Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: preparat na oparzenia
Temat: nieodpowiedzialni hodowcy - potrzebna pomoc?!
To ja jeszcze dodam , że również super źródłem witaminy "C" jest stosowany w Azji Srodkowej na wszelkiego rodzaju schorzenia OLEJEK ROKITNIKOWY , oto opis
OLEJEK ROKITNIKOWY z owoców ananasa syberyjskiego/ OBLEPICHA/
Występuje tylko w pewnych rejonach Europy i Azji
Jego najbardziej wartościowa odmiana rośnie na ekologicznie czystych
terenach Syberii.
Owoce rokitnika są bardzo bogate w cenne witaminy oraz makro i mikro elementy.
Zawierają przede wszystkim karotenoidy (prowitaminę witaminy A).
Jest tam duża ilość witamin z grupy B, witaminy C, E, P, F, K oraz kwas foliowy.
W jego skład wchodzą jeszcze m.in. naturalne sterydy( prowitamina witaminy D)
Sole żelaza, manganu, boru, lecznicze kwasy organiczne ( cytrynowy , jabłkowy )
Oraz dobroczynne olejki eteryczne.
Dodając do tego odżywcze dla organizmu , nienasycone kwasy tłuszczowe , uzyskujemy obraz preparatu bardzo bogatego w to , co niezbędne dla zdrowia i życia.
ZASTOSOWANIE:
Olejek z owoców rokitnika był szeroko znany w medycynie starożytnych ludów.
Stosowano go do leczenia chronicznych chorób żołądka, wątroby, dróg oddechowych,
Gośćcu, oraz przy ropnych zranieniach skóry.
W starożytnych Indiach i Tybecie, pomagał na choroby przewodu pokarmowego , na zapalenia, ropnie płuc, a także jako środek przeciw krwotokom.
Podawać można jako witaminę C, na Syberii służy jako skuteczny lek przeciw anemii i szkorbutowi.
Zwalcza infekcje bakteryjne, przyspiesza regenerację tkanek. , łagodzi ból.
zewnętrznie: uszkodzenia skóry, oparzenia, odleżyny, egzemy, zapalenie skóry, miażdżyca.
Do nabycia w Aptekach, sklepach zielarsko – medycznych i sprzedaży wysyłkowej.
Adres: Laboratoria Natury
Ul. Stefczyka 30
20-151 Lublin.
Tel; 081/442-05-95, strona internetowa: www.d.com.pl
e-mailto: zamawiam@laboratorianatury.pl
Temat: opalanie się^^
Opalanie ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną, pobudza wydzielanie wielu hormonów. Promieniowanie ultrafioletowe stanowi cenne uzupełnienie terapii wielu schorzeń skóry, w tym również dermatoz alergicznych.
Należy jednak pamiętać, iż oprócz dobroczynnego działania, słońce może wywoływać też wiele objawów niepożądanych, niekiedy tragicznych dla organizmu. Na szczęście mamy coraz większą świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą opalanie. Promienie UV powodują powstawanie wolnych rodników, będących przyczyną starzenia się skóry oraz osłabiają mechanizmy odpornościowe skóry. Taką bezpośrednią odpowiedzią skóry na promieniowanie UV jest rumień, opalenizna i pogrubienie skóry. Warto zdawać sobie sprawę, że każda postać rumienia jest oparzeniem, czyli zjawiskiem niekorzystnym dla skóry!
Lato to okres szczególnie trudny nie tylko dla skóry, ale również dla włosów. Słońce, wiatr, słona i chlorowana woda niszczą je, pozbawiając połysku, wilgoci i elastyczności. Promienie słoneczne w pierwszej kolejności atakują i uszkadzają zewnętrzną warstwę włosa: łuskę włosową. Warto wtedy stosować kosmetyki do włosów, które dzięki specjalnemu filmowi ochronnemu powodują odbijanie promieni od powierzchni włosa, uniemożliwiając im wnikanie do jego wnętrza. Struktura włosa pozostaje nienaruszona. Włosy są wtedy skutecznie chronione i zyskują dodatkowy połysk.
Obecnie nowoczesne preparaty pielęgnacyjne chroniące przed słońcem stanowią skuteczną ochronę dla skóry i włosów. Szeroka gama tych produktów na rynku pozwala na ich właściwy, indywidualny dobór, w zależności od potrzeb i karnacji skóry. Nie można też zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po opalaniu.
Temat: Srebro koloidalne.
CD/Srebro koloidalne
SPOSOBY PRZYJMOWANIA
Roztwory koloidalnego srebra stosuje sie doustnie, miejscowo, dopochwowo, doodbytniczo, dożylnie, domięśniowo, do płukania gardła, oraz jako krople do oczu i uszu. Może być podawane przy pomocy rozpylacza czy wciągane do nosa czy płuc, a wiec może być bezpiecznie stosowane w odparowywaczach bądź nawilżaczach w przypadku infekcji dróg oddechowych.
Zewnętrznie
Koloidalne Srebro stosowane na skaleczenia, rany, zadrapania, zakrapiane do nosa czy oczu - jest zupełnie bezbolesne. Nie niszczy komórek i tkanek. Stosuje się je przez nanoszenie roztworu Koloidalnego Srebra bezpośrednio na skórę przy pomocy kataplazmów (okładów), rozpylacza (spray) w przypadku takich podrażnień jak:
- oparzenia
- oparzenie słoneczne
- trądzik
- wysypka
- swędzenie skóry
- opryszczka
- zakażenia drożdżami
- brodawki miękkie skóry
- zmiany skórne
- infekcje uszu i oczu
- ostre zapalenie spojówek grzybice skóry
- ospa wietrzna
- zapalenie skóry
- otwarte rany i skaleczenia
- ukąszenia owadów, łuszczyca, kurzajki
Irygacje
W proporcji - jedna do trzech łyżeczek na litr wody.
Wewnętrznie
Koloidalne Srebro przyjmuje się doustnie, aby leczyć bardzo wiele dolegliwości. Roztwór jest wchłaniany z jamy ustnej do krwiobiegu, a następnie do komórek. Czasem trzeba stosować roztwór jednocześnie doustnie j miejscowo, jak w przypadku trądziku. Srebro jest usuwane przez nerki, układ chłonny (Iimfatyczny) I jelita.
Zalecany sposób przyjmowania
Wewnętrznie
Dorośli:
Profilaktycznie: 1 łyżeczka 1 x dziennie.
Przy przeziębieniach, infekcjach i grypie: cztery razy dziennie po 1 łyżeczce;
Przy schorzeniach przewlekłych: dwa razy dziennie po 1 łyżeczce;
Dla podniesienia witalności: do 6 łyżeczek dziennie;
Jako środek wspomagający trawienie: przed posiłkiem 0,5 - 1 łyżeczka;
Kobiety w ciąży i karmiące jak wyżej po konsultacji z lekarzem
Dzieci:w/g wagi, maksymalnie połowę dawki dla dorosłych.
UWAGA! Zachować szczególna ostrożność w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia. Zaleca się podawanie do 5 -10 kropli dziennie.
Srebro Koloidalne można wewnętrznie stosować przez dwa miesiące. Po tym okresie zaleca się kilkutygodniową przerwę.
Zewnętrznie:
Przy chorobach skórnych takich jak: wysypka, trądzik, grzybice oraz skaleczeniach, oparzeniach i ukąszeniach owadów: miejscowo - do przemywania jałową gazą nasączoną Koloidalnym Srebrem, do okładów.
UWAGA!
Nie wystawiać miejsc przemywanych Srebrem Koloidalnym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Irygacje:
jedna do czterech łyżeczek Srebra Koloidalnego na litr wody.
Lewatywy:
Cztery łyżeczki Srebra Koloidalnego na litr wody.
Oczyszczanie organizmu:
W celu oczyszczenia organizmu można zastosować 21 dniową kurację Srebrem Koloidalnym. W czasie jej trwania dla zwiększenia i przyspieszenia jej efektów zaleca się nie spożywania mięsa, ryb i jaj, produktów konserwowanych chemicznie oraz używek (papierosy, alkohol itp.).
20 – sto dniowa kuracja regenerująca: Podczas trwania całej kuracji należy pić minimum 1,5 litra jak najczyściejszej wody (w/g autorytetów: najzdrowszą wodą do picia i przygotowywania posiłków jest woda po filtrach „odwróconej osmozy”. (lub woda „Żywiec”)
Srebro koloidalne przyjmujemy w/g poniższego schematu
(w/g publikacji, „Colloidal Silver" dr Michaela Cambella):
* Od 1-go do 5-tego dnia 2 x dziennie po 2,5 ml.
* Od 6-go do 10-tego dnia3 x dziennie po 2,5 ml.
* Od 11-go do 15-go dnia 4 x dziennie po 2,5 ml.
* Od 16-go do 20-go dnia 5 x dziennie po 2,5 ml.
Przeciwwskazania:
UWAGA!!! Nigdy nie stosować przy uczuleniu na srebro metaliczne!!! Nie stosować z dożylną chelatacją EDTA.
Skutki uboczne:
Sporadycznie może wystąpić reakcja Herxheimera, będąca efektem oczyszczania się organizmu z nagromadzonych toksyn, które uwalniając się do krwiobiegu mogą powodować krótkotrwałe; zmęczenie, złe samopoczucie,
Lekką biegunkę jeśli tak się stanie, bakterie jelitowe powinny być uzupełnione przez spożywanie. (Preparaty acydofilne, np. Phyto, Basics, Acidophilus), a także pozorne pogorszenie się stanu zdrowia. W takich przypadkach należy zmniejszyć przyjmowane dawki o połowę. U osób uczulonych na srebro może wystąpić m.in. opuchlizna ciała, wysypka, ropienie oczu i uciążliwy katar.
Przechowywanie:
Przechowywać szczelnie zamknięte, koniecznie w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, z dala od pól magnetycznych (telewizor, kuchenka mikrofalowa, komputer itp.) i w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Temat: Rewolucja w medycynie - srebro zabija bakterie
Rewolucja w medycynie – nanocząsteczka ochroni szpitale przed posocznicą, gronkowcem i wszelkimi zakażeniami
Czy cząsteczka mniejsza sto tysięcy razy od ziarenka piasku jest w stanie zabić śmiercionośne bakterie np. gronkowca złocistego? Tak pod warunkiem, że jest to nanocząsteczka srebra - niewidoczna gołym okiem drobina szlachetnego kruszcu. Nanocząsteczki rozpuszczone w wodzie w bezlitosny sposób rozprawiają się ze szpitalnymi bakteriami. Wystarczy spryskać preparatem ściany, podłogi, umywalki, klamki, drzwi, okna.
W wiodącej placówce w kraju - Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Ślaskich, jako w pierwszym szpitalu w Polsce, skończono właśnie testy bakteriobójczego środka stworzonego przez chemików z jednej z firm w Tarnowskich Górach. Wykorzystano w nim odkażające właściwości srebra i osiągnięcie XXI wieku - nanotechnologaię, która wykorzystuje moce tkwiące w atomach i cząstkach. Wyniki badań są niezwykle zachęcające.
- Jestem pod wrażeniem skuteczności preparatu - mówi dyrektor CLO dr Mariusz Nowak. - Zapewnia długotrwaly efekt, o czym świadczą przeprowadzone badania. Walka z zakażeniami wewnątrzszpitalnymi to chleb powszedni w każdej placówce. Naszym obowiązkiem jest szukanie nowych możliwosci.
W CLO preparatem odkażano m.in. specjalne wanny przeznaczone dla poparzonych pacjentów, ściany i podłogi. Szpital ze względu na swą specyfikę - otwarte, trudno gojące się rany chorych, wymaga szczególnej bakteriobójczej osłony. Jak wynika z przeprowadzonych badań nawet 14 dni po odkażaniu preparatem kontrola wykazała brak wzrostu bakterii.
