Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: Próba Tollensa





Temat: Odróżnianie, rozpoznawanie i wykrywanie substancji


23.Odróżnianie cukrów prostych od złożonych
glukoza (monosacharyd), a sacharoza (disacharyd)
cukry proste ulegają zarówno próbie Trommera jak i Tollensa
w tej próbie nie reagują cukry złożone, np. sacharoza
w probówkach z monosacharydem pojawią się analogicznie
ceglastoczerwone zabarwienie (Trommer) lub
srebrne lustro (Tollens)



uproszczony zapis próby Tollensa:




Odróżnianie cukrów prostych od złożonych? Maltoza i laktoza mają właściwości redukcyjne, a są cukrami złożonymi, więc powyższe doświadczenie nic nie daje.





Temat: Próba Tollensa i odczynnik Fellinga
Jeżeli chodzi o próbę Tollensa to pozytywny jej wynik dają glukoza i maltoza (która jest przecież dwucukrem zbudowanym z 2 cząsteczek glukozy). Przebieg reakcji jest następujący: glukoza + Ag2O ---> kwas glukonowy + Ag

Próba Fehlinga służy do wykrywania aldehydów i cukrów redukujących, a takimi są glukoza i maltoza w związku z czym wydaje mi się że będą one dawały wynik pozytywny... Jak będzie ze skrobią to niestety nie wiem...





Temat: jak odróżnić octan sodu od mrówczanu sodu?!
No cóż... rozwiązanie tego problemu nie jest takie oczywiste - zwłaszcza jeśli nauczyciel ma klucz odpowiedzi.

Ale można byłoby zastosować metodę na czuja, tzn. podziałać na roztwory w/w soli roztworem mocnego kwasu - najlepiej solnego - zidentyfikować produkty po zapachu.

Przy małych stężeniach może nie działać (trudno będzie dokonac identyfikacji zapachowej).

Można postąpić w inny sposób. Wymaga to więcej zachodu, ale skutek bardziej pewny.
Ponieważ w roztworach w/w soli ustalił się stan równowagi pomiędzy jonami reszty kwasowej a kwasem organicznym (bo zachodzi hydroliza) to znaczy, że w tych roztworach oprócz jonów HCOO- i CH3COO- będziemy mieli też kwasy HCOOH i CH3COOH. Jeśli przyjrzeć się dokładniej kwasowi mrówkowemu to zauważamy, że oprócz grupy karboksylowej ma on również grupę aldehydową w swojej cząsteczce. A takie coś można wykryć stosując próbę Tollensa, lub Trommera.

Czyli z oboma r-rami soli przeprowadzić próbę Tollensa lub Tromera. Dla mrówczanu sodu będziemy mieli wynik pozytywny.
Co do szczegółów technicznych - odsyłam do odpowiednich podręczników.



Temat: Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów
Witam wszystkich Użytkowników forum, mam do rozwiązania na czwartek (ten czwartek) kilka zadań i 5 z nich nie mogę rozkminić, czy pomożecie mi i rozwiążecie je dla mnie, dla niektórych z Was to pewnie 5 minut roboty, prosze o pomoc.

1. W próbie Tollensa uczestniczyło 250g 20% formaliny. ile srebra mogło wystąpić podczas tej reakcji.

2.
w próbie Tollensa uczestniczyło 100cm3 formaliny. podczas reakcji wytrąciło się 1,08g srebra. oblicz stężenie molowe metanolu w roztworze.

3. Pewien ester poddano hydrolizie i otrzymano kwas A o masie cząteczkowej 46u i alkohol B, który po przepuszczeniu przez ogrzany Al2O3 dał propen. ustal popierając obliczeniami i równaniami reakcji wzór estru.

4.W reakcji estryfikacji, zachodzącej z udziałem kwasu masłowego, otrzymano ester o masie molowej 130 g/mol. podaj wzór sumaryczny alkanolu, który został użyty w tej reakcji.

5. Stopień dysocjacji w roztworze kwasu mrówkowego, o stężeniu 0,2 mol/dm3 wynosi 5%. oblicz pH tego roztworu

jeszcze jakby ktoś mnie poratował i odpowiedział na 2 pytania teoretyczne.

1.Mając do dyspozycji metan i dowolne odczynniki nieorganiczne zaproponuj cykl przemian w wyniku których otrzymasz mrówczan metylu.

2. Które z podanych związków maja charakter kwasowy i w jakich reakcjach:
C6H5NO2, fenol, gliceryna, C2H5OH, CH3COOH, anilina, CH3NH2

dziekuje z góry za pomoc w rozwiązaniu nawet jednego z tych zadań



Temat: Doświadczenia
Polecam próbę Tollensa (lustra srebrnego), powstaje tam piękne lustro srebrne i próbówka wygląda jak świąteczna bombka, osobiście mi się najbardziej podoba...

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3ba_Tollensa



Temat: Węglowodany (zadanie z odczynnikiem Tollensa).
Odczynnik Tollensa - NaOH + AgNO3 + NH3* H2O
Po dodaniu NaOH do AgNO3 powstaje AgOH, który rozkłada się na Ag2O i wodę. Ag2O znacznie lepiej rozpuszcza się w r-r amoniaku.

Jest to normalne obliczanie na podstawie równania reakcji, a reakcja wygląda tak (tak można opisać próbę Tollensa):

C6H12O6 + Ag2O ---> C6H12O7 + 2 Ag

C6H12O7 - kwas glukonowy
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Glukoza)

Jeżeli dany związek chemiczny ma właściwości redukujące, to znaczy, że się utlenia, czyli jest w stanie przyjąć tlen od innego związku chemicznego... (a utleniacz się redukuje, czyli oddaje tlen).



Temat: Cukry-zadanie (próba Trommera)
dziekuje wam wszystkim, tylko ze ja rozumiem i wiem na czym polegaja te proby(Tollensa i Trommera) chodzi o to ze ja nie potrafie zastosowac tego w zadaniach...tzn nie umiem zapisac proby Trommera dla laktozy rybozt i sacharozy. na prawde nikt nie moze mi tego wprost napisac?? bylabym bardzo wdzieczna
pozdrawiam:)



Temat: Węglowodany (zadanie z odczynnikiem Tollensa).
Co do samego zadania: opcja "Szukaj". Było i to nie raz.


