkiem, że kraje, które w pierwszym głosowaniu poprą Tanger, w drugim zagłosują na Wrocław.
Głosować ma aż 140 delegatów. Kilka mało znanych krajów dołączyło do Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) tuż przed weekendem. Korea i Maroko zapowiedziały, że nie przyłączą się do dzisiejszego apelu Wrocławia, by nowe kraje członkowskie wstrzymały się od głosu.

- Jestem zbulwersowany ich postawą. Naprawdę nie sądziliśmy, że na finiszu walki dojdzie do takiej sytuacji. Ale nie poddajemy się. Ostatnie działania stawiają jednak pod znakiem zapytania sens starań o kolejną wystawę - mówił w niedzielę w Paryżu prezydent Rafał Dutkiewicz.

Na kogo możemy liczyć? Niestety europejskiej solidarności nie będzie - mimo poparcia Polski przez Komisję Europejską i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa Francja, Hiszpania i Portugalia zagłosują na Tanger. Przychylne tej kandydaturze są też kraje Beneluksu. Białoruś odda głos na Josu, a Grecy i Rumuni wciąż się zastanawiają - wybiorą między Polską a Koreą. Resztę głosów europejskich mamy zagwarantowaną. Razem 22.

Kazimierz Michał Ujazdowski wywalczył głosy Chin i Japonii, a prezydent Dutkiewicz Izraela.

Kraje karaibskie w przeszłości prawie zawsze głosowały tak samo, ale teraz możemy liczyć na głosy Dominiki (nie Dominikany), Trynidadu i Tobago, Haiti i St. Vincent. W czasie dzisiejszej prezentacji chcemy jeszcze powalczyć o głosy niezdecydowanych Bangladeszu, Senegalu i Grenady. W czasie spektaklu więc delegaci zobaczą na telebimach filmy z tych krajów.

Czy to wystarczy? Do awansu do drugiej tury może tak, ale do zwycięstwa głosów możemy mieć za mało.

Rozstrzygnięcie ma zapaść kwadrans po 19.

Borusewicz nie jedzie do Paryża

Swój udział w wyborze gospodarza Expo 2012 odwołał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, bo w poniedziałek spotyka się z delegacją Izby Doradców Królestwa Maroka

Tym samym jedynym przedstawicielem polskiego rządu w Paryżu będzie Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bogdan Borusewicz miał pojechać do Paryża w zastępstwie Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych, który w tym samym czasie będzie w Stanach Zjednoczonych.

- To nie jest odwołanie wyjazdu. Po prostu nie jadę. Nie jestem w stanie przesunąć swoich obowiązków. Nie udało mi się pogodzić tego wyjazdu z innymi rzeczami - powiedział RMF FM Borusewicz.

Wicedyrektor biura Borusewicza Zdzisław Iwanicki poinformował, że marszałek przyjmuje w poniedziałek delegację Izby Doradców Królestwa Maroka, która przybywa do Polski na jego zaproszenie. Władze Wrocławia są rozgoryczone decyzją marszałka. - Jesteśmy kompletnie zaskoczeni, że do Paryża wesprzeć nasze starania o Expo nie przyjedzie marszałek Senatu. Nie znam nawet powodu jego absencji - komentował decyzję Rafał Dutkiewicz.

W Paryżu nie będzie ani prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ani premiera Donalda Tuska. Wystąpienie tego ostatniego delegaci mają zobaczyć na telebimie. Nasze starania wsparł Lech Wałęsa, który wydał w niedzielę kolację dla delegatów i korpusu dyplomatycznego. Ale w poniedziałek na sali go też nie będzie i, podobnie jak w przypadku premiera Tuska, przemówi z ekranu.

Josu reprezentować mają prezydent i premier, a Maroko król Mohamed VI.

Kto na kogo zagłosuje

Na Koreę: Antigua i Barbuda, Argentyna, Bahamy, Australia, Bahrajn, Barbados, Białoruś, Belize, Brazylia, Kambodża, Kolumbia, Komory, Korea Północna, Dżibuti, Wschodni Timor, Ekwador, Salwador, Fidżi, Gabon, Gwatemala, Gujana, Honduras, Indonezja, Iran, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kiribati, Korea Południowa, Laos, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, Samoa, Seszele, Wyspy Salomona, Sri Lanka, Suazi, Tadżykistan, Tajlandia, Togo, Tonga, Tuvalu, Tanzania, Uzbekistan, Vanuatu, Wenezuela, Wietnam, Liberia, Malediwy, Mali, Wyspy Marshalla, Nauru, Nepal, Holandia, Nikaragua, Nigeria, Palau, Panama, Paragwaj, Peru, Filipiny.