- Każdy szpital ma podobne problemy z bakteriami i każdy powinien szukać skutecznej broni, by z nimi walczyć - ocenia dyr. Nowak.
- Powiedzieliśmy dopiero "a". Preparat będziemy testować także w innych placówkach - obiecuje chemik, twórca srebrnego mordercy bakterii dr Jerzy Peszke z Instytutu Chemii i Ochrony Środowiska w Akademii im. J. Dlugosza w Częstochowie, jednocześnie chemik z tarnogórskiej firmy, w której powstał, a teraz jest testowany bakteriobójczy preparat..
Przyjmuje się, że w każdym ze szpitali ok. 2 proc. chorych ulega zakażeniu w samym szpitalu podczas procesu leczenia. Oczywiście to liczby szacunkowe, które nie odzwierciedlają prawdy. Chociaż z coraz większym rygorem personel szpitali przestrzega zasad higieny, to jednak tradycyjne środki czystości, których ilość i tak obcina się wskutek ogólnej szpitalnej biedy, nie są w stanie stoczyć równej walki z coraz bardziej przebiegłymi drobnoustrojami. Ulegają one często mutacjom, wymykającym się spod kontroli. Czy nanopreparaty srebra stoczą ostateczny pojedynek ze szpitalną plagą?
Dotychczasowe badania są bardziej niż obiecujące, można powiedzieć iż przełomowe, a nawet rewolucyjne - ocenia dr Jerzy Peszke.
Srebrna broń już zastosowana w CLO w Siemianowicach przyniosła zaskakujące rezultaty. Jak czytamy w szpitalnym raporcie efekt bakteriobójczy był nie tylko natychmiastowy, ale i długotrwały, bo bakterie nie odrodziły się po dwóch tygodniach. Dla pacjentów oznacza to po prostu bezpieczeństwo.
Na czym polega cudowna moc rozbitego na nanocząsteczki srebra? Przecież są one nawet mniejsze od wirusa grypy!
- Odkażające właściwości srebra znano już w starożytności. Pionierami są Sumerowie, którzy wrzucali do naczyń z mlekiem srebrne monety, by mleko nie kwaśniało. W późniejszych okresach na choroby przewodu pokarmowego nie zapadali bogacze jedzący srebrnymi sztućcami - przypomina dr Peszke. Dziś stosuje się np. azotan srebra jako bardzo skuteczny środek do odkażania ran.
Nanotechnologia otworzyła przed srebrem nowe drogi. Okazało się, że aby ten szlachetny kruszec był skuteczny wystarczy użyć go mniej niż maku z jednego ziarenka.
- Właściwości dezynfekcyjne, preparatów powstałych na bazie nanocząsteczek srebra mogą i już są wykorzystywane. Nie tylko w medycynie, ale i przemyśle kosmetycznym, chemii gospodarczej - wyjaśnia dr Peszke. - Przed nanotechnologią coraz szerzej otwierają się drzwi do świata medycyny.
Tradycyjne środki dezynfekcyjne, by dały podobny efekt jak preparaty z cząsteczkami srebra, muszą być używane bez przerw, a i tak nie doprowadzą do całkowitej eliminacji drobnoustrojów, gdyż bakterie się na nie uodparniają.
Dziennik Zachodni
Temat: preparaty z beta-karotenem
Sylwiasta
Dołączył: 10 Kwi 2005
Posty: 269
:
Skąd: Krakow
Items
Wysłany: 29 Maj 2005 09:20 am Temat postu: preparaty z beta-karotenem
--------------------------------------------------------------------------------
Cytat: "Endoprotekcja jest cennym uzupelnieniem zewnetrznych filtrow przeciwslonecznych" - poniewaz i w tym roku czekaja mnie tygodnie zeglowania po Baltyku, postanowilam sie zabezpieczyc tez "od srodka".
Moze Justy bedzie mogla podac pelne sklady tych preparatow:
- Betabronz (Walmark, 30kaps/16zl)
"Dziala jak parasol ochronny podczas opalania. beta-karoten zmniejsza podatnosc skory na oparzenia. Kwas pantotenowy (wit B5) zapobiega powstawaniu zmarszczek".
- Bio Karoten z witamina E (Pharma Nord, 30kaps/20zl)
"to bogactwo czystego beta-karotenu. Jedna kapsulka dostarcza go tyle co 4 marchewki" (ale ja lubie marchewki!) " Razem z witamina E chronia skore i odzywiaja od wewnatrz".
- Solarin Max (Biokraft, 40 kaps/35zl)
"zawiera antyoksydanty chroniace komorki przed wolnymi rodnikami (selen, witaminy C i E) W kazdej kapsulce znajduja sie tez skladniki odgrywajace wazna role w metabolizmie skory" (ale jakie???)
- Sunsublim (Laboratoire Physcience, 42kaps/63zl)
"dziala na dwie zmiany.Ciemnoczerwone kaspulki przyjmowane rano przygotowuja skore na kontakt ze sloncem. Niebieskie, na noc, dzialaja kojaco".
Sklad (ze strony producenta http://www.physcience.com/):
w 1 kapsulce:
Red palm oil (249.5 mg) - Fish proteins - Solvent: glycerol - Red palm oil carotenoid concentrate (40 mg) - Selenium yeast (50 µg* of selenium element) - Emulsifier: soya lecithin - Vitamin E of natural origin (10 mg*) - Thickener: beeswax - Food colouring: caramel - Extract of melon rich in Super Oxide Dismutase (2 mg) - Colouring: titanium dioxide, E124.
Oczywiscie zapytuje, ktory najbardziej warto zabrac ze soba w dwumiesieczny rejs?
Moje typy to Solarin Max(1), Sunsublim(2) i Betabronz(3).
Moze sa jeszcze jakies inne preparaty, ktorych nie znalazlam posiadanym magazynie kobiecym a ktore wartoby bylo rozpatrzyc przed lipcowym wyjazdem?
Sylwiasta dnia 30 Maj 2005 12:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Noor
Dołączył: 23 Mar 2005
Posty: 114
:
Items
Wysłany: 29 Maj 2005 03:48 pm Temat postu: Re: preparaty z beta-karotenem
--------------------------------------------------------------------------------
Sylwiasta napisał:
Moze sa jeszcze jakies inne preparaty, ktorych nie znalazlam posiadanym magazynie kobiecym a ktore wartoby bylo rozpatrzyc przed lipcowym wyjazdem?
Owszem, Beta Karoten (Puritans Pride, 100 kaps./ok. 18 zł). Dawkowanie: 1 kaps. (zawiera 6 mg beta karotenu) dziennie. http://www.holbex.pl/index2.html
Temat: Odleżyny - Preparaty stosowane w leczeniu blizn.
Po zagojeniu się odleżyn często pozostają po nich miejsca ze zgrubiałym naskórkiem. W celu zaleczenia tych objawów możemy stosować preparaty służące leczeniu blizn.
[center:22bf41c806]Składniki: [/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Alantoina, heparyna lub jej sól sodowa, wyciąg z cebuli,
wyciąg z rumianku, wyciąg z nagietka[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Działanie: [/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Wyciągi roślinne, heparyna i alantoina wpływają na procesy biochemiczne powstającej tkanki łącznej, zapobiegając tworzeniu się przerosłych blizn. Wzmagają pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej.
Zmywalne wodą podłoże kremu (emulsja o/w) sprzyja przenikaniu substancji czynnych w głąb skóry, powodując uelastycznienie, spłaszczenie i zblednięcie blizn.
Działa zmiękczająco i wygładzająco na stwardniałą i przerosłą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu.
Przyśpiesza regenerację tkanki i ogranicza nadmierne bujanie ziarniny, nawilża naskórek. dzięki czemu znosi uczucie napięcia i świądu.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Zastosowanie.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Miejscowe leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych oraz leczenie przykurczy. Można również stosować w leczeniu blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Przeciwwskazania: [/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]U osób z nadwrażliwą skórą nie należy stosować opatrunków okluzyjnych.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Działania niepożądane:[/center:22bf41c806
[center:22bf41c806]Podrażnienie i stany zapalne skóry.
W wypadku intensywnej terapii dużych powierzchni skóry powyżej 10% można się spodziewać objawów ogólnych, związanych z działaniem heparyny.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Dawkowanie.[/center:22bf41c806
[center:22bf41c806]Leczenie można rozpocząć dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Nakładać cienką warstwę kremu na powierzchnię blizny kilka razy dziennie, lekko masując.
Można zakładać również opatrunek okluzyjny na 30-60 min, szczeg6lnie
przy bliznach starych i stwardniałych oraz przykurczach.
W zależności od wieku blizny leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Wynik zależy od regularnego stosowania preparatu.
Leczenie należy rozpoczynać możliwie wcześnie po pojawieniu się blizny. Stosowanie kremu często umożliwia uniknięcie ponownej operacji lub transplantacji.[/center:22bf41c806]
[center:22bf41c806]Preparaty, które można kupić w aptece bez recepty:[/center:22bf41c806
[center:22bf41c806]CEPAN: tuby 35 g - kem (100 g zawiera 20 g wyciągu z cebuli, 5 g wyciągu z rumianku, 5000 j.m. soli sodowej heparyny i 1 g alantoiny).
Cena opakowania około 20 zł
CONTRACTUBEX : tuby 20 g,50 g żel (100 g zawiera 10 g wyciągu z cebuli, 1 g alantoiny i 5000 j.m. heparyny).
Sposób użycia: Kilka razy dziennie nakładać żel na bliznę i masować do wchłonięcia.
Na stare blizny nakładać pod opatrunkiem na noc.
Stosować przez kilka miesięcy.
Cena opakowania około 31 zł
TOINTEX : opakowanie 20 g i 40 g - krem (100 g zawiera 2 g alantoiny i 5 tys.
j.m. soli sodowej heparyny).
Zastosowanie : Do leczenia bliznowców i blizn pourazowych, pooperacyjnych i po elektrokoagulacji, rogowacenia dłoni i stóp, popękań i rozpadlin.
Przeciwwskazania : Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować w przypadku przerwania lub uszkodzenia skóry właściwej, m.in. w oparzeniach II i III., w owrzodzeniu podudzi, a takie na duże obszary (przekraczające 10% powierzchni skóry).
Sposób użycia: Blizny lub bliznowce masować po nałożeniu kremu 3 razy dziennie lub stosować w opatrunku zamkniętym 2 razy dziennie przez 12 h.
Do celów pielęgnacyjnych wcierać krem w skórę 1-2 razy dziennie.
Cena opakowania około 7 zł[/center:22bf41c806]
Temat: Szkielka mikroskopowe z "lezka" POMOCY !!!
| Dlatego wlasnie uzywam medium hoyera bo ono
| wypala wszystko i pozostaje przezroczysta powloka i czarny szkielet
| glowowo-gardzielowy. Larwa na dlugosc okolo 1.5 mm
Przy takich rozmiarach nie powinno w ogole byc problemu. Balsam daje
calkowita przezroczystosc, choc czasem dopiero po kilku dniach. Ja zwykle
nie usuwam niczego, co mi sie wyciagnie razem z aedeagusem, odwodnienie
izopropanolem i minutka w ksylenie przeswietlaja preparaty w
wystarczajacym
stopniu, zeby struktury typu resztki miesni czy inny syf staly sie
calkowicie przejrzyste. W taki sposob robie preparaty, z ktorych rysuje
woreczki wewnetrzne aedeagusa bez wypreparowywania endofallusa, zadnych
problemow, wszystko w balsamie, wszystko widac. Kiedys bawilem sie
macerowaniem w KOH albo NaOH, wtedy zwykle struktury zesklerotyzowane
poczatkowo ciemnieja, a potem zaczynaja jasniec, wiec trzeba wyczuc
moment,
kiedy przerwac ta zabawe. Uzycie ok. 10% amoniaku do trawienia czesci
miekkich (w temp. pokojowej, 2-3 dni, czasem dluzej) zwykle skutecznie
przyciemnia preparat i trudniej tu przedobrzyc. Ale to wszystko to kwestia
pobawienia sie i dobrania warunkow odpowiednich do larw muchowek.