Co to oznacza że cukry mają właściwości redukujące ? Znalazłem zadanie w którym są cukry przedstawione za pomocą wzoru Hawortha i trzeba rozpoznać który ma właściwości redukujące (tylko jak to zrobić) ?


Jeżeli dany związek chemiczny ma właściwości redukujące, to znaczy, że się utlenia, czyli jest w stanie przyjąć tlen od innego związku chemicznego... (a utleniacz się redukuje, czyli oddaje tlen).

Chemik333 ładnie z tego wybrnął, ale taka odpowiedź jest niesatysfakcjonująca. Wg niej sacharoza jest cukrem redukującym - spokojnie można ją utlenić do CO2 i H2O.

Do czynienia z cukrem redukującym masz wtedy gdy daje on pozytywny wynik np. próby Tollensa. Czyli łapią się wszystkie cukry proste (aldozy i ketozy również, ponieważ ugrupowanie ketonowe może w warunkach zasadowych izomeryzować do aldehydu).

Z cukrami złożonymi nie jest tak prosto. Jeśli sobie narysujesz wzór takiego cukru złożonego, to jest on redukujący tylko wtedy, jeśli istnieje możliwość, aby chociaż jeden z pierścieni furanozowych czy piranozowych tego cukru może się otworzyć do formy łańcuchowej. Które mogą się otworzyć? Te, które na atomie węgla C1 (węglu anomerycznym) posiadają wolną grupę OH. Poczytaj o hemiacetalach i acetalach.

Dlatego właśnie sacharoza nie jest cukrem redukującym, a maltoza jest.



Temat: Zadanie związane z cukrami
Oczywiście opis doświadczenia zaczniesz od tego że do nasypiesz odrobinę każdej substencji do 3 różnych probówek i oznaczysz.... i tak dalej....

Jeśli chodzi o same substancje:

glukozę możesz wykryć przy użyciu próby Tollensa (próba lustra srebrnego), ewentualnie za pomocą odczynnika Fehlinga (pojawi się pomarańczowe, ceglaste zabarwienie)
Tylko w probówce z glukozą wynik tych reakcji będzie pozytywny.

mąkę (skrobię) możesz wykryć dodając KI i I2 (tzw. płyn Lugola) w efekcie pojawi się ciemno niebieskie - fioletowe zabarwienie (jest to reakcja charakterystyczna dla skrobi -- w tym roku na maturze to było )

Natomias cukier buraczany (sacharoza) będzie tam gdzie nie zajdzie żadna z powyższych reakcji.

To chyba wszystko, mam nadzieję że nie wkradł się błąd.



Temat: Tajne stowarzyszenia
Tak. Ale jeśli gracze naleza do tajnego stowarzyszenia, to zwykle chcą wiedzieć po co to robią. Należysz do Los Vagos, bo chesz bronić Sandovala, czy strzelać do Inkwizytorów. JEsteś Odkrywcą, bo interesuje Cię ta dziura w ziemi i to, co można w niej znaleźć.

Jeśli nie wiesz jaki jest rzeczywisty cel Kreutzritters, to po co miałbyś ich należeć? Towarzystwo jest grupą ludzi, którzy mją ten sam cel. Więc cel trzeba znać. Jaki jest cel Kreutzritters?

Albo jeszcze lepiej z Zośkami. Graczki będą musiałyi knuć, bo... no własnie. Bo co? Już w L5K zauważyłem dziwne podejście "knuję bo mam mon skorpiona, więc cały czas będę spiskował". Ale to bzdura. Aby knuć trzeba mieć sprecyzowany cel, który chce się osiągnąc takimi, a nie innymi środkami.

Rycerze Krzyża i Róży? Jeszcze lepiej. Z podręcznika wynika, ze to po prostu zgraja snobów, gdzie dostajesz się za odpowiednią opłatą.

Kto nastepny? Rilascaire. Tutaj jest o tyle ciekawa sprawa, że w podeczniku napisano, czego oni własciwie chcą. I to jest piękne. Gracz wstępujący do Rilascaire zna swój cel. Szkoda tylko, ze o terrorystycznych metodach dowie się z dodatku. A czemu nie odpowiada mi Rilascaire? Bo dla mnie facet od podpaleń i wysadzen nie jest bohaterem, choćby nie wiem jak piękne idee krzewił w swym sercu. Taki człowiek to łotr.

Kto ostatni? Niewidzialne Kolegium. Wg. podstawki jest to po prostu zgraja naukowców, którzy sobie chcą w spokoju pracować, bez chłopaków Verdugo zaglądających im przez ramię. Ale bohaterowie nie chcą opracowywać próby Tollensa, czy reguły Tromera, mają tego dość na codzień. Chcą przygód, a wg. podstawki cel Collegium to siedzenie w pracowni i pracowanie.



Temat: reakcja nitrobenzenu

jeśli chcesz już być bardzo dokładna to możesz rozpisać tworzenie wodoru 'in statu nascendi' z Zn i HCl który to redukuje nitrobenzen do aniliny.

To nie wodór w stanie narodzenia ;), czyli atomowy jest tutaj faktycznym reduktorem i nie ma on w tej reakcji za wiele do powiedzenia. Prawdziwym reduktorem jest tutaj sam cynk, który przerzuca swoje elektrony na grupę nitrową stopniowo ją redukując do grupy aminowej. Kwas solny spełnia tutaj tylko rolę donora protonów.

Możliwe jest przeprowadzenie tak tej reakcji, że da się wyizolować związek pośredni z tej redukcji - hydroksyloaminę PhNHOH. Można ją następnie wykryć np. poprzez próbę Tollensa (patrz: analiza jakościowa związków organicznych).



Temat: CHEMIA MEDYCZNA - PYTANIA Z WEJŚCIÓWEK 2009
1. Napisz zmydlanie tripalmitynianu. Nazwij produkty
2. Narysuj bezwodnik i chlorek kwasu propionowego i dopisz do kazdego reakcje z alkoholem izopropylowym.
3. Redukcja rybozy. Czy produkt jest czynny optycznie,zaznacz asymetryczne atomy wegla.
4. Narysuj D-glukoze. Narysuj enancjomer i epimer i nazwij.
5. Napisz reakcje alfa D glukopiranozy z alkoholem metylowym.czy produkt daje probe Tollensa i dlaczego.



