Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: premia jubileuszowa
Temat: Nagrody i podwyżki
Czy od 1998 roku zaszły jakieś zmiany prawne przy przyznawaniu premii jubileuszowych? Pytam się ponieważ w 1998 roku znajomemu zaliczono rok pracy w Kółku Rolniczym jako pracy w LP do premii jubileuszowej, natomiast teraz mu tego nie zaliczyli. tak , zaszły zmiany do stażu uprawniajacego do otrzymania kazdego stopnia jubilatli zaliczane są okresy pracy w LP i , IBL itp. lesnych . Z dniem 01 lutego 2001 r. komus kto miał np. w Urzedzie Gminy stanowisko d/s lesnictwa i udowodnił to stosownymi dokumentami, tez ten okres pracy jest zaliczany do stażu uprawniajacego do jubilatki z LP. Rownież na wniosek pracownika i po zaopiniowaniu przez ZZ, ktoś kto pracował gdzieś tam jako kierowca, księgowy itp. , a później w LP miał takie samo stanowisko, okres pracy w poprzedniej firmie został zaliczony do stażu uprawniajacego do jubilatki. W tym liczy sie także wojsko, urlop wychowawczy podczas pracy w LP. Odliczne są od stażu urlopy bezpłatne, co jest oczywiste.
Tak więc jeżeli ten Twój znajomy był w Kółku rolniczym kierowcą np. i w okresie tych zmian tj. 01 luty 2001 roku był kierowcą w LP, to należało mu te okresy zsumować . Po tym czasie juz po ptokach
Temat: Nagrody i podwyżki
Witam,
Mam następujące pytanie:
Czy od 1998 roku zaszły jakieś zmiany prawne przy przyznawaniu premii jubileuszowych? Pytam się ponieważ w 1998 roku znajomemu zaliczono rok pracy w Kółku Rolniczym jako pracy w LP do premii jubileuszowej, natomiast teraz mu tego nie zaliczyli.
Temat: Nagroda jubileuszowa
Jak powinna być obliczona nagroda jubileuszowa od premii kwartalnej, uznaniowej, jeśli faktycznie za I kwartał 2004r jej nie wypłacono? W okresie 12 miesięcy sytuacja przedstawiała się tak : za I kw.2004 premia nie wypłacona, za IV, III, II kw. 2003r premie wypłacone. Czy obliczając średnią premię z 12 miesięcy , za I kw. 2004 przyjmuję " 0 " i dzielę przez 12, czy sumę premii za IV, III, II dzielę przez 9.
Temat: (wybiorcza) Rokita pyta o Cargo
intrukcje dawane dyzurnym ruchu "na boku" przez wyzszych
ranga betoniarzy.
I dlatego związki należy rozwiązać a ich aktywnych, betonowych działczy
wyrwać wraz z fotelami.
Czas z kończyć z takimi bojownikami o zachowanie narodowego charaktetu PKP.
Tylko fakt monopolu i państwowości pozwala takim betonom dalej pijawkować
na państwowych dotacjach.
Na normalnym, wolnym rynku pracy nie mają szans, bo nic nie potrafią i na
dobrą sprawę żadnych kwalifikacji nie mają. Jedyne co mają i to we krwi, to
rutyna, plecy, fotel, biurko, mniemanie, i tzw. aktywne uczestnictwo w
życiu organizacji. Problemy z jakimi borykają się tacy zasłużeni działacze
to zmiana porządku obrad na wniosek działacza Kowalskiego o niewłaściwe
naliczenie premii jubileuszowej.
Temat: Wyjątkowo większy dochód w rodzinie.
Hej. Mam mały problem. Chcę się starać o poręczenie BGK (w domu tylko ojciec pracuje więc dzieląc jego miesięczną, średnią pensje na 4 osoby wyliczyłem, ze dochód na głowe nie przekracza limitu BGK). Jednak kiedy odebrałem zaświadczenie z US okazało się, że dochody mojego ojca za poprzedni rok były wyższe - ojcicec dostaje także tzw. "trzynastke" oraz akurat rok temu dostał jednorazową, jubileuszową premię. Po przeliczeniu tego dochodu na miesięczny dochód na głowę, okazało się, że przekraczam limit BGK (o ile jest to 40% "pewnej kwoty" - czytałem gdzieś też, że 60%). Czy mogę to jakoś zaznaczyć we wniosku, a może wziąć zaświadczenie, że rok wcześniejszy?
Czy jeżeli poręczenia BGK nie dostanę, a bank uzna, ze 1 poręczyciel nie wystarczy, to wszystko przepadło, czy mogę np. skołować jeszcze jednego poręczyciela i uratować sytuacje? (fajnie brzmi : uratować sytuacje )
Temat: Do Eweliny i Krzycha
Ewelino! Na nagrodę liczyłem dopiero w tym roku (popełniłem błąd w swoich obliczeniach ),więc zwróciłem się w zakładzie ,w sierpniu tego roku o dokładne ustalenie daty.Następnego dnia pani z kadr nerwowym głosem poinformowała mnie ,że powinienem zgłosić się w ubiegłym roku w sierpniu a teraz mam niezwłocznie napisać "prośbę o wypłatę zaległej premii jubileuszowej", o odsetkach nic nie wspominała. Czy napisanie takiej prośby zwalnia zakład z zobowiązań powstałych z tytułu zaistniałej zaległości?
Krzychu!
Koncepcja doskonała ,ale swoim sierpniowym zgłoszeniem zmarnowałem nieświadomie szansę na takie rozwiązanie .Wzmiankujesz w swojej uwadze o dobrym oprocentowaniu takiej zaległości ,czy mógłbyś bliżej to określić -ile?
Ewelina i Krzychu ! -bardzo Wam dziękuję za uwagi w mojej sprawie.Może dzięki Wam nie oskubią mnie.
Pozdrawiam
Alfred
Temat: [waw] Wcisnęli piętrusa do tunelu
Problem w tym, ze z tej firmy acy co maja troche oleju w glowie i wiedzy
merytorycznej to juz dawno sie wyniesli, lub lalda dzien tego dokonaja.
A tacy najlepiej sie nadaja na kozla ofiarnego.
Oj chyba już niekoniecznie. Kiedyś to na pewno, ale teraz gdy Partia nie
obroni a jest NIK i niezależna prasa, to ktoś kto ma i umie przedstawić
dowody może sporo ugrać.