Dzieki za fachowe info. Poprobuje z tym odwadnianiem bo ja przeciagalem
wszystko przez ciag alkoholowy. Ten amoniak moze byc niezlym pomyslem. W
sumie to nie czytalem zeby ktos wlasnie tym macerowal ale poprobuje. Poki co
zabralem sie za preparaty skory na granicy segmentow bo to mozna robic na
plaskich szkielkach w euparalu ale twoje rady sobie zapisze i bede testowal
moze os z tego wyjdzie. W koncu potrzeba matka wynalazku.
Wytrawienie da ci matowa powierzchnie, poza tym technicznie jest
upierdliwe,
bo musialbys na szkielko nalozyc warstwe dobrze przylegajacej warstwy
ochronnej i usunac ja w miejscu, w ktorym ma byc lezka. Nie nalozysz
kropli
HF na szkielko w inny sposob, bo sie rozplynie po calej powierzchni. W
ogole
HF to wsciekle paskudztwo i bardzo latwo mozna sie powaznie uszkodzic
(oparzenia fluorowodorem leczy sie miesiacami, a oparzenie oznacza zwykle
rowniez zatrucie, bo to sie swietnie wchlania przez skore, o plucach nie
mowiac).
Szlifowanie szkielek podstawowych to ja mam przecwiczone (troche w innym
celu, ale zawsze...) - musisz sie liczyc z tym, ze jesli beda to szkielka
normalnej grubosci, to wiekszosc peknie w czasie szlifowania... Najlepiej
to
robic po scisnieciu szkielka pomiedzy dwoma sztywnymi okladkami (drewno
itp.) i probowac wiercic przez okladke, ze statywu umozliwiajacego
precyzyjna regulacje polozenia wiertla... Skomplikowana sprawa, przejdz
sie
do dobrego warsztatu szklarskiego i spytaj o rade.
| podkladanie czegokolwiek pod szkielko nakrywkowe to juz probowalem,
| podkladalem mniejsze kawalki szkielek nakrywkowych ale efekt oceniam na
3+.
Z grubych, plastikowych przekladek jestem w 100% zadowolony, jedyny
problem
to taki, ze idzie duzo medium. Ale nie bardzo wiem, czemu zwykle
plastikowe
paski ci nie odpowiadaja, taki preparat w grubej kropli balsamu bez
przykrycia jest lepszy niz na szkle. Byle tylko dobrac warunki
przeswietlania i powinno byc O.K.
No wlasnie ja podkladalem szkielka nakrywkowe lamane na kawalki ale ten
plastik jest gruby wiec moze byc ok. Poki co pojde sobie sprawic nowa
koszule :) Natomiast jesli chodzi o balsam to zostawia on taki funfle rozne
ktore potem matowia mi obraz. Mam jeszcze troche euparalu to poprobuje z
tym. Ale nie wiem czy przy takiej grubosci on mi sie utrzyma. Do balsamu to
jakos chyba uprzedzony jestem. Chyba sie przelamie i dobrze do tego usiade.
pozdro
michal
Temat: Cera, twarz
Jak pozbyc się blizn po krostach.?
"Hej! Mam problem - na dekolcie wyskakiwały mi takie malutkie pryszczyki (teraz też wyskakują) i je wyciskałam... ;( Teraz już staram się tego nie robić. Zrobiły mi się z tego trochę brzydkie blizny... Jeszcze jakieś 2 tygodnie temu jedną zdrapałam i chyba będzie jeszcze gorsza! Głupio założyć bluzkę z chociaż małym dekoltem - nie mówiąc o dużym - mając takie brzydkie blizny! Co ja mam z nimi teraz zrobić? Same przecież chyba nie znikną, a ja chcę zakładać jakieś fajne bluzki! Mam używać jakiegoś kremu? A jak tak, to jakiego? A może jest jakiś inny sposób na pozbycie się ich? Chcę mieć ładny dekolt! Co zrobić, żeby blizny zeszły? Pomóżcie! (13 lat). ~Ania"
Droga Aniu!
Rzeczywiście, blizny same nie znikną. Ale są na nie sposoby, które możesz wypróbować:)
1. Krem Cepan
Opis działania: Krem Cepan® powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Zastosowanie preparatu odpowiednio wcześnie zapobiega powstawaniu blizn. Alantoina, heparyna oraz wyciągi roślinne wpływają na metabolizm tkanki łącznej, ograniczają nadmierny wzrost ziarniny i zapobiegają tworzeniu się przerosłych blizn. Składniki te wzmagają pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Zmywalne wodą podłoże kremu sprzyja przenikaniu substancji czynnych w głąb blizny. Krem przyspiesza regenerację tkanki zmniejszając stopień reakcji zapalnej, a także znosi uczucie napięcia i świądu.
Wskazania do stosowania: Preparat należy stosować po całkowitym wyleczeniu rany. Krem stosuje się zewnętrznie na skórę, do miejscowego leczenia blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych oraz do leczenia przykurczy. Może być również stosowany do leczenia blizn powiek (uważając by preparat nie dostał się do oczu), a także blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek składnik podłoża.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Preparat stosuje się po całkowitym wyleczeniu rany. W przypadku nadwrażliwości lek należy odstawić i zasięgnąć porady lekarza. W razie przypadkowego połknięcia kremu należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza i zastosować leczenie objawowe. Produktu nie można stosować do oczu.
Oddziaływanie z innymi lekami: Nie stwierdzono występowania interakcji substancji czynnych z podłożem i innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę.
Dawkowanie i sposób użycia: Krem Cepan® należy nakładać na bliznę cienką warstwą, lekko masując, 2-3 razy dziennie. Przy bliznach starych i stwardniałych oraz w przykurczach należy niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na bliznę, na 30-60 minut. W zależności od wieku blizny leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Efekt leczenia zależy od regularnego stosowania preparatu. Leczenie należy rozpoczynać możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Stosowanie kremu pozwala często uniknąć ponownej operacji lub transplantacji.
Sposób postępowanie przy przedawkowaniu: Podczas miejscowego stosowania preparatu przedawkowanie jest niemożliwe.
Źródło :Vena-Vita.pl
2 sposób:Możesz pójść do kosmetyczki. Ona zrobi Ci profesjonalny masaż wraz ze specjalnymi kosmetykami, które rozjaśnią blizny.
Wybierz sposób, który Ci się bardziej podoba:]
Pchełka.
Temat: Szkielka mikroskopowe z "lezka" POMOCY !!!
Dlatego wlasnie uzywam medium hoyera bo ono
wypala wszystko i pozostaje przezroczysta powloka i czarny szkielet
glowowo-gardzielowy. Larwa na dlugosc okolo 1.5 mm
Przy takich rozmiarach nie powinno w ogole byc problemu. Balsam daje
calkowita przezroczystosc, choc czasem dopiero po kilku dniach. Ja zwykle
nie usuwam niczego, co mi sie wyciagnie razem z aedeagusem, odwodnienie
izopropanolem i minutka w ksylenie przeswietlaja preparaty w wystarczajacym
stopniu, zeby struktury typu resztki miesni czy inny syf staly sie
calkowicie przejrzyste. W taki sposob robie preparaty, z ktorych rysuje
woreczki wewnetrzne aedeagusa bez wypreparowywania endofallusa, zadnych
problemow, wszystko w balsamie, wszystko widac. Kiedys bawilem sie
macerowaniem w KOH albo NaOH, wtedy zwykle struktury zesklerotyzowane
poczatkowo ciemnieja, a potem zaczynaja jasniec, wiec trzeba wyczuc moment,
kiedy przerwac ta zabawe. Uzycie ok. 10% amoniaku do trawienia czesci
miekkich (w temp. pokojowej, 2-3 dni, czasem dluzej) zwykle skutecznie
przyciemnia preparat i trudniej tu przedobrzyc. Ale to wszystko to kwestia
pobawienia sie i dobrania warunkow odpowiednich do larw muchowek.
sproboje wyszlifowac korundowym wiertlem takie wlasnie wglebienie a potem
wytrawic je kwasem fluorowym.
Wytrawienie da ci matowa powierzchnie, poza tym technicznie jest upierdliwe,
bo musialbys na szkielko nalozyc warstwe dobrze przylegajacej warstwy
ochronnej i usunac ja w miejscu, w ktorym ma byc lezka. Nie nalozysz kropli
HF na szkielko w inny sposob, bo sie rozplynie po calej powierzchni. W ogole
HF to wsciekle paskudztwo i bardzo latwo mozna sie powaznie uszkodzic
(oparzenia fluorowodorem leczy sie miesiacami, a oparzenie oznacza zwykle
rowniez zatrucie, bo to sie swietnie wchlania przez skore, o plucach nie
mowiac).
Szlifowanie szkielek podstawowych to ja mam przecwiczone (troche w innym
celu, ale zawsze...) - musisz sie liczyc z tym, ze jesli beda to szkielka
normalnej grubosci, to wiekszosc peknie w czasie szlifowania... Najlepiej to
robic po scisnieciu szkielka pomiedzy dwoma sztywnymi okladkami (drewno
itp.) i probowac wiercic przez okladke, ze statywu umozliwiajacego
precyzyjna regulacje polozenia wiertla... Skomplikowana sprawa, przejdz sie
do dobrego warsztatu szklarskiego i spytaj o rade.
podkladanie czegokolwiek pod szkielko nakrywkowe to juz probowalem,
podkladalem mniejsze kawalki szkielek nakrywkowych ale efekt oceniam na 3+.
Z grubych, plastikowych przekladek jestem w 100% zadowolony, jedyny problem
to taki, ze idzie duzo medium. Ale nie bardzo wiem, czemu zwykle plastikowe
paski ci nie odpowiadaja, taki preparat w grubej kropli balsamu bez
przykrycia jest lepszy niz na szkle. Byle tylko dobrac warunki
przeswietlania i powinno byc O.K.
pozdrawiam,
Pawel
Temat: Sprytne sposoby na grypę
Aby złagodzić objawy grypy i szybko wrócić do dobrej formy, warto - obok stosowania się do zaleceń lekarza - wspomóc naturalne siły odpornościowe organizmu.
1. Zostań w łóżku
Najskuteczniejszym sposobem na grypę jest wygrzanie się 5 - 7 dni pod kołdrą. Osłabiony organizm musi odpocząć, by podjąć walkę z wirusem. Żeby zapobiec zapaleniu płuc (które bywa pogrypowym powikłaniem), wskazane jest dmuchanie, np. przez słomkę do kubka z wodą, oraz oklepywanie pleców spirytusem.
2. Nawilżaj śluzówki Wysuszona błona śluzowa nosa i gardła jest podatna na zakażenia bakteryjne. Używaj nawilżaczy powietrza albo powieś na kaloryferach mokre ręczniki. Pij 2 - 3 litry płynów dziennie. Pomogą również inhalacje z roztworu soli kuchennej (łyżeczka na kubek wrzącej wody), naparu kwiatu lipy, szałwii.
3. Pij napoje, które rozgrzewają i łagodzą ból gardła:
herbaty z malin, kwiatu lipy, czarnego bzu. Możesz przyrządzić sobie herbatę z sokiem malinowym lub miodem (ale pamiętaj, że jedzenie samego miodu może podrażnić śluzówkę).
4. Nie przegrzewaj organizmu
To bowiem - tak samo jak zbytnie oziębianie - sprzyja rozwojowi choroby. Dlatego trzeba często wietrzyć mieszkanie, by pozbyć się wirusów i wpuścić świeże powietrze. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 st. C.