Temat: problem z przednimi reflektorami i zarowki.....


witam,
dzisiaj spostrzeglem, ze moc moich swiatel przednich odpowiada takim
powiedzmy
z roweru :(  okazuje sie ze mam sczerniale wklady, mam dwie opcje - kumpel
proponuje zeby sprobowac potraktowac to chromem w sprayu, jednak nie mam
przekonania..... co o tym myslicie?  jezeli kupie nowe reflektory
chcialbym od razu wymienic zarowki... tu jednak czuje sie bezradny!!! czy
ktos moglby polecic jakies zarowki w cenie ok 30 zlotych komplet?
najlepiej poparl to linkiem do aukcji.... bylbym bardzo wdzieczny.


Moze zrob znana ze szkoly probe Tollensa? :
Nalej tam roztworu AgNO3, dodaj amoniaku i potem formaliny, ogrzej
w wodzie.

Ale chyba jednak wymiana wkladow/potraktowanie tego sprejem bedzie
prostsze ;]





Temat: [Opinie] FABULOUS diatoniczna
Fakt, że posrebrzanie z próby Tollensa nie jest najtwalsze, stąd domyślam się jak już wspominałem, że korpus jest wykonany ze stopu ze zwiększoną zawartością srebra i pewnie chromu dla zwiększenia elastyczności a dopiero pokrywy są posrebrzane. Ale poczekajmy na test Bartka. Mając jakieś konkrety możemy podyskutować bo teraz to wszystko to zwykłe spekulacje.



Temat: napisz reakcje obrazujące następujące przemiany:
Polecam przestudiować spokojnie:

http://www.pg.gda.pl/chem/Katedry/Organa/dydaktyka/TCH/wyklad-Chem-org/

a najlepiej by było dorwać McMurry'ego "Chemia Organiczna" w jakiejś bibliotece. Poza tym, tego typu reakcje powinny być w pierwszej-lepszej książce do liceum, w dziale Chemia Organiczna .

Podpowiem że CuO to niezły utleniacz, a to z Ag2O wygląda mi na próbę Tollensa. Od biedy zapytaj ładnie google.pl, a odpowie ci równie mile .



Temat: Nieznany aldehyd
Witam!
Nie umiem poradzić sobie z pewnym zadankiem dot. próby Tollensa. Treść brzmi następująco:
Ustal wzór alkanalu, wiedząc, że w wyniku reakcji 1,45g tego związku z amoniakalnym roztworem tlenku srebra powstaje 5,4g srebra.

Umiem napisać reakcje, ale nie wiem co dalej...


Apeluję o pomoc! :D



Temat: Zadanie związane z cukrami
No stanowczo za dużo tych prób

1. Na początek dolej zimnej wody do każdej z probówek - tylko mąka się nie rozpuszcza (jest to więc jednoznaczna identyfikacja mąki spośród tych trzech substancji).

2. No a pozostałe dwie substancje - potraktować w próbie Tollensa.



Temat: Cukry
1) Musisz sobie uświadomić jak te dwucukry powstały. Otóż w miejscu, gdzie teraz występuje połączenie pomiędzy resztami cukrów prostych za pomocą tlenu obydwa cukry proste miały grupy OH. Tworząc wiązanie (które nazywamy glikozydowym) prosto mówiąc jeden cukier prosty pozbył się całej grupy OH, a drugi wodoru, tak aby pozostał tlen służący to stworzenia wiązania. Z grupy OH i wodoru powstała cząsteczka wody. Teraz mamy przeprowadzić hydrolizę, a więc "oddać" cukrom tą cząsteczkę wody. W takim razie jednemu zostaw ten tlen i podaruj mu wodór, a drugiemu grupę OH. Powstaną dwa cukry proste o nazwach na jakie wskazują nazwy reszt.

2) Każdy cukier prosty jest zbudowany w sposób następujący HO-RM-OH. RM ro reszta monocukrowa. Ze wzoru cukru prostego usuń dwa at. tlenu i wodoru i masz wzór sumaryczny reszty monocukrowej.

3. Cukrem, którego używamy do słodzenia jest sacharoza. Na początku napisz sobie równanie hydrolizy sacharozy i oblicz ile gramów cukrów prostych można otrzymać z 10g sacharozy. Dalej napisz równanie spalania cukrów prostych i oblicz objętość tlenu, pamiętając, że jeden mol to 22,4 dm^3.

4. Napisz równanie reakcji zachodzącej w próbie Tollensa i oblicz ilość powstałego srebra.



Temat: Aminokwasy, węglowodany i białka. Zadania.
zad. 2

- to jest końcowy etap próby Tollensa

Z 1 mola glukozy powstanie 216 g Ag
Z 2 moli glukozy powstanie x g Ag

x= 416 g

mam nadzieję, że się nie pomyliłem...



Temat: Srebrzenie luster
Ekhm, a więc... Może tak:

Chcę zrobić dwa zwierciadła paraboliczne. Początkowo myślałem, aby zastosować próbę Tollensa, lecz nie mam pojęcia, skąd wziąć odczynniki (POCh - drogo; apteka - nie ma lapisu). Dalszy pomysł: glin; lecz i tu czekało mnie rozczarowanie: ponoć nie można przeprowadzić elektrolizy soli/tlenku glinu w roztworze wodnym, bo glin reaguje z wodą, polerowanie folii aluminiowej też spełzło na niczym - przy każdym ruchu folia się łamie i krzywi.