Na Polskę: Austria, Bułgaria, Kanada, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominika, Finlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Haiti, Węgry, Islandia, Izrael, Włochy, Japonia, Rosja, St. Vincent, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Trynidad i Tobago, Turcja, Ukraina, Namibia, Norwegia, Polska.

Na Maroko: Algieria, Andora, Kongo, Kostaryka, Cypr, Demokratyczna Republika Kongo, Egipt, Gambia, Gwinea Równikowa, Francja, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Jordania, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Hiszpania, Syria, Tunezja Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Liban, Monako, Maroko, Niger, Portugalia, Katar.

Niezdecydowani: Bangladesz, Belgia, Kuba, Grecja, Grenada, Senegal, RPA, Surinam, Uganda, Urugwaj, Madagaskar, Malezja, Malta, Mauretania, Meksyk, Mongolia, Oman, Pakistan, Rumunia.

W zestawieniu siedmiu krajów, które dołączyły do BIE w ostatniej chwili

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... &startsz=x



Temat: Kalendarium
3 sierpnia jest 216. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 150 dni.

Święta
imieniny obchodzą: Augustyn, Cyra, Dalmacjusz, Dalmacy, Eufroniusz, Lidia, Marana, Miłosław, Nikodem, Piotr, Symeon i Szczepan.
Kościół katolicki - wspomnienie świętej Lidii
Gwinea Równikowa - Święto Sił Zbrojnych
Niger - Święto Niepodległości
Wenezuela - Dzień Flagi

Wydarzenia w Polsce
1569 - Inflanty przyłączono do Korony i Litwy jako wspólną własność.
1914 - powstała Pierwsza Kompania Kadrowa.
1944 - bitwa pod Truskawką oddziałów Grupy Kampinos i Wehrmachtu.
1944 - 3. dzień powstania warszawskiego: Niemcy wprowadzili do walk z powstańcami sztukasy. BIP uruchomiło w Śródmieściu sześć patroli megafonowych.
1990 - podjęto decyzję o wprowadzeniu lekcji religii do szkół.

Wydarzenia na świecie
1057 - Stefan IX wybrany na papieża.
1492 - Krzysztof Kolumb wypłynął z Palos de la Frontera w poszukiwaniu zachodniej drogi do Indii.
1645 - wojna trzydziestoletnia: Francuzi zwyciężyli w II bitwie pod Nördlingen.
1778 - otwarto teatr La Scala w Mediolanie.
1829 - Opera Paryska: prapremiera opery Wilhelm Tell Rossiniego.
1914 - Niemcy wypowiedziały wojnę Francji; równocześnie wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Belgii.
1940 - Litwa włączona do ZSRR.
1960 - Niger uzyskał niepodległość (od Francji).
2005 - po obaleniu Maaouya Ould Sid'Ahmed Tayi prezydentem Mauretanii został Ely Ould Mohamed Vall.
2006 - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko desygnował na stanowisko premiera przywódcę Partii Regionów - Wiktora Janukowycza

Urodzili się
1770 - Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern, król Prus (zm. 1840)
1867 - Stanley Baldwin, brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii (zm. 1947)
1872 - Haakon VII Glücksburg, król Norwegii (zm. 1957)
1884 - Josias Braun-Blanquet, szwajcarski botanik, ekolog (zm. 1980)
1885 - Adam Dobosz, polski śpiewak operowy (tenor) (zm. 1952)
1901 - Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup warszawsko-gnieźnieński, prymas Polski (zm. 1981)
1903 - Habib Burgiba, tunezyjski polityk, prezydent Tunezji (zm. 2000)
1904 - Clifford Simak, amerykański pisarz science fiction (zm. 1988)
1905 - Franz König, austriacki duchowny katolicki, kardynał (zm. 2004)
1909 - Stanisław Piętak, polski pisarz (zm. 1964)
1909 - Stanisław Poznański, polski malarz, grafik (zm. 1996)
1917 - Stefan Franczak, polski jezuita, hodowca roślin ozdobnych
1923 - Zygmunt Malawski, polski aktor (zm. 1983)
1926 - Tony Bennett, amerykański piosenkarz
1929 - Zdzisław Krzyszkowiak, polski lekkoatleta, biegacz (zm. 2003)
1933 - Jerzy Urban, polski dziennikarz, publicysta, pisarz, polityk, redaktor naczelny tygodnika Nie
1934 - Jonas Savimbi, angolski polityk, lider UNITA (zm. 2002)
1935 - Gieorgij Szonin, radziecki kosmonauta (zm. 1997)
1940 - Martin Sheen, amerykański aktor
1941 - Martha Stewart, amerykańska prezenterka telewizyjna pochodzenia polskiego
1941 - Grzegorz Rosiński, polski rysownik, autor komiksów
1946 - Jack Straw, brytyjski polityk, minister spraw zagranicznych
1948 - Antoni Macierewicz, polski polityk, wiceminister obrony narodowej, poseł na Sejm RP
1951 - Hans Schlegel, niemiecki astronauta
1952 - Michał Michalski, polski kontradmirał
1953 - Grzegorz Rydlewski, polski politolog, polityk
1956 - Joanna Skórnicka, polska tłumaczka
1959 - Ryszard Demczuk, polski kontradmirał, dowódca Centrum Operacji Morskich
1963 - James Hetfield, amerykański wokalista i gitarzysta zespołu Metallica
1964 - Joan Higginbotham, amerykańska astronautka
1967 - Grzegorz Ryś, polski siatkarz, trener siatkówki
1974 - Iwan Wyrypajew, rosyjski aktor, dramaturg
1978 - Mariusz Jop, polski piłkarz, reprezentant Polski
1979 - Evangeline Lilly, amerykańska aktorka
1980 - Krystian Długopolski, polski skoczek narciarski