5. Walcz z suchym kaszlem
Kilka razy dziennie płucz gardło roztworem soli kuchennej (płaska łyżeczka soli na szklankę wody), naparem z rumianku lub preparatami do dezynfekcji jamy ustnej (Tantum Verde, Gargarisma, Septosan). Ssij cukierki działające przeciwzapalnie (szałwiowe, z podbiałem, Septolete, Cholinex, Propolki, Neo-angin). Ratuj się syropem przeciwkaszlowym, który nawilża drogi oddechowe (Thymi, Prawoślazowy złożony). Po 2 - 3 dniach zamień go na syrop wykrztuśny, który rozpuszcza śluz gromadzący się w oskrzelach, nie dopuszczając do rozwoju zakażenia bakteryjnego (Robitussin Expectorans, Hedelix, Flegamina, Mucosolvan).
6. Zwalczaj wysoką gorączkę,
zwłaszcza u dzieci i osób starszych, ponieważ jej konsekwencją mogą być drgawki (u dzieci) albo duszności oraz zaburzenia kardiologiczne (u seniorów). Niemniej gorączkę trzeba obniżać niezależnie od wieku. Najlepiej zażyć Paracetamol, Grippostad, Nurofen, Ibuprofen, Ibuprom, Febrisan, Aspirynę, które mają też działanie przeciwbólowe. Dzięki temu zmniejszą łamanie w stawach, ból głowy i mięśni. Gorączkę obniżą też napary z ziół (Pyrosan, Pyrotex) i leki ziołowe (np. Pyrosal - syrop, Salicortex - tabletki). Dla dzieci najlepszy jest Paracetamol albo Ibuprofen w syropie. Ulgę przyniosą chłodne kąpiele oraz zimne okłady. Woda w wannie powinna mieć temperaturę o stopień niższą od ciepłoty ciała. Kompresy (np. lód w torebkach foliowych) przykładamy w okolice pachwin, na brzuch i na głowę.
7. Nie jedz na siłę, jeżeli nie masz apetytu
I nie zmuszaj do jedzenia chorego dziecka czy babci. W grypie zalecana jest dieta lekko strawna. Najlepiej podać choremu coś płynnego, np. kisiel, zupę jarzynową, kaszkę na wodzie lub mleku. Potrawy powinny mieć obojętny smak (nie za słodkie, nie za słone). Nie mogą też być za gorące, bo oparzona śluzówka łatwiej ulega wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.
WARTO WIEDZIEĆ
W aptekach i sklepach zielarskich jest wiele preparatów "przeciwgrypowych", które można kupić bez recepty. Pamiętajmy jednak, że choć nazywa się je przeciwgrypowymi, nie leczą choroby, a tylko jej objawy. Ponadto wiele z nich ma podobny skład, dlatego czytajmy ulotki, by nie kupić kilku podobnych preparatów i nie przedawkować np. przeciwbólowych, co grozi podrażnieniem śluzówki żołądka.
TEGO NIE RÓB
1. Nie podawaj preparatów z kwasem acetylosalicylowym, ponieważ ta substancja może wywołać tzw. zespół Reye'a - chorobę zagrażającą życiu.
2. Zrezygnuj z aspiryny, jeśli przyjmujesz już kwas acetylosalicylowy, np. z powodu reumatyzmu.
3. Gdy masz nadciśnienie unikaj leków z efedryną (Gripex, Maxflu, Gripolek, Gripostop).
4. Jeżeli bierzesz już jakieś leki przeciwzakrzepowe, unikaj środków z kwasem acetylosalicylowym.
5. Przy chorobie wrzodowej wybierz Paracetamol, który nie podrażnia śluzówki żołądka.
tekst: Magdalena Moraszczyk
konsultacja: dr n. med. Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM w Warszawie
źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Temat: Witamina E i F
Już jakiś czas temu natknęłam się na info o dobroczynnym wpływie witaminy E i F na choroby autoimmunologiczne (m.in.na forum o hashi w GW), dlatego wklejam kilka istotnych zdań o ich działaniu:
Witamina F działa przeciwzapalnie, immunostymulująco (podnosi odporność na zakażenia), równocześnie jednak hamuje autoagresje (reakcje przeciwko własnym antygenom), przeciwwysiękowo, żółciopędnie, pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej, wzmacnia śródbłonki (wraz z witaminą P i C), przeciwzaskórnikowo, przeciwkamiczo i przeciwzłogowo na układ żółciowy i moczowy (zapobiega odkładaniu złogów nabłonkowo-organicznych w drogach moczowych i żółciowych), osłania błony śluzowe, obniża stężenie cholesterolu i cukru we krwi, zapobiega miażdżycy i zawałom, zapobiega agregacji krwinek, przedłuża żywotność erytrocytów, zapobiega zwyrodnieniom naczyń, zapobiega zmianom keloidowym. Reguluje gospodarkę tłuszczową (wpływ lipotropowy), chroni wątrobę i nerki przed stłuszczeniem i marskością. Witamina F przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, odleżyn, odmrożeń, cofa ropnie i wysięki surowicze w skórze, działa przeciwzakrzepowo. Hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie gruczołów łojowych, zapobiega zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych. Przy codziennym podawaniu doustnym zapobiega zaparciom.
Wskazania: wszystkie rodzajów trądziku, łuszczyca, świerzbiączka, sklerodermia, wypryski, dermatozy, toczeń rumieniowaty, liszaje, czyraczność, owrzodzenia, odleżyny, oparzenia, rany, wysięki naczyniowe, zapalenie żył, zatory, zapobieganie zawałom i miażdżycy, cukrzyca, upławy, zaburzenia miesiączkowania, nadżerki, profilaktyka nadżerek, zespół napięcia przedmiesiączkowego, plamice, choroby dziąseł, choroby zapalne i zakażeniowe oczu, uszu i gardła, stany zapalne jelit, odbytu i żołądka, cykliczna bolesność sutków, choroby włosów i paznokci, kamica moczowa i żółciowa, nadciśnienie, zatrucia, choroby alergiczne, gościec przewlekły, nawracające zakażenia bakteryjne i wirusowe (w tym wirusowe zapalenie wątroby), nadpobudliwość u dzieci i dorosłych.
więcej o występowaniu, preparatach i dawkowaniu: Witamina F
Witamina E działanie farmakologiczne: rozszerzające naczynia krwionośne, ułatwiające przepływ krwi w naczyniach, przeciwzawałowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, stabilizujące strukturę organelli komórkowych, w tym błon komórkowych i śródbłonków, przeciwwysiękowe, przeciwalergiczne, ochraniające witaminę F, A (także karotenoidy) i D, nasilające działanie witaminy A (oraz karotenów), witaminy C, kumaryn, indandionu i witaminy F, selenu, cynku oraz miedzi, wzmagające procesy krwiotwórcze (hemopoezy), ochronne w stosunku do plemników, owocytów (komórek jajowych), zarodka i płodu, żółciopędne, wymiatające wolne rodniki, antyoksydacyjne, przeciwmiażdżycowe, obniżające stężenie cholesterolu we krwi, ochraniające w stosunku do genomu, hamujące procesy autoagresji, hamujące mutagenezę (zapobiega mutacjom) i onkogenezę (inhibitor rozwoju nowotworu), hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), przeciwcukrzycowe.
Witamina E wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłuszczycowe. Powinna być podawana w przebiegu chorób autoimmunologicznych. Zwiększa przyswajanie białek.
Wskazania: kolagenozy, trądzik, dermatozy, wypryski, wypadanie włosów, cukrzyca, zatrucia, miażdżyca, wszelkie schorzenia oczu, oligo- i azoospermia (niedobór lub brak plemników w nasieniu), niemożność zajścia w ciążę, poronienia, choroba wieńcowa, zakrzepowe zapalenie żył i tętnic, zaburzenia miesiączkowania, przedwczesne obumieranie plemników (podawać wraz z fruktozą, karnityną, inozytolem, mannitolem, witaminą F, A, C, choliną, żelazem i szafranem), liszaj rumieniowaty, twardzina (sklerodermia), owrzodzenia, pokrzywka, choroby paznokci, alergia, marskość i zapalenie wątroby, kamica żółciowa, stłuszczenia organów wewnętrznych (np. serca, nerek), zaniki mięśni (miastenia, zanikowy niedowład mięśni), nowotwory, retinopatie, hemoliza krwi, hiperlipoproteinemia, zaburzenia potencji, nadciśnienie, mukowiscydoza.
więcej o występowaniu, preparatach i dawkowaniu:
Witamina E
Moim zdaniem dośc ciekawa lektura, może się przydać także tym którzy chcieli poexperymetować z różnymi olejami
Temat: Jak pielęgnować skórę po opalaniu
Pielęgnację posłoneczną warto stosować w czasie wakacji codziennie, po zejściu z plaży, nie tylko gdy się poparzysz.
1. Gdy tylko zauważysz rumień, natychmiast zejdź ze słońca.
Oczyść spieczoną skórę z piasku i soli. Użyj do tego wody lub łagodnego, lekko natłuszczającego żelu do mycia skóry. Możesz spłukać skórę chłodną wodą, aby złagodzić uczucie pieczenia. Posmaruj ją balsamem typu S.O.S. (np. z pantenolem).
2. Skóra zaczyna się łuszczyć? Natłuszczaj ją.
Rób to jak najczęściej, złagodzisz ten proces. Schodzenie skóry jest efektem ścięcia się białka w naskórku - zachodzi wtedy przyspieszony proces złuszczania. To taki szybki peeling, pozbawiony jednak pozytywnego działania kosmetycznego - odsłonięta nowa skóra jest bardzo wrażliwa na słońce.
3. Nawet gdy skóra już nie piecze, osłaniaj ją przed słońcem, nie tylko filtrami.
Nawet najwyższy SPF przepuszcza trochę promieni UVB (to one wywołują rumień). Dlatego gdy jeszcze do końca nie wyleczyłaś skóry, unikaj słońca, a jeśli bardzo chcesz iść na plażę, włóż przewiewny T-shirt i siedź w cieniu.
4. Na dekolcie wyskoczyła pokrzywka. Nie panikuj, to jeszcze nie poparzenie.
To raczej podrażnienie. Tę przypadłość dermatolodzy nazywają wielopostaciową osutką świetlną i jest to forma reakcji alergicznej na słońce. Pomogą leki przeciwzapalne i antyhistaminowe, osłaniaj też skórę przed słońcem.
5. Poparzenie potraktuj jako przestrogę. Ma też bowiem negatywne skutki dla urody...
I to nie tylko doraźne. Nadmiar słońca zwiększa ryzyko powstania przebarwień – jeśli dojdzie do poparzenia, jest to jeszcze bardziej prawdopodobne. Dlatego jeśli masz skłonności genetyczne do przebarwień (gdy barwnik jest rozłożony w skórze nierównomiernie, występuje miejscowy brak odporności na słońce), jesteś w okresie zmian hormonalnych (np. w ciąży) lub stosujesz środki fotouczulające (np. perfumy, niektóre zioła, tabletki hormonalne), nie igraj ze słońcem.
6. Wyskoczyły ci bąble? To znak, że doszło do poparzenia. Idź do lekarza.
Nie ma żartów, to poparzenie II stopnia. Twoja skóra wygląda tak, jakbyś przyłożyła do niej gorące żelazko. Nie przekłuwaj bąbli, nie bandażuj ich. Nie nakładaj też na nie balsamów po opalaniu, bo zawarte w nich składniki mogą podrażniać (wmasuj je natomiast delikatnie w napiętą skórę wokół). Postaraj się szybko pokazać skórę lekarzowi – oceni on stopień poparzenia i przepisze leki. Najczęściej to miejscowe preparaty antybiotykowe, które będziesz stosować, dopóki bąble nie znikną (zwykle trwa to kilka dni). Ślady po nich, niestety, dosyć trudno usunąć – najskuteczniej radzą sobie z nimi zabiegi złuszczające u dermatologa.