Może ktoś z Was ma genialny pomysł, jak rozwiązać ten problem? Byłbym niezmiernie wdzięczy :)



Temat: Przechowywanie odczynników
Więc kolejna seria wyczerpujących pytań :P (chyba ostatnich) no więc:
na początek oświadczam, że w doświadczeniu o którym mówiłem(kolorowe ognie) należy urzyć KClO3 ewentualnie KNO3, dzisiaj to się potwierdziło. Następną sprawą jest to, że : tata planuje remont kuchni mamy tam taki okap którego chce się pozbyć czy jakbym se taki zamontował to wyłby to już "jakiś" wyciąg?Następnie doświadczenia będę robić na takiej połce wysokiej ale przydało by się tam coś jescze mam w domu na nieużywanym stole takie doś wielkie szkło o grubości ok 1,5 cm myśle, że to się nada bo szkło jest prawie odporne chemicznie (HF nie będę mieć ani żadnego z superkwasów). Kolejna sprawa to, to że do Próby Tollensa trzeba mieć NH3(Aq) 15% więc wyliczyłem sobie (napewno żle ), że musze ją(25%) wymieszać z wodą w stosunku 3/2 ? A tak wogule to gdzie dostane ów wode amoniakalną bo będę zaopatrywać się w odczynniki z www.chemik.aip.pl a mimo, że dość szczegółowo szukałem to nie znalazłem.Następnie czy na wyżej wymienionej stronie aby kupić odczynniki muszę je kupić na jakomś działalność/firmę a w oświadczeniu do kupna KMnO4, H2SO4 i HCL można napisać ....kupuję w celu dalszego odsprzedania?I ostatnie z czym (nie)mogę przechowywać formaline, uffff koniec



Temat: problem z przednimi reflektorami i zarowki.....


Moze zrob znana ze szkoly probe Tollensa? :
Nalej tam roztworu AgNO3, dodaj amoniaku i potem formaliny, ogrzej
w wodzie.

Ale chyba jednak wymiana wkladow/potraktowanie tego sprejem bedzie
prostsze ;]


raczej tak, biorac pod uwage ze zamiast srebra srebrnego moze mu 'wypasc'
srebro czarne... :-)

g





Temat: aldehydy
1. za pomoca równań reakcji przedstaw przebieg proby Tollensa i Trommera dla etanolu (aldehydy octowego)

2. oblicz objetosc acetylenu (warunki normalne), ktora nalezy poddac katalitycznemu uwodnieniu, aby otrzymac 8,8 g etanalu (aldehydu octowego)

[ Komentarz dodany przez: Neecze: 2008-03-09, 20:10 ]



Temat: [Chemia organiczna] Kolokwium - związki naturalne
oj... ciagle zapominam o istnieniu tych dwoch aminokwasow z heterocykli... zebym tylko na kolokwium nie zapomniala...:/ dziekuje za odpowiedz!
i jeszcze mam "kilka" pytan wiec jakby sie Panu nudzilo to prosilabym o pomoc...
1) czy moze sie pojawic zadanie: otrzymaj glukoze/fruktoze z odpowiednich odczynnikow? jesli tak to jak to zrobic? (ja bym cos pewnie wymyslila ale jak zwykle okazaloby sie ze tak reakcja w praktyce isc nie moze albo ze podstawia sie oprocz tego co chce jeszcze cos czego nie chce zeby sie podstawilo itp...)
2) w probie Tollensa utlenieniu ulega tylko grupa CHO?
3) Co sie dzieje z aldoza i ketoza pod wplywem HCl? skoro pod wplywem HNO3 powstaja kwasy aldarowe, a pod wplywem H2SO4 powstaja pochodne aldehydu 2-furylowego...
4) Czy pod wplywem HCOOH z galaktozy powstanie penta-O-formylo-D-galaktoza czy trzeba bezwodnikiem dzialac?
5) Jak wygladaja estry kwasu H3PO4 np. u glukozy? Ile grup OH ulegnie podstawieniu i jak bedzie wygladal wzor?
6) Metylowanie mozna prowadzic za pomoca CH3I czy trzeba (CH3)2SO4 uzywac?
7) Z fruktozy powstanie penta-O-metylo-D-fruktofuranoza czy penta-O-metylo-D-fruktofuranozyd?
8) Czemu w NANA w nazwie jest alfa - D... a nie beta-D... skoro COOH jest na górze?
9) Czy hydrogenoliza to po prostu uwodornienie?
10) w jakie pozycje wchodzi grupa nitrowa w reakcji ksantoproteinowej? o- i p-?
11) Czy na str. 264 w skrypcie nie powinno pisac pod wzorem dezoksytymidyna a nie tymidyna? a jesli nie powinno to dlaczego?
No nareszcie koniec:P



Temat: [Chemia organiczna] Kolokwium - związki naturalne
dziekuje:) ale juz teraz musze powiedziec ze to niestety nie koniec moich jakze nurtujacych pytan... co do dezoksy to na biologii tez mowilismy deoksy ale w skrypcie Pan Bojarski pisze dezoksy...np. na str. 264 wiec tak tez napisalam. co do tej proby Tollensa to chodzilo mi o to czy inne grupy w cukrach sie tez utleniaja czemu tetra a nie penta-...-furanozyd? teraz musze isc na uczelnie ale jak wroce to z pewnoscia bedzie kolejna dawka pytan...
Niech Pan bedzie cierpliwy dla mnie:P



Temat: Otrzymywanie srebra
Aha, nie teraz zrobiłem z destylowaną i jest dobrze. Aż strach... Jak woda z kranu może mieć odczyn zasadowy.. W czym ja się kąpię
Aha i faktycznie po kontakcie AgOH z Na strącił się biało srebry osad. Czyli to może być tlenek srebra.. Hmm a co do próby tollensa, coś mi się źle widzi bez NH4aq i NaOH... Ale spróbuje.. Czyli mówisz, żeby r-r AgNO3 zmieszać z glukozą?
Pozdrawiam!



Temat: Cyna
Chciałbym zając się powlekaniem plastiku i podobnych, nieprzewodzacych rzeczy. W tym celu tworzy się w roztworze srebro, tak jak w próbie Tollensa.

Ale srebro jest dosyc kosztowne. Czy można je jakoś zastąpić cyną?
Widziałem sporo reakcji, gdzie cyna dysproporcjonuje pojawiając się w formie pierwaistkowej i czy dałoby się jakies wykorzystać.