Zmarli
1460 - Jakub II Stuart, król Szkocji (ur. 1430)
1721 - Stanisław Szembek, polski duchowny katolicki, prymas Polski, (ur. 1650)
1773 - Stanisław Konarski, polski pisarz polityczny, pedagog (ur. 1700)
1780 - Étienne de Condillac, francuski filozof (ur. 1715)
1857 - Eugène Sue, francuski pisarz (ur. 1804)
1871 - Franciszek Salezy Dmochowski, polski pisarz, tłumacz (ur. 1801)
1884 - Paul Abadie, francuski architekt, konserwator zabytków (ur. 1812)
1886 - Jan Lam, polski pisarz (ur. 1838)
1902 - Edward Wojciech Bogusławski, polski pisarz (zm. 1823)
1924 - Joseph Conrad, angielski pisarz pochodzenia polskiego (ur. 1857)
1929 - Thorstein Veblen, amerykański ekonomista, socjolog pochodzenia norweskiego (ur. 1857)
1929 - Emil Berliner, amerykański elektrotechnik pochodzenia niemieckiego (ur. 1851)
1946 - Ignacy Matuszewski, polski polityk, publicysta (ur. 1891)
1947 - José Pardo y Barreda, peruwiański polityk, prezydent Peru (ur. 1864)
1954 - Colette, francuska pisarka (ur. 1873
1961 - Nicola Canali, włoski duchowny katolicki, kardynał (ur. 1874
1966 - Lenny Bruce, amerykański komik (ur. 1925)
1968 - Konstanty Rokossowski, radziecki dowódca wojskowy, marszałek ZSRR i Polski, minister obrony narodowej Polski (ur. 1896)
1974 - Jan Rustecki, polski polityk, minister (ur. 1903)
1977 - Makarios III, cypryjski duchowny prawosławny, arcybiskup, polityk, prezydent Cypru (ur. 1913)
1983 - Jan Brzękowski, polski pisarz (ur. 1903)
1984 - Janusz Groszkowski, polski elektronik, radiotechnik, działacz państwowy (ur. 1898)
1984 - Władimir Tiendriakow, rosyjski pisarz (ur. 1923)
1986 - Wojciech Wróż, polski taternik, alpinista, himalaista (ur. 1942)
1994 - Innokientij Smoktunowski, rosyjski aktor (ur. 1925)
1995 - Ida Lupino, angielska aktorka, reżyserka filmowa (ur. 1918)
1996 - Józef Rozwadowski, polski duchowny katolicki, biskup łódzki (ur. 1909)
2001 - Stefan Rachoń, polski dyrygent, skrzypek (ur. 1906)
2002 - Carmen Silvera, brytyjska aktorka (ur. 1922)
2004 - Henri Cartier-Bresson, francuski fotograf (ur. 1908)
2004 - Ludwik Krasucki, polski dziennikarz (ur. 1925)
2005 - Françoise d'Eaubonne, francuska pisarka, feministka (ur. 1920)
2005 - Mariusz Szczerski, polski wokalista zespołu Honor (ur. 1970)
2006 - Elisabeth Schwarzkopf, niemiecka śpiewaczka operowa (sopran) (ur. 1915)

http://pl.wikipedia.org/wiki/3_sierpnia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • chadowy.opx.pl