A z kregu tych, co
zostali na stolek jakiegos naczelnika, kierownika zespolu, czy tez
kierownika projektu doholowani po znajomosci, trudno jest wybrac kozla
ofiarnego, aby komus wazniejszemu nie popsuc szykow.
Wicie-rozumicie, głupio wyszło, staraliśmy się a jeszcze była histeria o
terminy, nikt teraz nie doceni porządnej roboty w trudnych warunkach,
kiedyś to każdy by dostał po talonie na fiata za ten remont, co oni mogą
wiedzieć, ty Wiesiu masz najbliżej emerytury, damy ci premię
jubileuszową jeszcze, zrób to dla nas po starej znajomości...
Temat: KS Orzeł
Niedziela na torze Orła
wczoraj
Jutro o godz. 14 na torze przy ul. 6 Sierpnia w Łodzi rozegrane zostaną zawody żużlowe Grand Prix. Siedmiu zawodników Orła zmierzy się z najlepszymi żużlowcami klubów drugoligowych, którzy przyjechali do Łodzi na zaproszenie honorowej prezes łódzkiego klubu Joanny Skrzydlewskiej, która postarała się o atrakcyjne nagrody dla startujących. Notowania łódzkiego klubu rosną i zawody przyczynią się do popularyzacji sportu żużlowego w Łodzi. Impreza ma charakter charytatywny, bo wpływy z biletów (po 10 zł) w całości zostaną przekazane na potrzeby wychowanków domu małego dziecka w Łodzi.
• Tomasz Gollob zapowiada zaciętą walkę z Australijczykiem Jasonem Crumpem o brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata. Dziś w Gelsenkirchen odbędzie się ostatnia tegoroczna eliminacja Grand Prix. Wcześniej złoty medal zapewnił sobie Duńczyk Nicki Pedersen, a srebrny Australijczyk Leigh Adams. Zawody będą setnymi w historii cyklu Grand Prix. Zwycięzca otrzyma jubileuszową premię 100 tys. dolarów.
• W związku z zatrzymaniem przez policję trenera Intaru Lazur - Lecha K., zarząd Klubu Motorowego Ostrów zawiesił go w obowiązkach do czasu wyjaśnienia całej sprawy. Lubuska policja w czwartek zatrzymała trenera Lecha K. i jednego ze sponsorów tego ostrowskiego klubu Jana G. Obaj są podejrzewani o udział w próbie ustawienia wyniku meczu żużlowego Stali Gorzów z Intarem Lazur Ostrów, którego stawką był awans do ekstraligi. Gorzowianie wygrali mecz 49:41.
(bk) - Dziennik Łódzki
Temat: NAGRODA JUBILEUSZOWA
W budżetówce nagrodę jubileuszową oblicza się według zasad ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. To rzutuje na zasady jakie należy zastosować przy obliczaniu wspomnianego świadczenia pieniężnego.
Do podstawy obliczanej nagrody jubileuszowej należy przyjąć:
1. Aktualne wynagrodzenie zasadnicze po podwyższce od czerwca 2008r.
2. Dodatek stażowy obliczony od nowego wynagrodzenia zasadniczego.
3. Średnią premię z trzech miesięcy poprzedzających nabycie prawa do nagrody jubileuszowej bez jakichkolwiek przeliczeń z uwagi na zmianę wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
4. Średnią wartość wypłaconych dodatków za pracę w porze nocnej z trzech miesięcy poprzedzających nabycie prawa do nagrody jubileuszowej bez jakichkolwiek przeliczeń z uwagi na zmianę wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
Należy zauważyć, że zarówno premie jak i dodatek nocny nie podlegaja przeliczeniu z uwagi na zmianę wysokości wynagrodzenia zasadniczego od czerwca 2008r.
Do podstawy należy przyjąć wartość dodatków nocnych jak i premii w kwotach osiągniętych ( a nie wypłaconych ) za okres trzech miesięcy, czyli należy je dostosować do trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Temat: Premia uznaniowa w podstawie nagrody jubileuszowej
Czy do wyliczenia nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej powinna być wliczana premia uznaniowa?
Nie mamy regulaminu premiowania.
W Regulaminie Wynagradzania § 17 mówi:
"1. Dyrektor może tworzyć fundusz premiowy w zależności od możliwości finansowych z przeznaczeniem na premie indywidualne - jako premia uznaniowa.
2. Premię indywidualną przyznaje Dyrektor kwotowo".
Temat: NAGRODA JUBILEUSZOWA
Mam problem z naliczeniem nagrody jubileuszowej dla pracownika jednostki budżetowej. Nagroda przysługuje pracownikowi w m-cu lipiec 2008 r. Od m-ca czerwiec otrzymał podwyżkę. Wynagrodzenie pracownika składa się z pensji podstawowej, premii, wysługi lat, oraz godzin nocnych. Proszę podpowiedzieć jak naliczyć premię i godziny nocne do podstawy nagrody jubileuszowej z 3 m-cy? Czy należy przeliczyć % premii od nowej pensji zasadniczej która obowiązuje od m-ca czerwiec uwzględniając % premii obowiązujący w poszczególnych okresach? Czy należy przyjąć wypłaconą premię i godziny nocne faktycznie wypłacone w ostatnich 3 m-cach i podzielić na 3?
Proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuję za wszeslkie informacje.
Temat: Ograniczenie prawa do nagrody jubileuszowej
Ponieważ przymierzamy się do zmiany regulaminu dotyczącego nagrody jubileuszowej chciałabym zapytać czy jest w nim możliwy zapis, żeby nagrodę tą otrzymywał pracownik, po 20 latach stażu pracy, pod warunkiem że przepracuje co najmniej 5 lat w naszym zakładzie. Dla naszej firmy koszt wypłacanej nagrody jest dość znaczący, ponieważ wyliczana jest jak ekwiwalent urlopowy. Często zdarza się tak, że uprawnienia nabywa do niej osoba już po 3 miesięcznym stażu pracy w naszym zakładzie i co najgorsze po krótkim czasie nie jest już naszym pracownikiem.
Czy do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczać okres działalności gospodarczej?
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zasiłków chorobowych:
niektórzy pracownicy otrzymują tzw premię dodatkową za wykonanie określonego zadania, premie te są nieperiodyczne, otrzymuje je niewiele osób i nie pomniejsza się ich w przypadku absencji chorobowej.