[ Dodano: 2008-09-21, 22:11 ]



Temat: Cukry-zadanie (próba Trommera)
Właśnie wszyscy Ci piszą byś przeczytała podręcznik o próbie Tromera (Fehlinga) i Tollensa. Znajdziesz to napewno przy aldehydach.
Jeżeli wiesz jak wygląda laktoza, ryboza (zapisane wzorem łańcuchowym) to wystarczy grupę karbonylową zastąpić karboksylowa.
Sacharoza jest cukrem nieredukującym i takiej próbie nie ulega



Temat: doświadczenie rozróżnianie białka, sacharydu i tłuszczu
Tak jak napisałam w tytule. Moja propozycja to:
1. Do probówek wlewamy wodę - sybstancja, któa nie rozpuści się i wypłynie na powierzchnię to tłuszcz
2. Do probówek wlewamy stężony kwas azotowy (V) . W probówce, gdzie substancja barwi się na żółto znajduje się białko
3. W probówce, która pozostała jest sacharyd

Czy to jest dobre? Czy jest może jakiś sposób żeby odróżnic saharyd ? (wiem o próbie Trommera czy Tollensa ale tego chyba nie można tu zastosować bo chodzi o wszystkie sacharydy... )



Temat: Aldehydy und Ketony
wlasnie wlasnie...mam pewien problem...jakie sa charakterystyczne reakcje w/w zwiazkow?...albo ogolnie z czym reaguja...aldehydy wiadomo proby Trommera i Tollensa, reaguja tez z wodorem, amoniakiem tworzac aminoalkohole, z woda tworzac diole, z cyjanowodorem tworzac nitryle, ulegaja kondensacji aldolowej...ale nie wiem, co z ketonami...w szkole mialem tylko o reakcji z wodorem , w roznych zrodlach wygmeralem jeszcze reakcje ze zwiazkami Grignarda, ale troche mi malo...oświecicie mnie?

[ Dodano: 16 Pażdziernik 2006, 20:19 ]
zapomnialem o utlenianiu ketonow ... chociaz czytelnego przykladu znalezc nie moge :/



Temat: cukry
czy wlasciwosci redukcyjne cukrow wiaza sie z uleganiem probie fehlinga, trommera i tollensa? i jak to sie ma do hydrolizy? troche sie zagubilam:(

+zadanko 1:
oblicz, ile kg glukozy mozna otzrymac w wyniku hydrolizy celulozy zawartej w 1000 kg slomy, jesli wiadomo, ze sloma zawiera 36% celulozy.
odp. 400 kg - jak to rozwiazac??

zad 2: oblicz, ile reszt alfa-D-glukozy zawiera czasteczka glikogenu jesli jego masa czasteczkowa wynosi ok. 2 000 000 u.



Temat: Doświadczenie - wykrywanie cukrów
Może nie tyle CuOH (wodorotlenek miedzi (I) jakby trochę nie istnieje; ale Cu(OH)2 to już bardziej ;) )
Musisz po prostu przeprowadzić próbę Trommera lub Tollensa (tzn. sporządzić odpowiedni odczynnik zgodnie z opisem) a następnie dodać niewielką ilość miodu -jako substanji analizowanej.



Temat: Jak otrzymac z powrotem srebro z proby Tollensa?
Witam
Mam pytanie Czy mozna z powrotem po probie Tollensa-lustro srebrowe, otrzymac srebro w czystej postaci? Bo ja dlugo sie nad tym zastanawialam i do dzis nie wiem, a to mnie ciekawi i to bardzo
Jak ktos zna odpowiedz, to niech pisze.
Z gory THX i pozdrowionka



Temat: Jak otrzymac z powrotem srebro z proby Tollensa?
Po wykonaniu proby Tollensa przeciez masz srebro w czystej postaci, jest nim wlasnie to lustro.



Temat: Cukry-zadanie (próba Trommera)
W probie Tollensa wydzieli sie na sciankach probowki srebro, dlatego zwana jest proba lustra srebrowego. Natomiast w reakcji Trommera powstanie Cu2O taki ceglasty kolor.



Temat: Doświadczenie - wykrywanie cukrów
Poczytaj o próbie Tollensa i próbie Trommera.



Temat: Co ciekwaego moge zrobic z tego ??
no w zasadzie to jak pierwszy raz robiłem te doświadczenia to trochę przesadziłem z ilościa odczynników :D
A może mi ktoś powiedzieć jak załatwić glukozę bo potrzebuje do próby tollensa :D??



Temat: [Opinie] FABULOUS diatoniczna
Ten proces, z próby tollensa, nie jest używany w jubilerstwie;-) też kiedyś myślałem, że to takie proste. poza tym, idąc dalszym tropem, wystarczyłoby zanurzyć w jakimś związku miedzi tą pokrywę a potem w związku srebra i też teoretycznie była by posrebrzana;-) ale to nie tak;-)



Temat: Jak odróznic glukozę od sacharozy?
Było na forum wiele razy - poczytaj o próbie Tollensa bądź Trommera.



Temat: 1
NH3 + HCl = NH4Cl czyli salmiak który trujący nie jest , unosi się z ,,chmurka" z salmiaku. Produkcja NI3 ( trijodku azotu - wybuchowej pasty ) jest bardzo niebezpieczna... Poza tym woda amoniakalna jest używana np. do próby Tollensa , ,,Świetlika" i wielu innych doświadczeń.



Temat: Amoniak
Kationy Cu i Fe mogą mogą tworzyc kompleksy z amioniakiem. Podobnie jak ma to miejsce w probie Tollensa - kation dwuamminosrebrowy



Temat: Co ciekwaego moge zrobic z tego ??


A może mi ktoś powiedzieć jak załatwić glukozę bo potrzebuje do próby tollensa :D??


W aptece, czasami nawet w sklepach spożywczych.



Temat: Kwasy karboksylowe
Czy kwas mrówkowy wykaże poprawną próbę Tollensa?



Temat: Srebrzenie luster
Ok, wielkie dzięki za adres. 8zł za 10g jakoś przeżyję... ;)

A jeszcze odnośnie próby Tollensa - z czego musi być wykonane naczynie? Czy musi być wykonane ze szkła?



Temat: Praca Domowa
Potrzebne mi ładnie opisane próby Tollensa i Tromera, na czym polegają, reakcje na nie itp.

EDIT
Układanka - no to czekam
EDIT 2
Jeśli masz temat o aldehydach i ketonach, to możesz zrobić całej lekcji zdjęcia



Temat: Posrebrzanie azotanem srebra
Witam chciałbym posrebrzyć jakiś element np plastik miedź. Jak można to wykonać posiadam azotan srebra oraz trochę odczynników i szkło tylko jak to wykonać słyszałem o próbie Tollensa lecz nie wiem jak to dizała



Temat: aldehydy
Dokładnie - trzeba przeprowadzić próbę Tollensa. Grupa CH3 to grupa metylowa, może grupa funkcyjna to za dużo powiedziane (CH4 - to metan, i stąd ta nazwa).