7. Zażyj środek przeciwzapalny, np. aspirynę, to przyspieszy leczenie skóry.
Zrób to także wtedy, gdy skóra tylko trochę piecze - to już bowiem znak, że zaczęły się procesy zapalne w skórze. Środki tego typu złagodzą też kiepskie samopoczucie, które pojawia się często nawet przy nieznacznym przegrzaniu organizmu. Gdy masz zawroty, udaj się do lekarza, być może doszło do udaru.
8. Masz dużo znamion? Po wakacjach sprawdź je u dermatologa.
Każde poparzenie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego, jeśli tylko zauważyłaś jakieś zmiany na skórze, natychmiast pokaż to dermatologowi. Jeśli masz dużo znamion, taki "skin-check" rób dwa razy w roku - wiosną i po waksacjach (nawet gdy nie widzisz nic podejrzanego.
Anna Kondratowicz
Temat: Herbata
Zastosowania herbaty
Herbata znana jest u nas przede wszystkim jako aromatyczny napój herbaciany. Tymczasem zastosowanie liści, a nawet nasion krzewu herbacianego jest znacznie szersza i w wielu krajach surowce herbaciane przetwarza się i używa w różnych dziedzinach życia, a m.in.:
Herbata jako środek leczniczy - może być wykorzystywana w postaci soku ze świeżych liści, ekstraktu lub suchego, drobno utartego proszku do leczenia oparzeń, wewnętrznych i zewnętrznych owrzodzeń, a także do przerywania wymiotów.
Herbata jest ważnym surowcem - dla przemysłu farmaceutycznego, gdzie z pyłu herbacianego produkuje się naturalną kofeinę (teinę) , a z grubszych liści herbacianych otrzymuje się witaminę C i P
Sterylny preparat witaminy P (rutyna, eskulina - używana do infekcji) - wytwarzany z herbaty jest jest stosowany w szczególnie ciężkich przypadkach wylewów krwi i choroby popromiennej.
Ekstrakty herbaty - wykorzystuje się w farmakologii jako środki nasienne i przeciwbólowe zastępujące morfinę.
Barwniki herbaciane (żółty, zielony i brązowy) - odznaczają się trwałością, naturalnym kolorem i są zupełnie nieszkodliwe; mogą być wykorzystywane jako idealne barwniki żywności.
Napar herbaciany - stanowi również substancję barwiącą stosowaną w kosmetyce; zmieszany z henną daje piękną, złocistą barwę, bardziej zbliżoną do naturalnego koloru włosów niż sama henna; jest też dobrym środkiem wzmacniającym cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu oraz łupieżowi.
Chińczycy i Birmańczycy stosują herbatę jako przyprawę w połączeniu z czosnkiem; to połączenie daje swoisty pikantny aromat, zaś herbata pochłania, czyniąc prawie niewyczuwalnym, nieprzyjemny zazwyczaj dla otoczenia zapach czosnku; pikantny i roztarty czosnek w naparze herbacianym był od dawana stosowany w Rosji jako środek od bólu zębów i do leczenia stanów zapalnych dziąseł; zestaw ten posiada silne działanie bakteriobójcze.
W Birmie jada się świeże liście herbaty podobnie jak sałatę, zaś w Tybecie zastępują one warzywa i gotuje się z nich zupę.
W wielu krajach Azji suszone liście herbaty znalazły szerokie zastosowanie, zarówno w zimnej jak i gorącej kuchni, jako specyficzna przyprawa do dań mięsnych, w tym dziczyzny, a także do doprawiania warzyw, ryżu, potraw z ryb i mięczaków.
W Chinach, Birmie i Tajlandii rozpowszechniło się spożycie herbaty kiszonej jako oddzielnego dania lub jako dodatku do różnych dań mięsnych i rybnych.
Ekstrakt herbaciany, zwłaszcza ze świeżych zielonych liści, stosuje się do konserwowania półproduktów spożywczych, np. z mięs, jako dobry środek zapobiegający ich gniciu i psuciu.
Wiele osób nie lubi morskich ryb i mięczaków z uwagi na ich niezbyt przyjemny zapach; herbata "usuwa i tłumi" ten zapach i wzbogaca mięso swoim niezwykłym aromatem poprawiając tym smak ryby; wskazane jest np. moczenie śledzi w naparze z herbacianym, gdyż doskonale neutralizuje on zapachy i morską sól.
Silne właściwości higroskopijne herbaty wykorzystywane są przy czyszczeniu gładkich powierzchni i np. lustro przemyte naparem herbacianym nabiera pięknego połysku.
Szerokie zastosowanie znajduje olej z nasion herbacianych, które zawierają go od 16% do nawet 45%
(w Japonii olej taki nazywa się tsubaki); używa się go m. in. do:
smarowania precyzyjnych mechanizmów,
zastępuje olej z oliwek w przemyśle spożywczym, ale tylko tłoczony na zimno,
w przemyśle mydlarskim do otrzymywania mydła (olej tłoczony na gorąco); zawarta w nim saponina daje twarde (powoli się zmywa), doskonałe, o naturalnej barwie mydło,
w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym do sporządzania wysokiej jakości preparatów kosmetycznych,
oleju używa się do nasycania drewnianych opakowań do herbaty w celu zabezpieczenia jej przed niepożądanymi zapachami.
Oprócz oleju, w Chinach wykorzystuje się również tzw. wytłoki z nasion, zawierające 7-8% saponiny, które zmielone, w postaci proszku, stosuje się jako środek do walki ze szkodnikami - w postaci brykietów - do mycia i wzmacniania cebulek włosów i wywabienia plam z tkaniny.
Bachu
Temat: 9 słonecznych przykazań dla maluszka
Wszystko, co powinnaś wiedzieć, by wraz z maleństwem korzystać z uroków letnich miesięcy.
Przed twoim maluszkiem pierwsze w życiu lato. Jego organizm dopiero się uczy, jak reagować na wysokie temperatury. Podpowiadamy, co robić, by słońce stało się jego sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.
Unikaj ostrego słońca
Podczas spaceru wybieraj ocienioną stronę ulicy i alejki parkowe pod drzewami. Malucha w wózku osłaniaj parasolką. Pamiętaj, że w bardzo pogodny dzień nawet w cieniu docierają do niego promienie słoneczne, więc może się opalić, a nawet poparzyć. Dlatego zawsze przykrywaj go chociaż pieluszką.
Chroń skórę kremem
To obowiązkowe! By krem zdążył się wchłonąć, posmaruj dziecko (staranniej odkryte części ciała: rączki, nóżki, buzię) około 20-30 minut przed wyjściem z domu. Dla najmłodszych (na pierwsze pół roku) najlepsze są emulsje i kremy z filtrem mineralnym (szukaj informacji na opakowaniu) – zamiast chemicznych składników zawierają np. tlenek cynku. Zobacz też, czy mają pozytywną opinię IMiD lub CZD. Na polskie lato wystarczy preparat z filtrem 15-30 (40-50 sprawdza się na południu Europy). Jeśli jednak maluch ma jasną karnację lub np. atopowe zmiany na skórze, użyj mocniejszego. Po kąpieli w ogrodowym baseniku ponownie użyj kremu – zmył się, a jeśli był wodoodporny, starł, gdy osuszałaś szkraba ręcznikiem.
Pamiętaj o czapeczce
Twoja pociecha nie ma jeszcze dużo włosków, więc musisz szczególnie chronić jej główkę przed przegrzaniem. Najlepsza jest czapeczka z daszkiem lub rondkiem, bo osłania też buzię. Dobrze jest, gdy ma doszyty z tyłu materiał chroniący również wrażliwą skórę na karku.
Wybieraj luźne ubranka
Odpowiednie na upały są bawełniane body – cienkie i luźne. Obcisłe mogą powodować otarcia pod paszkami lub w pachwinach (gdy materiał zbyt mocno przylega). Jeśli są wykonane ze sztucznych materiałów, skóra nie oddycha i zaparza się. Pamiętaj jednak, że nawet białe bawełniane ubranka idealnie nie chronią przed oparzeniem słonecznym! Przepuszczają około 30% promieniowania UVB, dlatego konieczna jest dodatkowa osłona – np. parasolka.
Uważaj na plażę
Dzieci do szóstego miesiąca nie powinny tam przebywać – dla nich jest za gorąco, a trudno znaleźć głęboki cień. Upał i nasłonecznienie mogą spowodować oparzenia skóry, a nawet udar cieplny. Pierwsze plażowanie jest możliwe dopiero około pierwszych urodzin smyka – i to pod warunkiem, że dobrze go do tego przygotujesz. Musisz nie tylko zabezpieczyć jego skórę i główkę przed słońcem. Dbaj też, by nie było mu za ciepło – chroń go w osłoniętym parawanem i zacienionym parasolem „grajdołku”. Na plaży możecie przebywać do 11.00 i po 15.00.
Podawaj dużo picia
Dziecka, które karmisz piersią, nie musisz dopajać – pokarm zaspokaja zarówno jego pragnienie, jak i łaknienie. Maluszek karmiony na żądanie wypija tyle, ile w danej chwili potrzebuje, ale przystawiaj go do piersi nie rzadziej niż co trzy godziny. Jednak gdy temperatura przekracza 30°C zarówno niemowlęta karmione piersią, jak i z butelki dopajaj czystą, dobrą jakościowo wodą. Malcowi nic się nie stanie, jeśli w upalny dzień zje trochę mniej, ale pić musi naprawdę dużo.
Chroń wrażliwe oczka
Nawet maleństwo odruchowo mruży oczy (jego źrenice się zwężają) i odwraca na bok główkę, broniąc się przed nadmiarem światła. Wystarczy cień z parasolki lub daszka od czapeczki. Nie musisz kupować dziecku okularów przeciwsłonecznych, choć starszemu dla zabawy możesz. Pamiętaj tylko, żeby miały prawdziwe filtry UVA i UVB. Przez zwykłe ciemne „szkiełka” do oczek dojdzie mniej światła, więc dziecko nie będzie ich mrużyć, ale tym łatwiej dostanie się tam szkodliwe promieniowanie.
Często zmieniaj pieluszki
Kilka razy dziennie. Za każdym razem myj pupę wodą, delikatnie ją osuszaj i smaruj oliwką lub kremem przeciw odparzeniom. A przy okazji wietrz pośladki. Na przegrzanej skórze pojawiają się potówki (małe czerwone grudki, często z białym czubkiem). Wietrz te miejsca i wysuszaj, np. odrobiną mąki ziemniaczanej (pochłania wilgoć). Możesz też przemyć je delikatnym roztworem nadmanganianu potasu.
Nie przesadzaj z witaminą D3
Przez cały rok twój szkrab powinien jej dostawać 400 jednostek na dobę. Mimo że słońce pomaga organizmowi wytwarzać tę witaminę, w pierwszym roku życia należy ją podawać także latem. Ale tylko dziecku karmionemu piersią, bo w 100 ml pokarmu jest jej zaledwie 1,5-8 jednostek. Jeśli jest karmione butelką (i je odpowiednie porcje), otrzymuje wystarczającą ilość tej witaminy w mleku modyfikowanym
Temat: Nie jedź na wakacje bez apteczki
Choć chcielibyśmy, by wakacyjny urlop składał się z samych miłych chwil, nie zawsze się to udaje. Lista potencjalnych, większych lub mniejszych nieszczęść jest długa.
A to zostaniesz zaatakowany przez dzikiego, krwiożerczego zwierza (choćby komara), zatrujesz kolacją w szemranym lokalu czy po prostu przewrócisz i stłuczesz kolano. Może cię też przewiać, przemoczyć, przypalić (mocne słońce). Jeśli masz pod ręką apteczkę, zwłaszcza na odludziu, uratujesz wakacje. Nie zepsują ich niechciane dolegliwości.
Skład apteczki komponujesz zależnie od:
• tego, kim jesteś,
• celu podróży,
• jej charakteru,
• czasu trwania,
• warunków na miejscu.