Czy w związku z orzeczeniem trybunału w sprawie zasiłków chorobowych należy uwzględniać je w podstawie wymiaru?
Temat: wiem ze macie juz dosc tego tematu, zapewniam ze ja tez - j
No kochane trzeba skończyć tę nierówną walkę i pomóc koleżance!zasady ustalania prawa do nagrody i obliczania jej wysokości są całkowicie dowolne i uzależnione jedynie od treści ustaw lub przepisów wewnątrzzakładowych.Wysokość nagrody jest najczęściej wskazana poprzez wielokrotność wynagrodzenia przysługującego pracownikowi.Wówczas oblicza się ją tak jak ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy.Należy zwrócić uwagę na istotną różnicę pomiędzy ustalaniem wysokości nagrody a ekwiwalentu.Przy ustalaniu nagrody jubileuszowej nie należy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dzielić przez współczynnik ustalony dla ekwiwalentu.Jest to spowodowane tym,że nagroda jest wielokrotnością miesięcznego wynagrodzenia,natomiast ekwiwalent za nie wykorzystany urlop przysługuje za konkretną liczbę dni,co uzasadnia przeliczanie miesięcznego wynagrodzenia na ekwiwalent za 1 dzień urlopu.Czasem jednak zdarza się,że nagroda jubileuszowa stanowi wielokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę.Wówczas nie ma problemu z ustalaniem podstawy jej wymiaru.
Przykład: Pracownik otrzymał 3000,00 zł za pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy oraz 4 premie kwartalne - w łącznej kwocie 6000,00 zł,w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.Podstawą do ustalenia wysokości nagrody będzie w tym przypadku kwota 1500,00zł, na którą składa się 1/3 otrzymanego wynagrodzenia za pracę i 1/12 otrzymanych premii regulaminowych(według zasad ustalania wysokości ekwiwalentu za urlop).Mam nadzieję że teraz swoją nagrodę obliczysz bez problemu,powodzenia!
Temat: Ograniczenie prawa do nagrody jubileuszowej
Z uwagi na fakt, że nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem obligatoryjnym pracodawca posiada prawo do samodzielnego określania warunków na jakich będzie ona wypłacana pracownikom danego zakładu pracy.
Pracodawca uprawniony jest do wprowadzenia warunku przepracowania co najmniej 5 lat u danego pracodawcy. Inaczej sytuacja wygląda, gdy zasady wypłaty nagrody jubileuszowej wynikają z przepisów płacowych, na które nie ma pracodawca żadnego wpływu. Tak jest w przypadku zakładów budżetowych.
Do okresu zatrudnienia od którego zależy wysokość nagrody jubileuszowej nie wlicza sie okresu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie jest to okres zatrudnienia, jednakże nie można wykluczyć, że dany pracodawca zapisze w swoich przepisach płacowych, że okres taki podlega u niego zaliczeniu.
Odnośnie premii przyznawanych przez przełożonego, ponieważ nie są one pomniejszane za okres niezdolności do pracy wskutek choroby pracownika, nie można ich przyjmować do okresu z którego ustalana jest podstawa wymiaru świadczenń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macioerzyństwa.
Temat: zlecenie a składki
no wlasnie ludzie myslcie troche zzz dobrze napisal(a) , po prostu wystarczy wziasc umowe na kogos innego ,studenta najlepiej ( wtredy wogole bez skladek ) albo kogos znajomego kto jest zatrudniony gdzie indziej wtedy tylko zdrowotne i podatek .A co do premii to bym sie nie zgodzila przeciez premia cala ozusowana
Nagroda jubileuszowa to juz co inngo ale premia to caly ZUS
Temat: [radio] Regionalna kolej w ręce samorządów
Kolejarze już szykują pokaźny pakiet gwarancji dla pracowników spółki. Jest
tam m.in. mowa o dziesięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Jeśli ktoś
zostanie zwolniony, ma otrzymać odszkodowanie w wysokości wszystkich pensji
i nagród jubileuszowych, które by dostał do końca okresu ochronnego.
- Przez dziesięć lat rozkład jazdy nie może być mniejszy niż w roku
bieżącym - dodaje Zbigniew Ignaszak, przewodniczący Związku Zawodowego
Kolejarzy Pomorza Zachodniego.
Inne propozycje w pakiecie to m.in.: wypłata przez nowego właściciela premii
w wysokości 10 pensji dla każdego pracownika PKP PR, podwyżka dwa razy w
roku, trzynasta pensja, jeśli tylko firma osiągnie zysk, niezależnie od
odpraw emerytalnych i rentowych dodatkowa premia: 500 zł za każdy rok
przepracowany na kolei, ulgi na przejazdy kolejami innych przewoźników,
20-procentowy dodatek do pensji, jeśli ktoś przeznacza na dojazd do pracy
łącznie więcej niż 3 godz.
Halo, tu ziemia!
Temat: Co zrobić z 6 milionami złotych
[quote="P. Nikitiński"]
Odnosząc się do poprzedniego wpisu Pani Lilianny Ochmańskiej zapytam czy zasadnym jest w obecnej sytuacji finansowej Powiatu zwiększanie wydatków w porównaniu z rokiem 2003 na wynagrodzenia i pochodne pracowników Starostwa o ponad 20%.
Szkoda Panie Pawle że przy analizie wydatków na wynagrodzenia w Starostwie nie pokusił sie Pan o analizę struktury wiekowej urzedników. Płace urzędników w Starostwie nie należą do rewelacyjnych i poza nielicznymi wyjątkami (w 2003r.najniżej zarabiajacych) w ubiegłym roku i obecnym nikt nie otrzymał podwyżki ani innych gratyfikacji w formie nagród czy premii. Na ten rok zaplanowano w budżecie minimalny wzrost wynagrodzeń, ale do dnia dzisiejszego nie zostały podjete żadne decyzje o podwyżkach, natomiast w pierwszym półroczu tego roku wypłacono kilka odpraw dla osób odchodzących na emeryturę oraz kilku urzędników otrzymało nagrody jubileuszowe za od 25 do 40 letni staż pracy. Kiedy będzie Pan analizował wykonanie budżetu za I półrocze w zakresie wynagrodzeń to nie z powodu podwyżek płac urzedniczych a z powodu wypłaconych odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych nastąpi zaplanowany w budżecie wzrost wynagrodzeń.