Temat: Posrebrzanie azotanem srebra
Do próby Tollensa potrzeba jeszcze wody amoniakalnej i zasady sodowej.



Temat: Rożróżnianie subtancji.
Próba Trommera (obserwacje: straca sie marchewkowaty osad) lub Tollensa (na sciankach probowki osadza sie srebro)- wniosek wspolny: glukoza ma wlasciwosci redukujace.



Temat: Aldehydy i ketony, kwasy karboksylowe
Na 20 slajdzie jest Beta-D-metyloglukopiranozyd z którego łatwo przekombinujesz do podanego przez Ciebie związku. Cukier ulega probie fehlinga,tollensa,trommera wtedy jesli ma w swojej budowie wiązanie hemiacetalowe, grupe aldehydową,bądź ketonową. W tym związku takowej nie widze.



Temat: Przechowywanie odczynników
Odświerzam temat z paru przyczyn po pierwsze wujek powiedział, że załatwi mi szkło więc mogę trochę więcej wydać na odczynniki podarowałem se brom po głębokim i długim namyśle:
-Siarczan(VI) Miedzi(II)
-Azotan(V) Potasu
-Jodek Potasu
-Nadmanganian Potasu
-Azotan(V) Sodu
-Tlenek Wapnia
-Chloran Potasu
-Nadchloran potasu(i tu mam jedno pytanie na stronie http://www.chem.uni.torun.pl/~sknch/ w doświadczeniu o spalaniu się kolorowych płomieni pisze Chloran(VI)Potasu i czy to jest ten nadchloran bo ja zawsze myślałem, że nadchloran to VII)
-Chlorek Miedzi
-Cynk(proszek)
-Fosfor czerwony
-Glin(proszek)
-Jod
-Magnez
-Siarka
-Sód
-Żelazo(proszek)
-Kwas Borowy
-Kwas Azotowy 65%
-Kwas Siarkowy 98%
-Kwas Solny 35%
-Gliceryna
-Denaturat
-Perhydrol
-Rodanek potasu
-Azotan Srebra
-Woda amoniakalna
-Azotan Żelaza
-Octan Sodu
-Azotan Strontu
-Wodorotlenek Sodu
-Tlenek (III)Chromu
-Tlenek(III) Żelaza
-Etanol
To by było na tyle moje pytanie takie samo jak przedtem czyli które z tych obecnych tu odczynników mogę ze sobą razem przechowywać a które osobno. Teraz jeszcze 2 inne pytanka jak widzicie wymieniłem tu Rodanek Potasu i Azotan żelaza substancje potrzebne do zrobienia sztucznej krwi na flimiku widziałem jak koleś polał se najpierw rękę rodankiem(a raczej jego wodnym roztworem) czy to aby napewno bezpieczne ? Czy jako wyciąg mogę stosować taki wywietrznik jak jest w łaźnienkach powiedzmy tak z 1 m nad miejscem robienia doświadczenia? I ostatnie pytanie czy do przeprowadzenia próby tollensa koniecznie potrzebama jest formalina?

PS: Ale ja was męczę



Temat: POCHODNE WęGLOWODORóW - TEST
Z góry dzięki wszystkim za pomoc...

1. wybierz prawidłową nazwę systematyczną związku:

.............CH3
...............|
CH3-CH-CH-CH3 (te trójki powinny być małe na dole, tzw indeks dolny i na te kropki nie patrzcie xD)
..........|
........OH

A. 3-metylobutan-2-ol
B. 2-hydroksypentan
C. 2-metylobutan-3-ol
D. 2,3-hydroksymetylobutan

2. Podany w zadaniu 1 wzór opisuje cząsteczkę alkoholu:
A. I-rzędowego
B. II-rzędowego
C. III-rzędowego
D. IV-rzędowego

3. Propanol może tworzyć izomery a ich liczba wynosi:
A. 5
B. 3
C. 2
D. 4

4. Jaką objętość etenu w warunkach normalnych można otrzymać z 46g etanolu jeżeli wydajność reakcji wynosi 75%?
A. 22,4 dm3
B. 16,8 dm3
C. 11.2 dm3
D. 8,4 dm3

5. Reakcje chemiczne alkoholi mogą polegać między innymi na rozrywaniu wiązań C-O. Przykładem tego procesu jest reakcja:
A. Z jodowodorem
B. Z metalami aktywnymi chemicznie
C. Spalania
D. Żadna z wymienionych

6. Fenol poddano bromowaniu. Biorąc pod uwagę możliwość istnienia izomerów bromofenolu należy oczekiwać, że głównym produktem tej reakcji był izomer:
A. orto-
B. meta-
C. para-
D. orto- i para-

7. Alkohole wielowodorotlenowe można odróżnić od jednowodorotlenowych za pomocą:
A. Wodorotlenku sodu
B. Próby Tollensa
C. Próby Trommera
D. Wodorotlenku miedzi (II)

8. Reakcje chemiczne alkoholi mogą polegać między innymi na rozrywaniu występujących w nich wiązań O-H. Przykładem tego procesu może być reakcja:
A. Z jodowodorem
B. Z metalami aktywnymi chemicznie
C. Spalania
D. Żadna z wymienionych

9. Który z roztworów wodnych wymienionych substancji ma najniższą wartość pH?
A. Metanolan sodu
B. Fenol
C. Etanol
D. Etanodiol

10. Aby odróżnić fenole od alkoholi, aldehydów i ketonów wystarczy uzyć:
A. Wodorotlenku miedzi (II)
B. Amoniakalnego roztworu tlenku srebra (I)
C. Wskaźnika do wykrywania kwasów
D. Wskaźnika do wykrywania zasad

11. Pewna substancja reaguje z metalami aktywnymi i zasadami! a także łatwo ulega nitrowaniu i bromowaniu. Substancją tą jest:
A. alkohol
B. aldehyd
C. keton
D. Fenol