Istnieje jednak pewna baza - lista medykamentów, które powinny się w apteczce znaleźć niezależnie od tego, czy masz lat 20, czy 60 i czy jedziesz na Syberię, w tropiki czy w odwiedziny do babci pod Lublin. Każda apteczka powinna zawierać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zbijające gorączkę, łagodzące skutki biegunki, stłuczeń oraz ugryzień i ukąszeń, środki opatrunkowe.
Uwaga! Nie zapomnij też zabrać leków, które regularnie przyjmujesz (zapisanych przez lekarza). Co powinno się znaleźć w takiej bazie?
Coś na dolegliwości
• na ból i gorączkę, np. panadol, ibuprom, paracetamol, apap,
• na chorobę lokomocyjną, np. aviomarin, pastylki imbirowe lub specjalne środki dla dzieci,
• przeciw biegunce, np. smecta, węgiel oraz ochronnie kwas mlekowy, np. w postaci trilacu,
• przeciw odwodnieniu, np. enterol, gastrolit.
Coś na ugryzienia
• wapno - na wypadek reakcji alergicznej,
• środek łagodzący skutki ukąszeń, np. fenistil, allertec,
• środki odstraszające owady, np. autan, off, moustidose, mugga,
• pęseta do usunięcia kleszcza lub żądła owada.
Coś na urazy
• zasypka na otarcia i odparzenia, np. alantan,
• preparat na stłuczenia: przeciw opuchliźnie, np. altacet, łagodzący ból, np. fastum,
• na poparzenia zwykłe i słoneczne, np. pantenol,
• do przepłukania oczu, np. sól fizjologiczna,
• bandaż elastyczny i zwykły.
Coś na przeziębienie
• preparaty z witaminą C, kwasem acetylosalicylowym, np. aspiryna, polopiryna,
• na ból gardła, pastylki do ssania,
• środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne zawierające ibuprofen, paracetamol,
• termometr (najlepiej zrezygnować z rtęciowego).
Coś na rany i skręcenia
• środki opatrunkowe: bandaż, plastry, jałowe kompresy,
• bandaż elastyczny,
• do dezynfekcji: spirytus, woda utleniona lub nasączane nimi gaziki, rivanol,
• do przygotowania opatrunku - nożyczki.
Byś mógł udzielić pierwszej pomocy
• rękawiczki gumowe,
• maseczka do sztucznego oddychania,
• ewentualnie koc ratunkowy przeciw wychłodzeniu.
Apteczka samochodowa - nie musi zawierać leków, powinny się w niej jednak znaleźć środki umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy, to znaczy:
• kompresy bawełniane jałowe
• bandaże zwykłe (4m x10 cm, 4m x 5 cm)
• plastry z opatrunkami (różne wymiary)
• przylepiec do mocowania opatrunków
• chusta trójkątna
• jednorazowe rękawice lateksowe (4 szt)
• nożyczki
• koc ratunkowy z folii termoizolacyjnej
• ustnik do sztucznego oddychania
• instrukcja pierwszej pomocy i postępowania powypadkowego
• wykaz telefonów alarmowych
• wykaz zawartości
Źródło: Dziennik.pl
Temat: ARCHIWUM - Ziółka Pani Izy Frąckiewicz
Do Pani Izabeli; Pani Izo jakiej maści używac, do oparzeń po naświetlaniach przy raku. Siostra mojego męża ma raka okrężnicy
skórę ma poparzoną dostała maść od lekarza ale mało pomaga może
jest jeszcze coś co mogło by jej pomóc
Iza Frąckiewicz napisała:
Witam Wszystkich !
Pani Natalio podam kilka sposobów radzenia sobie z tymi problemami.
Stary przepis z "Medycyny Druidów" :
Składniki:
słonina niesolona (świeża), którą należy naszpikować ziarnami owsa i liśćmi laurowymi.
Po naszpikowaniu słoninę wiesza się nad źródłem ognia, kiedy tłuszcz zaczyna ściekać należy go zbierać w naczynie.Tłyszczem tym smarować oparzenia.
Można również utrzeć na proszek liście laurowe i wymieszać z roztopioną słoniną.
Inne ludowe sposoby:
1 stołowa łyżka oleju lnianego
2 stołowe łyżki tłustej 30% śmietany
1 żółtko
Wszystko dobrze wymieszać, smarować poparzone miejsce.
Ze swojego doświadczenia wiem, że dobrze jest również wysuszać miejsca a więc dobrze robi okład z kory dębu, zrobić wywar i przykladać w formie kompresu.
Czy siostra stosuje linomag, jeżeli nie on też może złagodzić objawy.
Poza tym jeżeli macie dostęp do czystej ekologicznie marchwi dobrze byłoby przykładać tartą marchew.
Można również robić napar z herbaty i okładać to miejsce (okład na gazie wyjałowionej)
Czyli np. robić kompresy z kory dębu lub herbaty a potem smarować tym
co podałam wyżej.
Niestety należy spróbować po kolei wielu rzeczy ponieważ tak naprawdę nie wiadomo czy siostra nie ma uczulenia na niektóre składniki.
Wiosną i latem można byłoby przygotować jeszcze sporo innych preparatów ponieważ potrzebne są do nich świeże rośliny. (nagietek, dziurawiec czy łyko ze świeżych gałązek lipy).
Pozdrawiam serdecznie!
Izabela
*****************
Witam Wszystkich.
Kochana Pani Natalio bardzo dobrze poradziła Pani siostrze męża.Maść nagietkowa jest również bardzo pomocna.
Co do stanu psychicznego, jest to bardzo trudna sprawa. Niektóre osoby właśnie tak reagują przy tego typu chorobach. Myślę, że nic nie może Pani robić na siłę. Może natomiast Pani wspierać siostrę t.z.n podczas rozmów telefonicznych zawsze powtarzać (aż do znudzenia), że jest Pani z nią, żę ją wspiera i że nie jest z tym problemem sama. I że zawsze kiedy będzie gotowa może z Panią o swojej chorobie porozmawiać.
Siostra jest nerwowa i się złości to normalne w jej stanie ponieważ boi się poprostu śmierci i nie wierzy tak do końca, że się uda.
Tak się składa, że na codzień mam doczynienia z osobami z tym schorzeniem. Jedne radzą sobie cudownie i żyją bardzo bardzo długo i zaczynają cenić wszystko co mają, swoje życie również takie jakie jest, cieszą się każdą chwilą. Ale są również i takie, które nie mogą pogodzić się z chorobom, nie chcą o niej rozmawiać, cały czas walczą i ....nic z tego nie wychodzi...niestety, bardzo ważne jest oswojenie się, pogodzenie z tym co nas spotkało.
Najpierw oczywiście przychodzi zaprzeczenie (nieprawda) potem złość i żal (dlaczego ja) i długo długo potem akceptacja (nieraz wcale nie przychodzi) i wtedy jest nam łatwiej poradzić sobie z nowotworem.
Przepraszam, że tak sie na ten temat rozpisałam poprostu często spotykam ludzi z problemami onkologicznymi, dlatego rozumiem ich cierpienie.
Pozdrawiam Panią serdecznie , siostrę również. Proszę przekazywać siostrze jak najwięcej miłości i akceptacji mimo, że się złości.
Kochana Imiro oczywiście, że wyciągi z jemioły są jak najbardziej wskazane przy problemach onkologicznych. Pionierem, który zapoczątkował pracę nad wyciągami z jemioły był Rudolf Steiner.
Jestem pod wielkim wrażeniem Pani zaangażowania oraz Pani wiedzy i wielkiego serca.
Jutro postaram się więcej napisać o jemiole, ponieważ kiedyś uważano, że jemioła rosnąca na różnych gatunkach drzew jest wskazana do zwalczania różnych rodzajów nowotworów.
W Niemczech chyba jest dostępny wyciąg z jemioły o nazwie "Iscador" nie pamiętam czy tak to się pisze.
Co do ziółek pomocnych w zwalczaniu mięśniaków odezwę się jutro.
Pozdrawiam serdecznie Kochane dziewczyny. Cudownych snów życzę.
Niech dobre Anioły czuwają nad Wami.
Izabela
Temat: WITAMINA C
Chcesz mieć więcej czasu?
Nie trać go na chorobę!
Odpowiednia ilość witaminy C nie tylko złagodzi dolegliwośći i skróci czas infekcji, ale zmniejszy również ryzyko jej nawrotu.
Witamina C to jedna z najlepiej poznanych substancji odżywczych. W odróżnieniu od większości zwierząt, człowiek nie potrafi samodzielnie jej wytwarzać. Należy więc regularnie dostarczać ją z pożywieniem lub w postaci suplementów. Jest niezwykle wrażliwa na działanie światła, wysokiej temperatury i wilgoci - przeciętne straty witaminy C spowodowane obróbką termiczną mogą sięgać od 40 do 70%. Przetrzymywanie już ugotowanych potraw w podwyższonej temperaturze lub ich przechowywanie w lodówce do następnego dnia może jeszcze obniżyć jej zawartość o 60-80%. Jak każda witamina rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego jej nadmiar w ciągu kilku godzin - a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej - zostaje wydalony z organizmu. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji istnieją już preparaty o przedłużonym działaniu (TR - timed release), zapewniające stopniowe wchłanianie do krwi i stały poziom witaminy C w organizmie.
Witamina C pełni w ustroju niezwykle ważne funkcje:
- wzmacnia system immunologiczny - w efekcie chroni przed infekcjami, skraca czas ich trwania oraz łagodzi ich przebieg
- odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych
- uczestniczy w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, w efekcie - przyspiesza gojenie ran i oparzeń
- chroni przed skutkami przewlekłego stresu
- pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto, wraz z kwasem foliowym i witaminą B12, pobudza dojrzewanie krwinek czerwonych
jest niezbędna w profilaktyce chorób układu krążenia: zapewnia prawidłową budowę naczyń krwionośnych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników
- blokuje powstawanie nitrozamin, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych
Obecnie w Polsce bardzo rzadko obserwuje się klasyczne niedobory witaminy C w postaci szkorbutu. Jednak niedostateczne spożycie tej substancji jest powszechne w naszej populacji, szczególnie w porze zimowo-wiosennej, gdy wybór produktów zawierających tę witaminę jest ograniczony, a jej zawartość niska.
W przyrodzie witamina C występuje w połączeniu z kompleksem bioflawonoidów, które nasilają jej działanie w organizmie. Z tego powodu w nowoczesnych preparatach, obok witaminy C naturalnego pochodzenia, znajdują się także bioflawonoidy. Działanie obu składników jest bardziej skuteczne, kiedy są przyjmowane łącznie.
Bioflawonoidy nie są witaminami, ale potocznie nazywane są witaminą P. Stanowią grupę naturalnych antyoksydantów, niezwykle rozpowszechnionych w świecie roślinnym. Udowodniono ich pozytywny wpływ na pracę serca. Obniżają poziom cholesterolu w osoczu, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń w przebiegu żylaków. To nie koniec ich niezwykłych właściwości - działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Niektóre z nich chronią organizm przed szkodliwym wpływem pierwiastków promieniotwórczych oraz w przypadku nadmiernego nasłonecznienia skóry.
lek. med. Małgorzata Miktus
Temat: tipsy a rak skory
Nowotwory skóry
Rak skóry to najpoważniejszy niekorzystny efekt działania promieniowania UV. Głównie jak się niedawno okazało przyczyniają się do niego promienie UVA, ale oczywiście wszelkie przypadki intensywnego poparzenia skóry wywołanego słońcem, za które odpowiedzialne są promienie UVB, mogą także zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka. O ile ze zmarszczkami można żyć, o tyle rak to już bardzo poważna sprawa. Jest to choroba, na którą jeszcze nie znamy skutecznego lekarstwa, zwłaszcza jeśli dojdzie już do jej zaawansowanego stanu. Ponieważ w solarium lampy emitują głównie typ promieniowania UVA, dlatego nie prawdą są do niedawna głoszone hasła mówiące, że solarium jest w 100 % bezpieczne. Podobnie jak i zbyt częsty i intensywny pobyt na słońcu bez zabezpieczenia się skutecznymi kremami ochronnymi, także i częste korzystanie z solarium może się przyczynić do zwiększenia groźby pojawienia się po latach raka skóry, którego najgorszą odmianą jest rak złośliwy zwany czerniakiem.