Pozdrawiam
Temat: pytania do szefa
Zestaw pytań przygotowanych przeze mnie:
1) Sprawa jubileuszowych suvenirów (co, kiedy, gdzie)?
2) Podwyżka wynagrodzeń (kiedy i ile)?
3) Jaki jest standard firmy przy wyznaczaniu pracownika przez kierownika na zmianę kończącą się o 24 h (możliwości transportu i bezpieczeństwo)?
4) Jak przedstawia się wynagrodzenie sprzedawców, kierowników i zastępców Statoil Polska na tle tych grup pracowniczych (w odniesieniu oczywiście do zakresu obowiązków)?
5) Czy firma ma wiedzę lub badała stan dodatkowego zatrudnienia naszych pracowników i jakie to ma przełożenie na ich efektywność i przyczyny tego stanu rzeczy?
6) Czy to pracownik zgłasza ucieczki na policji, a jeśli to robi, czy ten czas może wpisać do karty pracy? (sposób na kierownika)
7) Powraca kwestia premii uznaniowej i jej tajemnicy przed personelem (na forum była ożywiona dyskusja za i przeciw – więcej głosów za jawnością)?
Jakie są standardy wyposażenia socjalnego naszych stacji 1,2,3 ?
9) Czy w firmie istnieją jakieś szczególne dni wyjątkowo premiowane (sywester, wigilia....) i jak to jest robione, albo będzie, gdyż punkty z premium club nie spełniają tego warunku przynajmniej do osób nie posiadających aut? (bon za punkty może być sfinalizowany zatankowaniem pojazdu, a nie zakupami ze sklepu)
Temat: Nagroda jubileuszowa - pomocy
W roku ubiegłym pracownik naszego zakładu nabył prawo do nagrody jubileuszowej, lecz nie wypłacono jej bo był to pierwszy rok działania zakładu i tak mówił nasz regulamin wynagradzania. Jednak w tym roku musimy ją wypłacić. Mam problem z jej naliczeniem. Wiem, że biorę średnią z trzech miesięcy i obliczam tak jak do obliczenia wynagrodzenia za urlop, ale nie do końca jestem pewna czy robimy to dobrze. Mamy różne składniki wynagrodzenia: premia uznaniowa (raz jest wypłacona a raz nie), dodatek szkodliwy, dodatek za prace w nocy, dodatek dla kierowcy a także wynagrodzenia za urlop i wynagrodzenie za czas choroby. Wiem, że wynagrodzenia za urlop i za czas choroby nie uwzględniam w obliczaniu średniej (chyba mam rację???) a co z pozostałymi składnikami??? Jak obliczyć średnią z tych 3 mieisięcy?
Proszę pomóżcie???
Temat: Pakt gwarancji pracowniczych PKP PR
Kolejarze szykują pokaźny pakiet gwarancji dla pracowników spółki PKP PR. Jest tam m.in. mowa o dziesięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Jeśli ktoś zostanie zwolniony, ma otrzymać odszkodowanie w wysokości wszystkich pensji i nagród jubileuszowych, które by dostał do końca okresu ochronnego.
- Przez dziesięć lat rozkład jazdy nie może być mniejszy niż w roku bieżącym - dodaje Zbigniew Ignaszak, przewodniczący Związku Zawodowego Kolejarzy Pomorza Zachodniego.
Inne propozycje w pakiecie to m.in.: wypłata przez nowego właściciela premii w wysokości 10 pensji dla każdego pracownika PKP PR, podwyżka dwa razy w roku, trzynasta pensja, jeśli tylko firma osiągnie zysk, niezależnie od odpraw emerytalnych i rentowych dodatkowa premia: 500 zł za każdy rok przepracowany na kolei, ulgi na przejazdy kolejami innych przewoźników, 20-procentowy dodatek do pensji, jeśli ktoś przeznacza na dojazd do pracy łącznie więcej niż 3 godz.
W sumie chodzi o setki milionów złotych, bo PKP PR zatrudniają około 16 tys. pracowników.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Temat: Strajk Nauczycieli??!!
i jeszcze te nieplanowane nadgodziny...
No nie mogę, nie uważam, że 18 godzin, (BA! 45 min to NIE jest godzina) pracy tygodniowo to duzo! Do tego ściema, że każdy nauczyciel pracuje w systemie 40 godz, do którego również zalicza się czas spędzony w domu nad klasówkami. Fakt, że pensja nawet mianowanego nie jest wysoka http://www.abc.com.pl/serwis/du/2000/0455.htm, ale to właśnie "nadgodziny" pozwalają mu na podskoczenie do naprawde niezlych zarobkow. Nie wierzę, że nauczyciel pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo. A jeżeli pracuje, to zapewne mu za to płacą i to wcale nie mało. Nie nazywajmy więc tego nadgodzinami bo wstyd - dla mnie nadgodziny to czasem 12-14 godzin DZIENNIE!
Do tego dochodzi niezniszczalny stusunek pracy przez mianowanie, wysługa lat pracy, dodatek funkcyjny, dodatek motywacyjny, dodatek za trudne warunki pracy, za uciążliwe warunki pracy, premia, nagroda jubileuszowa, nagroda dyrektora, finansowanie dokształcania, socjalne...
Wystarczy przychylny długopis dyrektora, który sam ustala podział korytka i co - źle?
No niestety, nauczyciel Rolcem jeździć nie będzie nigdy, to taki zawód jak setki innych, platny jak w Polsce i tyle...
Temat: wyrównanie wynag.za luty do minimalnego. pilne!
ad.1. Wynagrodzenie pracownika brutto jest większe od minimum więc nic nie wyrównujesz.(premie, stażowe, różnego rodzaju dodatki wchodzą do płacy minimalnej, warunkiem jest jednak, aby składniki te były zaliczone do tzw. wynagrodzeń osobowych. Są pewne wyjątki - np. nie wlicza się wynagrodzenia za godz.nadliczbowe, nagrodę jubileuszową czy odprawę emer.lub rentową).
Oznacza to, że pozostałe dodatkowe składniki wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik, mogą być wliczane do tego wynagrodzenia. Istotne jest jednak, aby te dodatkowe składniki wynagrodzenia były stałym elementem wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik. Powinny być zatem wypłacane pracownikowi regularnie razem z przysługującym mu wynagrodzeniem zasadniczym.ad2. Oczywiście wyliczyć ile powinien zarobić za czas przepracowany i ewentualnie wyrównać.