12. Ile gramów alkoholu etylowego powstanie podczas fermentacji 0,5 mola glukozy?
A. 92g
B. 23g
C. 46g.
D. 69g

13. Stosunek masowy pierwiastków w pewnym związku chemicznym wynosi:
C:H:O = 18:3:8
Związkiem tym może być:
A. Propanol lub propanon.
B. Propanon.
C. Propanal.
D. Propanal lub propanon

14. wybierz właściwy wariant określający kolejne typy reakcji w schemacie
eten-->etanol-->chlorek etylu-->etanol
A. substytucja, eliminacja, addycja
B. eliminacja, addycja, substytucja
C. Eliminacja, substytucja, addycja
D. addycja, substytucja, substytucja

15. Pewien alkohol poddano łagodnemu utlenianiu i uzyskano substancję, która dała pozytywny wynik próby Tollensa i Trommera. Utlenieniu poddano:
A. Fenol
B. Metanol
C. Propan-2-ol
D. Butan-2-ol

16. Wyciągnij prawidłowy wniosek z procesu opisanego równaniem:
C6 H5 Na+HCl-->C6 H6 OH+ NA Cl (<--- cyfry małe u dołu - indeks dolny)
A. Fenol jest mocniejszym kwasem niż kwas solny
B. Fenol jest bardziej lotny od chlorowodoru
C. Kwas solny jest mocniejszym kwasem od fenolu
D. Fenol jest jednym z najsłabszych kwasów

17. Jakiego surowca należy użyć aby otrzymać związek wielkocząsteczkowy o ogólnym wzorze
....[ - O - CH2 - ]...
A. Etanolu
B. Metanalu
C. Metanolu.
D. Etanolu.

18. Podaj wzory strukturalne:
A. 2-metylobutan-2-ol
B. 3-chloro-2-nitrofenol
C. 3,4-dimetylopentan-2-on
D. benzeno-1,4-diol.



Temat: Chemia
Witam
Jezeli ktos zechcialby mi pomoc z tych zadaniach to bylbym wdzieczny
Mój nr gg ewentualnie 1118063

PYTANIA NA EGZAMIN – CHEMIA

1. Napisz równania reakcji chemicznych otrzymywania następujących związków chemicznych:
a) tlenek azotu(V)
b) tlenek chloru(VII
c) tlenek krzemu(IV)
d) tlenek litu(I)
e) zasada magnezowa(II)
f) zasada glinowa(III)
g) zasada potasowa(I)
h) kwas fosforowy
i) kwas azotowy(III)
j) kwas jodowodorowy HI
k) chlorek galu(III) – trzy metody
l) węglan antymonu(V) – pięć metod
m) fosforan magnezu(II) – trzy metody

2. Do wyżej wymienionych związków narysuj ich wzory strukturalne

3.Odczytaj wszystkie informacje zwarte w układzie okresowym, oraz zapisz konfigurację elektronową dla:
a) Z =16, Z = 56
b) Z = 31, Z = 20
4.Wśród poniższych atomów wskaż grupy izotopów:
c) 714 X, 715X, 816X
d) 612X, 614X, 714X
5.Określ rodzaj wiązania w następujących cząsteczkach, oraz zapisz ich wzory elektronowe
a. CS2 , CH4
b. H2O, SO3
c. SiH4, SCl
6. Wyznacz stopnie utlenienia pierwiastków w:
a) kwasie siarkowym (VI)
b) wodorotlenek manganu (VII)
c) azotan (V) miedzi
d) w jonie HSO3-, NH4+, (Cr2O7)-2
7. Napisz równanie reakcje tlenku miedzi (I) z wodorem, określ czy jest to reakcja redoks, i napisz połówkowe równania utleniania i redukcji.
8. W podanych równaniach dobierz współczynniki za pomocą bilansu elektronowego:
a) Al + O2  Al2O3
b) Fe2O3 + CO2  Fe + CO2
c) Na2Cr2O7 + HCl  NaCl + CrCl3 + H2O + Cl2
9. Napisz wzory strukturalne (półstrukturalne) następujących związków:
a) 2,2-dimetylobutan-1-olu,
b) 2-fenyloetanolu,
c) but-3-yn-2-olu
d) 2,2,4,4-tetrametylopentan-1-ol
e) nitrofenol
f) maślan etylu
g) propionian metylu
h) aminy o wzorze sumarycznym C4H11N

10. Podaj nazwy następujących związków:
a. CH3 – CH – CH – CH2 – CH3
| |
CH3 OH

b. CH3
|
CH3 – C – CH2 – CH2OH
|
CH2
|
CH3

c. CH3
|
CH3 – C – CH2 – CH2 – CH3
|
OH

d. CH3 – CH – CH2 – CH2
| |
OH OH

e. CH2 – CH – CH3
| |
OH OH

f)

g) CH3 – CH – CH2 – CH – CHO
| |
CH3 CH3

h) CH3 – CH – CH3
|
CHO

11. Dokończ i zbilansuj równania reakcji:

a)

b) CH3 – CH2 – CH2 – OH + Na 

c)

12. Napisz równanie reakcji
a. próby Tollensa i Trommera dla propanalu
b. kwasu masłowego z wodorotlenkiem wapnia
c. kwasu benzoesowego z wodorotlenkiem sodu
d. zobojętniania kwasu octowego wodorotlenkiem potasu
e. otrzymywania stearynianu etylu
13.. Sacharoza i skrobia – krótka charakterystyka tych związków



Temat: chemia organiczna
Bardzo, bardzo Ci dziękuję!! Jestem naprawdę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie!
Magda


| Witam wszystkich bardzo serdecznie!

| Wiem, że są wakacje, ale może znajdzie sie ktoś, kto mi pomoże...z
chemii
| organicznej. Studiuję zaocznie i mam jeszcze egzamin z chemii
| Mam wątpliwości co do kilku reakcje. Jeśli ktoś byłby taki uprzejmy i
| potrafił mi pomóc to będę bardzo wdzięczna.

| 1. Stereoizomery i centra chiralne  2-bromo-2-pentenu
| (czy tu chodzi o to cis trans? bo przecież nie ma at. C z 4 różnymi
| podstawnikami...)