Promieniowanie UV działa na podobnej zasadzie jak wolne rodniki czyli przyczynia się do uszkodzeń materiału genetycznego - DNA. Jeśli uszkodzenia DNA są bardzo poważne to następuje samoistna śmierć komórki. Natomiast drobne uszkodzenia kumulują się w miarę upływu lat i z czasem może to doprowadzić do przekształcenia się takiej komórki w komórkę nowotworową, która następnie dzieli się wielokrotnie i daje początek rakowi skóry. Takie drobne uszkodzenia DNA są głównie powodowane prze promieniowanie UVA, dlatego to ono jest głównym winowajcą. Ponieważ jednak długo nie zdawano sobie sprawy z groźnego wpływu UVA, dlatego kiedy udało się stworzyć filtry ochronne, chroniące przed działaniem UVB, podano do informacji, że teraz opalanie i kąpiele słoneczne są bezpieczne i ci którzy będą chronić się kremami z filtrami są dużo mniej zagrożeni groźbą raka skóry.
Paradoksem jest więc to, że od kiedy pojawiły się preparaty z filtrami anty-UVB wzrosła ilość przypadków raka skóry. Używając kremóch ochronnych, ludzie poczuli się pewnie i bezpiecznie. Dzięki filtrom anty-UVB skóra tak szybko nie ulagała poparzeniom, co sprawiło, że ludzie mogli przebywać coraz dłużej na słońcu mając pozorne wrażenie, że są całkowicie chronieni przed niekorzystnym działaniem słońca. Prawda jest jednak taka, że w zasadzie żadne filtry nie są w stanie ochronić skóry w 100 %. Dawne kremy ochronne z filtrami anty-UVB, chroniły przed promieniowaniem UVB w 80 %, zaś przed UVA w 20 %. Obecnie nadal nie udało się odkryć idealnych filtrów ochronnych. Dzisiejsze maksymalne filtry anty-UVB chronią w ok. 97 %, zaś filtry anty-UVA w ok. 80 %. Większa możliwośćwystąpienia raka skóry oraz silniejsze działanie promieniowania UV zostało w ostatnim czasie spowodowane przez powiększające się uszkodzenie warstwy ozonowej. Warstwa ta występuje w atmosferze na wysokości 20-25 km, a jej zadaniem jest utrudnienie przenikania na powierzchnię Ziemi zbyt dużych dawek promieni UV. Wskutek emisji do atmosfery substancji przemysłowych powodujących rozkład ozonu, warstwa tego gazu zmniejszyła się w ciągu ostatnich 15 lat średnio o 5 %. Niedobór ozonu w pozatropikalnych krajach na półkuli północnej, a więc także w Polsce wynosi ok. 6,5 %. Bardzo ważne jest, by szczególnie troskliwie chronić dzieci przed działaniem promieniowania UV. Udowodniono bowiem, że wszelkie oparzenia posłoneczne jakie miały miejsce w dzieciństwie mogą przyczynić się do pojawienia się raka w dorosłym życiu. Ponadto okazuje się, że do 20 roku życia nasza skóra pochłania ponad połowę z całej dawki promieniowania UVA, jakiej jesteśmy poddani w ciągu całego życia. Profilaktyka czyli stosowanie kremów ochronnych i korzystanie ze słońca z umiarem, jest więc najtańszą i najbezpieczniejszą metodą ochrony. Jednak groźba raka czy mniej istotna dla zdrowia, niemniej równie ważna dla kobiet groźba zmarszczek spowodowana nadmiernym opalaniem, korzystaniem z solarium czy brakiem codziennej ochrony kremami z filtrami anty-UVB/UVA, podobnie jak to jest z paleniem papierosów, dla młodych ludzi nie jest zbyt przekonująca, by być powodem do ograniczeń.
Temat: PIELĘGNIARSTWO ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII
pytania ( zagadnienia ) z egzaminu 2009, 22kwiecień
1. Skala ASA
2. Skala Aldreta ile maksymalnie
3. GSC - ile maksymalnie
4. Reguła 9
5. Reguła Parklanda
6. Kto wprowadził pojęcie stresu
7. Leki eliminowane w reakcji Hofmanna
8. Dawka Etomidatu do wprowadzenia
9. Co jest cechą jakościową
10. Co to jest folder
11. Najdłużej działający niedepolaryzujący środek zwiotczający
12. Dziecko z przetoką dializacyjną, na której ręce wkłucie i mankiet RR
13. Oddech Biota - czym się charakteryzuje
14. Postawa asertywna
15. Antagonista siarczanu magnezu
16. Antagonista heparyny.
17. W blokadzie które włókna odblokowane najpierw
18. Dawka glukozy do krzywej cukrowej
19. Intubacja 8latka - jakie rurki intubacyjne
20. Ze strony jakie układu są najgroźniejsze powikłania u dzieci
21. Miejsce wprowadzenia cewnika S_G
22. OCŻ któa tętnica niewłaściwa
23. Kiedy nie podejmujemy reanimacji
24. Na jakiej wysokości Th tchawica u niemowlęcia
25. Co badamy difanoskopią
26. Badanie brzucha - jaką metodą / chełmoński, blumberg,goldflam,..
27. Z jakiej odległości słyszymy szept- /zdrowy/
28. Próba Webbera
29. Jaka jest najczęstsz przyczyna zgonów mężczyzn w Polsce po ch. krążenia
30. Ułożenie we wstrząsie kardiogennym
31. Oddech pow. 20/minutę - nazwa
32. Postępowanie z podtlenkiem azotu w operacji ucha środkowego u dziecka
33. Objawy tężyczkowe/ pseudotężyczkowe - niedobór czego
34. Skolina - badanie ilobodźcowe blokady
35. Dziewczynka lat 14 z
36. Mężczyzna po alkoholu zapotrzebowanie na leki - większe, mniejsze ?
37. Mężczyzna po wypadku komunikacyjnym przywieziony do SOR po kilku min brak tętna na tetnicy szyjnej, rozszeżenie źrenic, sinica, brak oddechu - zawał ? udar ? NZK ? . . .
38. Kobieta szorstka skóra, tyje, zmęczona. . . czego to objawy ?.
39. W jaki znieczuleniu " zanik oporu " ZOP, POP, Blokada . . . ?
40. Test Allena
41. Proces piel. etapy
42. Kwasica, zasadowica
43. Deontologia - co to jest.
44 OCŻ - co ocenia?
45. Edukacja zdrowotna lub promocja zdrowia - nie pamietam .
46.W jakim wstrząsie najpóźniej spada rzut serca
47.Jak wykonujemy masaż serca u niemowęcia
48. Frakcja cholesterolu .
49. Jak często wymieniamy cewnik do żywienia pozajelitowego
50. co nie jest preparatem do odżywiania pozajelitowego
51 Która przepuklina nie wchodzi do moszny
52. Skala mallampatiego - co ocenia
53. Co transportuje krew do tkanek
54. jak mierzymy obwód główki dziecka, miejsce
55. W którym miejscu konikotomia
56. Bupivacaina a Ligno słabsza, silniejsza, ilokrotnie
57. Najmniej naktywizująca forma metoda edukacji
58. W jakiej formie możemy podać leki, gdy nie ma wkłucia, w NZK
59. Hipoksemia
60. Aneksate - antagonista czego
61. Palce pałeczkowate - kiedy
62. Pacjent u którego stwierdzono NZK. na monitorze niskonapięciowe migotanie komór- co robisz
63. Dziecko z oparzeniem krocza, 2latka, zaspokojenie jakiej potrzeby jest najważniejsze?kontaktu z rówieśnikami, kontaktu z matką, intymności , . . . .,
64. Chora ciężarna, lezy na wznak, duszność,żłe samopoczucie .......z jakiego powodu ?
/ ucisk macicy na . . .. /
65. Jaką odpowiedzialność ponosi pielęgniarka /kontrakt, umowa zlecenie? w stosunku do pacjenta
66. Pacjent z ARDS dlaczego pozycja na brzuchu korzystna
67. kto finansuje podstawową opiekę zdrowotną
60. Cel zarządzania jakościa
61. Odma opłucnowa - miejsce nakłucia
niestety więcej nie zapamietałam. . . co do opdowiedzi - najlepiej szukać ich samemu - lepiej się wtedy zapamiętuje.Zdałam
Temat: Kosmetyki - Słownik kosmetyczny
Odczyn pH
- wartość liczbowa wskazująca na odczyn skóry czyli na kwasowość lub zasadowość. Prawidłowy odczyn skóry gwarantujący jej odporność powinien być kwaśny, optymalna jego wartość to 5,5 pH.
Ogórecznik lekarski, ogórecznik zwyczajny (Borago officinalis),
jednoroczna roślina z rodziny szorstkolistnych pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie występuje jako chwast lub roślina uprawna w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Surowcem zielarskim są suszone górne części pędów zrywane w czasie rozkwitania kwiatów. Ziele ogórecznika zawiera; garbniki, śluzy, flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, żywice, cholinę, rozpuszczalną krzemionkę, sole mineralne zawierające, potas, mangan, żelazo, miedź, cynk i inne pierwiastki. Preparaty z ogórecznika wykazują łagodne działanie moczopędne, napotne i przeciwgorączkowe co sprzyja usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii przy przewlekłych chorobach nerek, dnie i reumatyzmie. Zawarte w nim śluzy działają ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz zewnętrznie pomagają w leczeniu ran i skóry. Wyciągi z ogórecznika wchodzą w skład niektórych maści leczniczych i regeneracyjnych stosowanych przy oparzeniach, wypryskach i otarciach skóry.
Olej z Avocado
- bogaty w witaminy A, E, K, i PP oraz chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej ten wykorzystywany jest w kosmetykach przeznaczonych dla cery suchej i zniszczonej, bowiem znakomicie nawilża i natłuszcza. Wykazuje dużą biozgodność z substancjami tłuszczowymi zawartymi w skórze, dzięki czemu tak dobrze natłuszcza. Skład oleju jest zbliżony do składników lipidowych znajdujących się w skórze, co wpływa na dużą tolerancję. Olej avocado stanowi też naturalny filtr słoneczny.
Olej Babassu
- to olej z egzotycznej palmy Atalia, dziko rosnącej lub hodowanej w Afryce i w Brazylii. Zawiera ok. 70% tłuszczów i jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenylowy i poli-nitoleinowy. Dzięki swym właściwościom odżywczym stosowany jest w kosmetyce i przemyśle spożywczym zamiast oleju kokosowego. Zmiękcza skórę, czyni ją delikatną i zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Olej z pestek winogron
- bardzo cenny surowiec kosmetyczny, bogaty w kwasy tłuszczowe i fosfolipidy o strukturze zbliżonej do lipozomów. Dzięki obecności witaminy E olej winogronowy wykazuje działanie przeciwrodnikowe, hamując proces starzenia skóry, działa przeciwzapalnie i kojąco, stosowany jest w różnych kosmetykach pielęgnacyjnych głównie przeznaczonych dla skóry dojrzałej.