Temat: Refleks urzędników
zarabia więcej niż wiele urzędniczek, które pracują po kilkanaście lat w urzędzie.
Moim zdaniem przy ustalaniu wynagrodzenia powinno liczyć się wykształcenie i doświadczenie, a nie tylko zasiedzenie stanowiska i korzyści z tego tytułu, że ktoś pracuje w firmie X lat. Dla tych, którzy pracują po "20 lat" wypłacane są chyba nagrody jubileuszowe i takie tam inne premie - a przynajmniej tak powinno być. A dlaczego osoba "nowa" ma zarabiać grosze?? W urzędach jest generalnie cienko z pieniędzmi, z resztą zawsze może być gorzej.
Pozdrawiam
Wiki
Temat: Ulubione trunki
Ja niestety się lekko zmanierowałem z moim smakiem - kiedyś wszystko co miało prąd było zacne (z wyjątkiem karmi - wtedy jeszcze nie było tych owocowych gów..) - począwszy od piwa Jubileuszowego - chyba jakoś tak w '93 skończyli je produkować, niestety, również w tamtym czasie wykończone Wino Wieloowocowe, poprzez Tury, Byki, Agenty, własnej porodukcji wino na przepisie ze starożytnej Grecji - z tym, że niektóre komponenty (a właściwie to większość) musiały zostać zastapione dostępnymi odpowiednikami - bo skąd k... w '95 miałem wziąć oliwki), potem był spory rozdział pt. 10,5... Następnie cała księga marki patykiem pisane, Wrota Odlotu, opowieści z wybrzeża Bakaratu (nie tak smaczne)... Cienie Lecha Premium, Tron Tyskiego... (tak to się jakoś tak zgrało - przynajmniej tak mi się kojarzy moje piersze w nie granie)... Od VII 06 znowu Leszek zielony (z tym, że ostatnio jakby więcej Carlsberga - taki cieńkusz - po prostu to jest w sklepie naprzeciwko)... No i mój ulubiony Dreher (madziarski browarek)... Z win od kilku lat Vinum Regum Rex Vinorum - Tokaje (zwłaszcza Szamorodni Edes - hmmm, w tym przypadku mam nawet ulubiony rocznik - '96)... Aha, no i cytrynóweczka akademicka, ale już kilka miesięcy nie piłem... Aha, no i jałowcówka (angole nazywają to ginem) z tonikiem...
Towarzystwo: Najlepiej gdy zacne i nie zostawi spitego na pastwę losu;)
Temat: NASZA Ojczyzna - plusy i minusy.
http://wiadomosci.onet.pl/1642323,,item.html
LOL, moja mama jest prokuratorem z ponad 30-to letnim stażem pracy, prowadziła tysiące spraw, nie raz musiała na noc zostawać w pracy, często ściągają ją w weekendy i w zyciu nie dostała nawet złotówki jakiejś nagrody lub premii (poza ustawową jubileuszową). O zapłacie za nadgodziny lub odbiozre godzin tez może zapomniec.
Ale cóż - są widać ludzie do parwdziwej pracy i do odbierania nagród
Temat: Płace ...płace i płace
W dniu 11 grudnia 2006 r. odbyło się spotkanie Central Związkowych działających w Lasach Państwowych z Dyrektorem Generalnym LP. W trakcie spotkania strony podpisały wnioski i ustalenia oraz protokół rozbieżności w sprawie stawki wyjściowej z dnia 16 października 2006 r. Głównym punktem spotkania było określenie wysokości i terminu wypłaty Nagrody Świątecznej. Związki przedstawiły uzgodnioną między sobą kwotę nagrody 2700 zł na osobę, Dyrektor Generalny zaproponował kwotę 1500 zł, w tym 1000 zł to kwota nagrody, a 500 - część motywacyjna. Po kolejnych turach rozmów przewodniczący ZLP w RP przedstawił uzgodnione z wszystkimi centralami ostateczne stanowisko Związków: 2000 zł dla każdego pracownika LP wypłacone do 15 grudnia 2006 r. Dyrektor Generalny stwierdził, że musi zasięgnąć opinii dyrektorów rdlp odnośnie poziomu rezerw na pokrycie nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych i dopiero wtedy podejmie decyzję ostateczną.
Jeśli okaże się, że kwota rezerwy będzie wysoka, wówczas będą niższe nagrody. Odnośnie regulaminu premiowania Dyrektor zaproponował rozważenie celowości jego wprowadzenia, alternatywnie pozostawienia nagród. Zaproponował też powołanie zespołu z udziałem Związków do opracowania zasad ocen okresowych pracowników. Ostatecznie ustalono, że projekt zasad przygotuje Naczelnik Wydziału Kadr i Szkoleń DGLP i prześle do konsultacji Związkom.
Temat: A oto Polska właśnie
U mnie w pracy funkcjonuje układ zbiorowy pracy. W ramach niego mamy co jakiś czas nagrody jubileuszowe oraz dodatek za wysługę lat, kwartalnie waloryzowane pensje w stosunku do stopnia inflacji, dodatkowe dni wolne w Wigilię i Wielki Piątek, a panie - dłuższe urlopy macierzyńskie.
u nas nie ma uzp. podwyzki zagwarantowane raz w roku - chociaz w tym zrobili niespodzianke i byly dwie. jest premia raz w roku - za wyniki a nie przepracowane lata. zupelnie nie rozumiem tego typu nagradzania. nie mamy zadnych dodatkowych dni wolnych poniewaz moja firma zyje z mojej pracy wiec doskonale rozumiem ze kazdy przepracowany dzien to $. przysluguje mi urlop zagwarantowany w kp i nic ponadto. panie maja normalne urlopy macierzynskie i jakos sobie radza, nie maja pozniej problemu z powrotem na wlasne stanowisko.
Temat: [pr] Kolejarze marszałka chcą zachować przywileje
- Mamy kolej, mamy problemy - mówią urzędnicy zachodniopomorskiego
marszałka. Załoga przejętej w grudniu przez samorząd województwa spółki
PKP Przewozy Regionalne zaczyna szykować się do strajku
[...]
