Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: Premierzy Górskiego Karabachu





Temat: Średniowiecze i nowożytność (do czasów współczesnych)
W Cylicji na wybrzeżu Morza Śródziemnego powstało wówczas w 1080 stworzone przez uchodźców Królestwo Małej Armenii, sprzymierzone z krzyżowcami aż do czasu swego upadku w 1375. Aż do XIX w. praktycznie cała Armenia znalazła się pod panowaniem muzułmańskich Turków osmańskich, jednak Ormianie zdołali zachować swą religijną i narodową tożsamość, zaś ormiańscy uchodźcy wnieśli istotny wkład do kultury europejskiej. Ormianie systematycznie emigrowali z terenów zajętych przez Turków i Persów, w wyniku czego przeważająca większość Ormian mieszka dziś poza właściwą Armenią - w diasporze rozsianej po całym świecie.
W kolejnych wojnach w latach 1813 i 1828 Imperium Rosyjskie zdobyło na Imperium Osmańskim i Persji wschodnią Armenię, co znacznie poprawiło sytuację Ormian. W latach 1895 i 1915 władze tureckie przeprowadziły na ziemiach zachodniej Armenii dwie fale czystek etnicznych (ludobójstwa) znane dziś pod nazwą rzezi Ormian. W ich toku wymordowano 1-2,6 mln Ormian. Po rewolucji październikowej w Rosji na Armenię z zachodu i wschodu napadli Turcy. Po ich przegranej w I wojnie światowej, w 1918 proklamowano utworzenie Demokratycznej Republiki Armenii. W 1922 bolszewicy wcielili Armenię do Związku Radzieckiego, a ormiańska elita padła ofiarą stalinowskich czystek. Utworzono wówczas Armeńską SRR, która 12 marca 1922 weszła w skład Zakaukaskiej Republiki Radzieckiej i pozostała w niej do 5 grudnia 1939. Po II wojnie światowej nastąpił wzrost gospodarczy i Armenia stała się najbogatszą spośród republik ZSRR. Za rządów Gorbaczowa odżył spór z Azerbejdżańską SRR o Górski Karabach ("Arcach") - zamieszkany głównie przez Ormian obwód autonomiczny leżący na terenie Azerbejdżanu. Wskutek tego Turcja i Azerbejdżan nałożyły na Armenię blokadę gospodarczą. Sytuację gospodarczą dodatkowo pogorszyło w 1988 silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło miasto Giumri oraz zmusiło władze do zamknięcia elektrowni atomowej Mecamor. W lipcu 1990 Armenia ogłosiła swą niepodległość, potwierdzoną w referendum 21 września 1991. Wkrótce potem zmuszona była stoczyć wojnę z Azerbejdżanem w obronie ormiańskiej ludności Górskiego Karabachu, tymczasowo zakończoną korzystnym dla niej zawieszeniem ognia w 1994.
W 1998 r. przywódca Ormian z Górskiego Karabachu, Robert Koczarian, został wybrany na prezydenta Armenii. Wybory parlamentarne w 1999 wygrał opozycyjny wobec prezydenta blok „Jedność”. Po zabójstwie W. Sarkisjana premierem został A. Sarkisjan. W 2000 zastąpił go Andranik Markarian. W 2001 Armenia stała się pełnoprawnym członkiem Rady Europy. W 2005 w wyniku referendum przyjęto nowelizację konstytucji, zmieniającą ustrój Armenii z republiki prezydenckiej na republikę parlamentarną.






Temat: Prezydent Turcji w Armenii i następny mecz

Reakcje od entuzjazmu po ostrą krytykę wywołała zapowiedziana na sobotę wizyta w Erywaniu prezydenta Turcji Abdullaha Gula, który na zaproszenie prezydenta Armenii Serża Sarkisjana przyjedzie oglądać mecz eliminacyjny piłkarskich mistrzostw świata Armenia - Turcja.
Granica między obu państwami jest zamknięta od 1993 roku wskutek konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią o Górski Karabach, w którym Turcy popierają Azerów.

Turcja i Armenia nie utrzymują też stosunków dyplomatycznych, a wizyta prezydenta Gula w Armenii będzie pierwszą od ogłoszenia przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Francja, która obecnie przewodniczy UE, z wielkim zadowoleniem przyjęła zapowiedź wizyty jako "inicjatywę zmierzającą do stworzenia platformy stabilizacji i współpracy na Kaukazie" poprzez normalizację stosunków turecko-armeńskich.

"Jest to ważny wkład Turcji w stabilizację, bezpieczeństwo i rozwój w tym regionie, przybierający nowy wymiar w kontekście konfliktu w Gruzji" - powiedział rzecznik francuskiego MSZ Eric Chevallier.

Tureckie źródła dyplomatyczne podkreślały w czwartek, że uregulowanie stosunków między Ankarą i Erywaniem posłuży "stworzeniu platformy stabilizacji na Kaukazie", która mogłaby służyć przezwyciężeniu konfliktu wokół Gruzji i współpracy Turcji, Rosji, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że odrzucenie armeńskiego zaproszenia oznaczałoby "poświęcenie sportu na ołtarzu polityki".

Podczas gdy większość tureckich dzienników określa zapowiedzianą wizytę prezydenta Gula jako "historyczną", turecka opozycja uważa "dyplomację futbolową", jako "całkowicie nieuzasadnioną" wobec faktu, że Ormianie wciąż oskarżają Turków o ludobójstwo.

Chodzi o masakrę Ormian w Imperium Otomańskim w latach 1915-1917. Zginęło ich, według armeńskich źródeł historycznych i kościelnych, około półtora miliona.


credits:onet wiadomości

(Szkoda że Serj nie mógł zabrać Gula do Cicernakabertu ==)Dzisiaj w wiadomościach ,,Haylur" pytali się przechodniów Yerevanie jakie mają zdanie na temat ,,odwiedzin" tureckiego prezydenta.Jeden z Ormianów uważał,że Gul musiał tam przyjechać,żeby zobaczył,że Ormianie byli,są i będą,a kiedyś Turki chcieli ich zabić......

Mecz Armenii z Turcją odbędzie się o godzinie 20:45 czasu ormiańskiego(czyli o 18:45 w Polsce..Był już wcześniej mecz,ale teraz gra oficjalny klub ,,Ararat"(wcześniej wygrała młodzież^^)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • chadowy.opx.pl