Wedlug mnie chodzi tu o cis i trans. Sa diastereoizomerami.

| 2. Reakcja: metylocykloheksen z H2O (będzie to pierścien z podwojnym
| wiązaniem i w wyniku reakcji pęknie wiązanie i przyłączy się gr OH czy
| przereaguje z gr CH3)

Addycja wody do podwojnego wiazania (w warunkach kwasnych) zgodnie z
regula
Markownikowa daje 1-metylocykloheksanol.

| 3. reakcja D glukozy z NaOH

Nie wiem. Jakas degradacja? Retroaldol?

|     reakcja aldehyd propionowy z NaOH

Reakcja aldolowa [CH3-CH2CH(OH)CH(CH3)CHO]z ewentualna eliminacja do CH3-
CH2CH=C(CH3)CHO

| 4. Jak odróżnić anilinę od Nheksyloaminy

Temp wrzenia, anilina 184oC. n-Heksyloamina 130oC.

Ewentualnie anilina moze tworzyc w miare stabilna sol diazoniowa, a
heksyloamina niestabilna.

1H NMR tez jest calkiem niezly do tego.

|                         cykloheksanol od kw. benzoesowego

Kwas benzoesowy reaguje a NaHCO3, a cykloheksanol nie.

|                         kw. stearynowy od kw. oleinowego

reakcja z bromem. Kw. oleinowy odbarwia wode bromowa.

|                         glukozę od sacharozy

Proba Trommera i Tollensa.

| 5. reakcja proliny z NaHCO3

brak reakcji.

|     N-fenyloalanina ogrzewana w 200 stopniach C

Tego nie wiem na 100%, ale sadzac po warunkach stawialbym na
dekarboksylacje
do N-etyloaniliny.

| 6. schemat reakcji

| benzen + BrCH3 pod wpływem ALBr3 -----A + Br2, hv ---B +NaOH w
obecności
| H2O ---C + CH3COOH, H+ ---D

| A z KMnO4 ---E + HNO3 pod wpływem H2SO4 --F

Mije typy to:
A - toluen, B-bromek benzylu, C - alkohol benzylowy, D - octan benzylu,
E -
kwas benzoesowy, F - kwas m-nitrobenzoesowy.

| Może niektóre przykłady sa banalne, ale mam co do niektórych
wątpliwości.
| Dzwoniłam do znajomej nauczycielki od chemii ale wyjechala na wakacje,
druga
| mi odmówiła...bo to studia a ona uczy na poziomie szkoły średniej...
Wiem,
| ze trudno rysowac te związki tak w komputerze, ale może tak teoretycznie
co
| z czym i dlaczego. Bardzo prosze o pomoc. Przepraszam jeśli może nie
| powinnam pisać tutaj na grupie takich postów z prośbą o pomoc w
rozwiązaniu,
| ale nie mam już do kogo się zrwrócić o pomoc.

| Pozdrawiam
| Magda

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -


http://www.gazeta.pl/usenet/





Temat: chemia organiczna


Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Wiem, że są wakacje, ale może znajdzie sie ktoś, kto mi pomoże...z chemii
organicznej. Studiuję zaocznie i mam jeszcze egzamin z chemii
Mam wątpliwości co do kilku reakcje. Jeśli ktoś byłby taki uprzejmy i
potrafił mi pomóc to będę bardzo wdzięczna.

1. Stereoizomery i centra chiralne  2-bromo-2-pentenu
(czy tu chodzi o to cis trans? bo przecież nie ma at. C z 4 różnymi
podstawnikami...)


Wedlug mnie chodzi tu o cis i trans. Sa diastereoizomerami.


2. Reakcja: metylocykloheksen z H2O (będzie to pierścien z podwojnym
wiązaniem i w wyniku reakcji pęknie wiązanie i przyłączy się gr OH czy
przereaguje z gr CH3)


Addycja wody do podwojnego wiazania (w warunkach kwasnych) zgodnie z regula
Markownikowa daje 1-metylocykloheksanol.


3. reakcja D glukozy z NaOH


Nie wiem. Jakas degradacja? Retroaldol?


    reakcja aldehyd propionowy z NaOH


Reakcja aldolowa [CH3-CH2CH(OH)CH(CH3)CHO]z ewentualna eliminacja do CH3-
CH2CH=C(CH3)CHO


4. Jak odróżnić anilinę od Nheksyloaminy


Temp wrzenia, anilina 184oC. n-Heksyloamina 130oC.

Ewentualnie anilina moze tworzyc w miare stabilna sol diazoniowa, a
heksyloamina niestabilna.

1H NMR tez jest calkiem niezly do tego.


                        cykloheksanol od kw. benzoesowego


Kwas benzoesowy reaguje a NaHCO3, a cykloheksanol nie.


                        kw. stearynowy od kw. oleinowego


reakcja z bromem. Kw. oleinowy odbarwia wode bromowa.


                        glukozę od sacharozy


Proba Trommera i Tollensa.


5. reakcja proliny z NaHCO3


brak reakcji.


    N-fenyloalanina ogrzewana w 200 stopniach C


Tego nie wiem na 100%, ale sadzac po warunkach stawialbym na dekarboksylacje
do N-etyloaniliny.


6. schemat reakcji

benzen + BrCH3 pod wpływem ALBr3 -----A + Br2, hv ---B +NaOH w
obecności
H2O ---C + CH3COOH, H+ ---D

A z KMnO4 ---E + HNO3 pod wpływem H2SO4 --F


Mije typy to:
A - toluen, B-bromek benzylu, C - alkohol benzylowy, D - octan benzylu, E -
kwas benzoesowy, F - kwas m-nitrobenzoesowy.


Może niektóre przykłady sa banalne, ale mam co do niektórych wątpliwości.
Dzwoniłam do znajomej nauczycielki od chemii ale wyjechala na wakacje,
druga
mi odmówiła...bo to studia a ona uczy na poziomie szkoły średniej... Wiem,
ze trudno rysowac te związki tak w komputerze, ale może tak teoretycznie co
z czym i dlaczego. Bardzo prosze o pomoc. Przepraszam jeśli może nie
powinnam pisać tutaj na grupie takich postów z prośbą o pomoc w
rozwiązaniu,
ale nie mam już do kogo się zrwrócić o pomoc.

Pozdrawiam
Magda


--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -http://www.gazeta.pl/usenet/

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • chadowy.opx.pl