Nie chcą na niego czekać kolejowe związki zawodowe. Od poniedziałku przy
Zachodniopomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych (oddział PKP PR w
Szczecinie) będzie działał komitet protestacyjno-strajkowy. Związkowcy,
strasząc strajkiem, chcą wymusić na marszałkach zachowania kolejowych
przywilejów.
[...]
Kolejarze domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia. W zależności od
stażu pracy ma to być 10 lub 12 lat. Chcą też zachowania 200-złotowych
premii na Dzień Kolejarza i nagród jubileuszowych. O kompromis może być
trudno, bo kolejarze są rozgoryczeni swoimi zarobkami i zwolnieniami w
branży.
Jeśli związkowcy zastrajkują, podetną gąłąż, na której siedzą. W
Zachodniopomorskiem od kilku lat trwa proces odzyskiwania pasażerów do kolei,
ale jeśli pociągi staną, ludzie się przerzucą znów na busy i autobusy. Poza
tym związkowcy powinni negocjować pakiety socjalne przed przejęciem PKP PR
przez samorządy wojewódzkie, a nie po.
MK
Temat: Płaca, a kwalifikacje
Place powinne rosnac z roku na rok rownolegle z inflacja. Powyzej tego, to tez powinny sie podnosic jak sie zdobywa niektore kwalifikacje, czy tez przez pewien okres ze zdobywaniem dodatkowego doswiadczenia. Na rocznice jubileuszowa moznaby dac jakas premie, ale nie jest to koniecznie stosowane.
Ale naprawde, kwota podana to smiechu warta, chociaz tez nie wiemy jakie ma obowiazki, jezeli minimalne i tylko na soboty i niedziele to chyba nie taka zla, ale jezeli tu chodzi o pelny etat, to proboszcza powinno sie pocagnac za sumienie.
Temat: KASA ? :)
Przy okazji tego tematu chciałbym zapytać lepiej znających sytuację:
Czy jeśli odwołuje się nadleśniczego, dyrektora, to w jakim stopniu może zachować on dotychczasowe uposażenie? Czy nie jest tak, że wraz z awansem funkcyjnym awansuje się - niejako z automatu - w siatce płac o parę oczek i po degradacji pozostaje w tej samej grupie zaszeregowania? Wówczas podstawowe wynagrodzenie, a także wszystkie premie kwartalne, 13-ki, nagrody jubileuszowe, wylicza się w oparciu o raz osiągniętą, wysoką pozycję płacową?
Temat: Dowcipy o Prezesach
Kochana Renatko, skończył się czas laby, o którym pisałam w moim tekście. Przed nami ogromne wyzwania mityngowe,między czasie Szczawnica, Rajd, Jubileuszowy Zjazd i wiele ciekawych atrakcji. Prezes obiecał nam podwyższyć premię do 1.000zł miesięcznie W tej chwili wiem, że wydam ją na zakup nowych czarnych szpilek i sukienki w kolorze czerwonego wina .
Czy Ty wiesz, że nie mamy choroby w zakresie obowiązków? Dlatego proszę o zapoznanie się po raz kolejny z powyższym dokumentem i do pracy, Moja Kochana.
Całuję w piękne Twoje policzki i usteczka,
-doT
Temat: Obluda NFZ
A czym jest Venom praca na kontrakcie jak nie kapitalizmem .Praca na etacie daje ci prawo do platnego urlopu 1 x w roku,pelnego ubezpieczenia ZUS/emerytalne,rentowe,wypadkowe,zdrowotne/prawo do platnego zwolnienia lekarskiego w razie choroby,prawo do premii,nagrod jubileuszowych,13-tej pensji.Nie ponosisz natomiast tak jak przy kontraktach odpowiedzialnosci cywilnej za swiadczone uslugi i ewentualne bledy w sztuce.Widac wyraznie jak to sprytne panstwo zrzucilo na swiadczeniodawcow wszystkie obowiazki ,odmawiajac cynicznie od wielu lat przyzwoitego,nie wygorowanego,przyzwoitego oplacania!!!!Rachunek ekonomiczny jak wykazalem powyzej jest bezwzgledny
Temat: wiem ze macie juz dosc tego tematu, zapewniam ze ja tez - j
tak istnieje. ale o nagrodzie jubileuszowej pisze tylko ile % za ile lat przysługuje - wynagrodzenia miesięcznego. Ok, wiec podam pokolei kwoty z 3 m-cy:
za czerwiec: 1377,60płaca zasadnicza,129,20 za nadgodziny, 221,76za urlop, 148,09premia%, 736,44premia uznaniowa,2613,09 suma . Godziny przepracowane: 160dniówka, 10nadgodziny,16 urlop.
za maj: 757,68płaca zasadnicza, 142,12za nadgodziny, 962,64za urlop, 93,35premia%,387,60 premia uznaniowa, 2343,39suma . Godziny przepracowane: 88dniówka, 11nadgodziny, 72urlop.
za kwiecień: 1102,08płaca zasadnicza, 142,12za nadgodziny,548,80 za urlop, 146,12premia%, 516,80premia uznaniowa,2456,51 suma . Godziny przepracowane: 128dniówka, 40nadgodziny, 11urlop.wiec jak?
Temat: Zus po raz kolejny
a nie obniżają dziesiątki dodatków, premii uznaniowych, darmowych samochodów sluzbowych i telefonów, bonów świątecznych, nagród jubileuszowych, odpraw, zysków z akcji, dywident z akcji ?
zawodowa ksiegowa powinna to wszystko doskonale wiedzieć co wchodzi do podstawy do obliczenia wysokosci skladek a co nie wchodzi...