Oxylastil
- bioregulator otrzymywany w drodze biosyntezy , zapewnia właściwe dotlenienie tkanek , przeciwdziała gromadzeniu się zanieczyszczeń metabolicznych powstających w trakcie procesów biochemicznych w naskórku. Sprzyja odświeżeniu skóry i rozjaśnieniu karnacji , szeroko wykorzystywany w kosmetyce
Temat: Domowa apteczka
Domowa Apteczka Pierwszej Pomocy (wyposażenie apteczki w środki pierwszej pomocy i podstawowe leki dla dzieci)
środki opatrunkowe i dezynfekujące dostępne bez recepty:
- woda utleniona lub Rivanol (najlepiej gotowy roztwór w buteleczce) - do zdezynfekowania ran i skaleczeń,
- spirytus salicylowy 2% - do oczyszczenia skóry z brudu wokół rany, do przecierania drobnych krostek i wyprysków,
- komplet opatrunków - (plaster z opatrunkiem - najlepiej przepuszczający powietrze, kompresy sterylne średniej wielkości, bandaże dziane szerokości 5 i 10 cm, plaster bez opatrunku średniej szerokości oraz nożyczki z okrągłymi czubkami)
Na świeże rany nie powinniśmy stosować żadnych środków powodujących zabarwienie skóry (np.: gencjana, jodyna) gdyż zaciemniają one obraz tego miejsca i praktycznie uniemożliwiają obserwację czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Czysta i dobrze zaopatrzona rana powinna się dobrze goić pod sterylnym, suchym opatrunkiem.
środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe:
- Paracetamol czopki dla niemowląt - 50 mg,
- Panadol syrop dla dzieci,
- Paracetamol tabletki dla dorosłych, trochę mocniejszy Saridon lub Ibuprom.
Jedna uwaga - pomimo, iż Pyralgina od początku tego roku jest dostępna tylko na receptę dobrze byłoby ją umieścić w naszej apteczce jako najsilniejszy z łatwo dostępnych leków przeciwbólowych ale przede wszystkim jako środek szybko i skutecznie obniżający wysoką gorączkę u dzieci. Pamiętajcie zapytać swojego pediatry o to, ile możecie jej podać dziecku w razie nagłej, wysokiej gorączki!
leki stosowane w najczęstszych dolegliwościach tak dorosłych jak i dzieci, np.:
- krople żołądkowe z pabialginą - przy niestrawnościach i lekkich zatruciach pokarmowych,
- Smecta - preparat przeciwbiegunkowy dla dzieci ale i dla dorosłych,
- sól fizjologiczna do przemywania zaprószonego oka oraz proste krople na podrażnione spojówki (np.: krople świetlikowe),
- wapno jako pierwsza pomoc przy uczuleniu,
- Panthenol - na lekkie oparzenia, odparzenia i otarcia,
- pierwsza pomoc przy przeziębieniu (Pyrosal, Oscillococcinum - dla dzieci, witamina C, Rutinoscorbin, Aspiryna - od 12 roku życia!, lub inne środki przeciwgrypowe ogólnie dostępne w aptece).
Czwartą i ostatnią grupę leków w naszej apteczce domowej powinniśmy dopisać już sami. Można tutaj umieścić leki zapisane przez lekarza i okresowo stosowane przez nas lub nasze dzieci o specyfice trudnej do uogólnienia np.: leki przeciwastmatyczne, leki przeciwalergiczne, które warto mieć "pod ręką" gdyby wydarzyła się taka konieczność (na przykład w sobotę po południu).
Pamiętajmy, żeby wszystkie leki w takiej apteczce były schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci, ciemnym i chłodnym. Pamiętajmy także o okresowym przeglądzie terminów ważności i niestosowaniu leków przeterminowanych.
Temat: Wspomaganie kolagenem......
jest doustny preparat opatentowany przez prof. Przybylskiego, nosi nazwe KolagenAktiv
EFEKTY KURACJI KOLAGENOWEJ
- hamuje proces starzenia skóry;
- naturalny lifting , likwiduje zwiotczenia, daje efekt naprężenia;
- rozjaśnia przebarwienia;
- wspomaga zwalczanie trądziku młodzieńczego i różowatego;
- wspomaga leczenie skóry skłonnej do alergii;
- wspomaga redukcję blizn, rozstępów i cellulitu;
- wspomaga gojenie ran (nie może być stosowany na otwarte rany);
- wspomaga leczenie skóry po oparzeniach;
- po aplikacji na powieki poprawia ostrość wzroku,
- stymuluje procesy naprawcze w parodontozie;
- wspomaga poprawę krążenia żylnego i tętniczego, powoduje zwiększenie siły mięśniowej;
- wspomaga leczenie żylaków;
- znacząco wspiera leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów i osteoporozy;
- łagodzi bóle reumatyczne, likwiduje opuchliznę i uśmierza ból;
- wspomaga regenerację włosów i paznokci, siwe włosy ciemnieją, wspomaga wzrost brwi i rzęs.
ZASTOSOWANIE:
Osteoporoza - choroba objawiająca się kruchością kości i ich podatnością na złamania. Kolagen uzupełnia niedostatki białka w kościach i sprawia, że znowu stają się mocne i odporne na złamania.Rekonstrukcja kości przez kolagen łagodzi bóle kostne odczuwane przy osteoporozie.
Stwardnienie rozsiane - ta ciężka i jak dotąd nieuleczalna choroba polega na stopniowym zaniku białkowych osłonek włókien nerwowych, których podstawowym składnikiem jest kolagen.
Kolagenozy - choroby tkanki łącznej - kolagenu z autoimmunoagresji. W uproszczony sposób chorobę tą można ująć jako powstanie przeciwciał skierowanych przeciwko własnemu kolagenowi. Zniszczeniu ulegają elementy strukturalne narządów. Proces ten toczy się również w przestrzeni pozakomórkowej. Kolagenozy są ciężką chorobą układową obejmującą większość istotnych do życia narządów.
Nowotwory (m. in. czerniak złośliwy); w tkankach i komórkach nowotworowych wytwarzane są kolagenazy. Metaloproteazy są to enzymy połączone z jonami metali, rozkładające, niszczące kolagen. W wyniku ich działania zostaje zniszczona przestrzenna struktura kolagenu, który ochrania w postaci tzw. "torebki" każdy narząd. Rozpad kolagenu powoduje zniszczenie struktury narządu i ułatwia drogę rozprzestrzeniania się i penetracji szybko rosnącym, agresywnym komórkom nowotworowym. Zahamowanie procesu rozprzestrzeniania się choroby nowotworowej może nastąpić poprzez zahamowanie aktywności enzymatycznej nadmiarem produktu, dostarczenie nadmiernej ilości reperującego uszkodzony narząd kolagenu, przywrócenie jego stabilności.
Wybaczcie, ze wczesniej nie odpisalam, ale nie chcialam byc posadzona o jakies niecne intencje, szumnie nazwane reklama na szeroka skale. Jakis czas temu dotarlam do tych doniesien, ale informacja ta nie oszolomila mnie na tyle, by dalej w nia wnikac.
------------------------
Prof. Przybylskiego przepraszam, ze pozwolilam sobie zywcem skopiowac omowienie tej metody, moje zabiegi opieraja sie jedynie na wytluszczeniu sformulowan adekwatnych do zapytania Kolezanki.
klasyka dnia Sro Cze 29, 2005 6:49 pm, w całości zmieniany 2 razy
Temat: Pielęgnacja psów (lata 50-60 XXw.)
Szperając w moich książkach wpadła mi w ręce pozycja wydana przez Krakowski Oddział ZKwP "Wychowanie Psa w Domu". Niestety dokładnie nie wiem w którym roku została wydana, mogę się jedynie domyślać, że mogło to wypaść na lata 50-60 ubiegłego stulecia.
Pośród wielu dość osobliwych rad, z naszej perspektywy, znalazłam rozdział poświęcony pielęgnacji psów. Chciałabym przytoczyć go w tym miejscu jako ciekawostkę i może rozpocząć ciekawą dyskusję na temat: Jak to było kiedyś?
…
Pies też wymaga higieny
Każdy pies winien być, a pies trzymany w domu w szczególności. Wymaga to około 10-20 minut dziennie, zależnie od wielkości i rodzaju sierści psa. Porządne, energiczne wyszczotkowanie postawionego na stole, lub na tzw. stoliku-jamniku psa, oglądnięcie mu oczu, uszu, zębów i pazurów, winno nam wejść w rutynę, a gdy pies się do tego przyzwyczai od szczeniaka, nie będzie to sprawiało żadnych trudności, pies nie będzie też siał kudłów zwłaszcza w okresie linienia. Wielu właścicieli bardziej kudłatych psów używa jeszcze przed szczotkowaniem ale nie zamiast, odkurzacza. W naszych zakurzonych i zabłoconych miastach jest to bardzo wygodne i ułatwia nam pracę.
Pies odkurzony i wyszczotkowany, będzie miał sierść piękną i zdrową, nie będzie się drapał, a jego samopoczucie i zdrowie będzie znacznie lepsze. Psy o krótkiej i gładkiej sierści, wymagają jedynie twardej włosianej szczotki, którą czeszemy najpierw pod włos, następnie z włosem, a potem jeszcze przecieramy irchową lub flanelową ściereczką. Psy o sierści dłuższej, wymagają najpierw rozczesania splątanych włosów grzebieniem lub drucianą szczotką, a następnie szczotkowania, lub trymowania i innych zabiegów specjalnych dla każdego rodzaju sierści. Nie ma jednak psa, który by nie wymagał szczotkowania, poza pewnymi gatunkami psów o specjalnie sfilcowanej sierści, która winna pozostać sfilcowana.
Kąpiel psa:
Wielu hodowców unika w ogóle kąpieli psa. Na pewno kąpiel ciepłą wodą i mydłem, czy szamponem pozbawia sierść psa naturalnej osłony substancji tłuszczowej wydzielanej przez gruczoły łojowe przy nasadzie włosa. Staramy się też nie kąpać szczeniaka do pół roku i szczotkowaniem utrzymujemy jego sierść w czystości, niemniej jednak szczeniak lubi się czasem wytarzać w nieczystościach, a w warunkach miejskich kurz i pyły z fabryk osiadające na sierści psa, zmuszają nas do wykąpania go. Należy wówczas pamiętać o użyciu dobrego szamponu najlepiej dla dzieci. Szampony produkowane dla psów zawierają dodatek środków przeciw pasożytom, które mogą spowodować uczulenie. I o ile przy zapchleniu musimy użyć takiego szamponu, należy go najpierw wypróbować na małym kawałku skóry, poprzedniego dnia przed właściwą kąpielą. Przed samą kąpielą wyprowadzamy psa, aby potem, zwłaszcza w porze chłodnej, nie wychodzić z psem o wilgotnej sierści. Oczy możemy zabezpieczyć wkładając nieco obojętnej ocznej maści do kącików oczu, a uszy tamponikiem z natłuszczonej np. oliwą waty, łożonej nie głęboko do kanału słuchowego.
Po kąpieli należy psa dobrze wytrzeć i albo pozwolić się wybiegać, albo ułożyć w ciepłym miejscu.
…
Psy właściwie pielęgnowane nie mają pasożytów skóry, a gdy np. na wsi nastąpi inwazja pcheł, to kąpiel w odpowiednim preparacie /po próbie skórnej/, względnie zasięgnięcie porady u specjalisty od danej rasy, pomagają nam w utrzymaniu psa w czystości.
O ile w czasie biegania po krzakach pies zostanie zaatakowany przez kleszcze, nie należy nigdy wyrywać ich siłą. Urwiemy wówczas tylko tułów pasożyta, a główka zostanie w skórze. Najlepiej jest wówczas zwilżyć widoczną część pasożyta watką zmoczoną w eterze lub spirytusie. O ile nic nie mamy pod ręką, wówczas dotykamy kleszcza zapalonym papierosem, przytrzymując dobrze psa aby go nie oparzyć. Udaje się wtedy wydobyć kleszcza w całości.
…
Strona 2 z 3 • Wyszukiwarka znalazła 81 wypowiedzi • 1, 2, 3