moze ktoś na forum ma taka wiedze, wedlug mnie one w wiekszości nie wchodzą,
nie mówiąc o ulgach na dzieci według pomysłu LPR i PRz, które spowodowaly że wiekszość rodzin nie zapłaciła podatku dochodowego
a przecież
klin podatkowy = podatek dochodowy + składki opłacane przez pracownika + opłacane przez pracodawce
bląd ob.swetoniusza zostal juz wykazany przez innego uzytkownika a jest nim wyliczanie procentowe klina podatkowego do tego co dostaje na reke pracownik a nie od tego ile kosztuje pracownik
podstawowy błąd i juz udowodniony, gdzie wychodzą pozniej takie cuda że np. jakoby koszt pracy w USA jest dwukrotnie nizszy niż w Polsce
sposób wyliczenia klina jest jeden wspólny i dlatego porównywalny z innymi krajami i wychodzi:
-USA i UK 30%
-Niemcy, Francja, Szwecja, Belgia 48-52%
-Polska jest posrodku i za rok 2004 bylo to ok.42-43%, obecnie po obnizkach za rzadów PIS według mnie maksymalnie jest to 39%
Temat: Płaca, a kwalifikacje
Na rocznice jubileuszowa moznaby dac jakas premie, ale nie jest to koniecznie stosowane. Rafał popatrz na cytat z Regulaminu Organistów w Archidiecezji Krakowskiej. Nie wiem jak w innych ale u nas jest tak:
36. Po 25-ciu i 50-ciu latach pracy organisty rządca parafii powinien zaznaczyć jubileusz przez:
1. powiadomienie o tym wspólnoty parafialnej i Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej
2. udzielenie jubilatowi nagrody materialnej
3. postaranie się dla wyjątkowo zasłużonego jubilata o odznaczenie papieskie lub diecezjalne, za pośrednictwem Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej
Temat: premie jubileuszowe i odprawa - upadlość firmy
Mam ponad 30 lat stażu pracy w jednej firmie. Obecnie firma postawiona jest w stan upadlości. Ze względu na brak jakichkolwiek śroków nie wypłacane są premie jubileuszowe i odprawy pracownicze. Jak mam ubiegać się o te należnosci? Dziękuję
Temat: Premie Jubileuszowe
A poza tym to chyba nie wyrażasz się precyzyjnie.Chodzi o? Podaj poprawną nazwę! Premia?Dodatek za staż pracy? Nagroda jubileuszowa? Co to ma być?
Temat: Premie Jubileuszowe
Czy Służba Wojskowa(zasadnicza)Jest brana pod uwagę przy naliczniu premii(chodzi o staż pracy)
Temat: odprawa emerytalna
witam! Proszę o podanie jakie składki wynagrodzenia są podstawą do obliczenia odprawy pieniężnej- szczególnie chodzi mi o informację czy premia uznaniowa i dodatek jubileuszowy wchodzi w skład podstawy. Dziekuje z góry za odpowiedź.
Maria
Temat: Praca
Uelastycznienie czasu pracy i obniżka płac sposobem na ochronę miejsc pracy
Polskie Radio - 28-01-2009
Rząd i przedsiębiorcy mają sposób na ochronę miejsc pracy. Proponują uelastycznienie czasu pracy i możliwość obniżki płac. Propozycja dotycząca elastycznego czasu pracy sprowadza się do wydłużenia okresu rozliczeniowego godzin pracy. Obecnie wynosi on trzy miesiące, a miałby być wydłużony do roku. W tym czasie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej - czytamy na stronach internetowych Polskiego Radia.
"Zależałoby to od potrzeb pracodawcy" - wyjaśnił Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Jacek Męcina zaznaczył również, że firmy, które mogą przeżywać przejściowe trudności powinny mieć łatwiejszą możliwość dostosowywania płac.
Dodał, że elastyczny czas pracy i czasowe ograniczanie kosztów na przykład premii czy nagród jubileuszowych będzie alternatywą dla restrukturyzacji zatrudnienia i zwolnień grupowych.
Pomysł ten krytykują przedstawiciele związków zawodowych. Uważają, że rząd powinien wspomóc przedsiębiorców, u których występują trudności, a nie rozwiązywać kryzys kosztem pracowników - czytamy na stronach Polskiego Radia.
Natomiast ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski uważa, że obecne przepisy kodeksu pracy dobrze chronią pracowników. "W dobie kryzysu jednak, bardzo ważne jest dogadywanie się pracodawców z zatrudnionymi" - zaznaczył Piotr Wojciechowski. Wyjaśnił, że kodeks pracy przewiduje możliwość zawieszenia niektórych przepisów po to, by przetrwać. Dotyczy to na przykład nagród jubileuszowych czy premii. Można je czasowo zawiesić, a później po przetrwaniu najgorszego powrócić do takich dodatków do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał wcześniej.
O rozwiązaniach dla ratowania miejsc pracy będzie debatować jutro prezydium Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.
Temat: Premia uznaniowa w podstawie nagrody jubileuszowej
Zgodnie z obowiązującym u Ciebie regulaminem wynagradzania wypłacana premia uznaniowa nie jest premią lecz nagrodą. Pociąga to za sobą konsekwencje w przypadku liczenia między innymi nagrody jubieluszowej lub odprawy
emerytalnej, które to świadczenia są zapewne u Ciebie liczone według zasad ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
To, kiedy i jak uwzględniać premie w podstawie urlopowej zależy przede wszystkim od ich charakteru oraz od zapisów zawartych w umowach o pracę lub regulaminach wynagradzania. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia
urlopowego pracownika, który oprócz płacy zasadniczej otrzymuje również premie, w pierwszej kolejności należy więc ustalić, czy są one wypłacane na podstawie regulaminu czy też są one wynikiem uznania pracodawcy.
Po podstawy wymiaru liczonych powyżej świadczeń należy włączyć premie miesięczne lub kwartalne, jednakże nagrody zostają wyłączone z podstawy. O włączeniu danego składnika do podstawy wymiaru decyduje więc charakter
danego składnika.
Premia regulaminowa jest elementem wynagrodzenia za pracę wypłacanym po spełnieniu przez pracownika warunków jej uzyskania, określonych w regulaminie premiowania lub w inny sposób. Prawo do tego rodzaju premii
i jej wysokość nie zależą od swobodnego uznania pracodawcy, a pracownik, który spełnił warunki do jej uzyskania, może dochodzić jej wypłacenia na drodze sądowej, tak jak należnego wynagrodzenia za pracę.
Inaczej jest natomiast w przypadku premii uznaniowej. Jeżeli premia ma taki charakter, wówczas nie stanowi ona składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (wyrok Sądu
Najwyższego z 20 lipca 2000r., I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77), nawet jeśli jest przyznawana periodycznie. Pracodawca może bowiem wypłacić ją także w okresie urlopu lub może jej wogóle nie wypłacać w miesiącu, w którym
pracownik przebywa na urlopie.
Wypłata nagrody zależy tylko od uznania pracodawcy.
Skoro tak, to również nagród nie przyjmuje się do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy lub innych świadczeń ze stosunku pracy obliczanych zasadą ekwiwalentu za urlop, np. odprawy, odszkodowania lub
nagrody jubileuszowe.
W związku z powyższym wasze nagrody( zwane "premiami uznaniowymi") nie powinny być włączane do podstawy powyższych świadczeń pieniężnych.
Pozdrawiam.
Temat: Nieprawidłowe obliczanie nagrody jubileuszowej
Mam pytanie odnośnie obliczania wysokości nagrody jubileuszowej dla pracownika. Obowiązujący w firmie Regulamin wynagrodzeń określa, iż nagrodę jubileuszową oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalent pieniężnego za urlop. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3500,00 (w tym płaca zasadnicza,dodatek stażowy, premia w stałej wysokości oraz dodatek funkcyjny). Po przepracowaniu 35 lat pracy zgodnie z obowiązującym w firmie Regulaminem przysługuje mu nagroda jubileuszowa w wysokości 300% miesięcznego wynagrodzenia. Od stycznia 1998r do maja 2008r wysokość nagrody liczona była w następujący sposób:
płaca brutto 3500,00/21 (współczynnik z danego roku) =166,67 x 26 (wymiar urlopu)= 4333,42 x 300% = 13000,26.
Nadmieniam, iż sposób ten został zaopiniowany w 1998r przez Radcę Prawnego jako prawidłowy.
W firmie doszukano się błędu i w chwili obecnej,tj.w lipcu 2008r przysługująca nagroda została obliczona w sposób następujący: 3500,00 x 300% = 10500,00.
Według wszelkich przepisów do których można się odnieść, wnioskujemy, że poprzedni sposób obliczania wysokości nagrody jubileuszowej był błędny i pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową w sysokości 10500,00 brutto.
Bardzo proszę o interpretację, który sposób jest prawidłowy. Pracownik złożył pisemne zażalenie, ponieważ zmiana naliczania wysokości nagrody jubileuszowej nie została podana do ogólnej wiadomości pracowników.
Nie wykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Czy jesteśmy w obowiązku podawać do wiadomości pracowników informację o prawidłowym sposobie obliczania wysokości nagród?
Bardzo zależy nam na czasie, więc o ile to tylko możliwe prosimy o pomoc.
Temat: II tura podziału rezerwy, czyli wyniki wartościowania.
Cytat z ww. wywiadu: "Ważniejszym elementem zmian będzie modernizacja zasad wynagradzania. Członek korpusu Służby Cywilnej ma obecnie dziesięć składników wynagrodzenia, m.in. dodatek specjalny, wysługę lat, tak zwaną trzynastkę. Jest to kompletnie niepowiązane z efektywnością pracy urzędnika. Planujemy likwidację dodatków specjalnych jako mało efektywnego narzędzia, zostaną one zastąpione premiami lub nagrodami za konkretne efekty pracy, co ma za zadanie motywować pracowników do lepszej pracy." A skąd oni wiedzą, że niefektywne skoro większość ksc go jeszcze nie dostała. Każde narzędzie nieumiejętne wykorzystane jest mało efektywne. A premie są efektywne?? Przecież pracownicy tzw. pozaetatowcy mają premie. Może zatem przed wygłaszaniem kolejnych postulatów należy ich zapytać jak bardzo te premie ich motywują do pracy.
Dziesięć składników wynagrodzenia??? A z czego to wynika, bo na pewno nie z ustawy o służbie cywilnej. Ja mam dwa składniki wynagrodzenia: wynagrodzenie zasadniecze i dodatek za staż pracy, dodatku specjalnego nie mogę się doczekać. Zgodnie z art. 55 ustawy o służbie cywilnej wynagrodzenie pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska pracy, dodatku specjalnego wynikającego ze specyfiki i charakteru wykonywanych zadań oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Wynagrodzenie urzędnika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska pracy, dodatku specjalnego wynikającego ze specyfiki i charakteru wykonywanych zadań, dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej oraz dodatku służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego.
Nie mam pojęcia skąd on wytrzasnął te dziesięć składników. Nagroda jubileuszowa czy trzynastka nie jest składnikiem wynagrodzenia, ale co najwyżej składniku systemu wynagradzania a to różnica.
O kolejny cytat: "Natomiast w Warszawie chcielibyśmy zrównać płace w ministerstwach ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej na tym terenie". A dlaczego tylko w Warszawie i tylko w ministerstwach??? To już totalna dyskryminacja. Ja jednak złożę ten pozew o dyskryminację, nawet jeśli nie będę bogata to na pewno sławna;)))))
Temat: ZTM Lublin
Postaram się dowiedzieć co planuje w takiej sytuacji zrobić największy Związek Zawodowy KiOKM przy MPK Lublin. TYlko muszę wyzdrowieć...
Ale nie liczyłbym, że związek wiele wywalczy.
W tej chwili w MPK zarabia średnio. Najgorzej nie jest. Z biletów można też coś wyciągnąć. Ja planuje przyjść na kierowce autobusu do MPK ale jeżeli nie będzie dodatków do biletów to nawet ich nie będę kupował u dyspozytora. Czego mam marnować swój cenny czas na robienie czegoś za darmo. Druga sprawa to zabranie dodatków nocnych i świątecznych. Nie każdy ma możliwość dodatkowego zarobku. Proponowałbym zabrać jeszcze premię (zrobić np. premię kwartalną jak to jest w MZK Zamość), wysługę i nagrody jubileuszowe. Pracować będziemy przez cały tydzień (wolne będzie wypadać raz na tygodniu, raz w weekend itd). Bo jeżeli zabieramy dodatek świąteczny to tak należy zrobić-dlaczego jeden ma weekend wolny a drugi jest poszkodowany. Przeważnie każdy ma rodzinę i chciałby z nią spędzić weekend.
W Zamościu po reformie w sierpniu 2005 roku ucięto o połowe pensje podstawowe, zrezygnowano z premii m-cznych(zostały kwartalne), wysługi, nagród i innych dodatków. W rozkłady to tyranie z 3-5 minutową przerwą w szczycie.
Ludzie zastanówcie się czy z kierowców chcecie zrobić jakieś woły niewolnicze czy może MPK będzie obozem pracy?
Wg mnie podstawowym zadaniem ZTMu jest przekonanie ludzi do komunikacji miejskiej. Do centrum miasta nie powinno wjeżdżać tyle aut co obecnie. Zlikwidować niektóre linie, w innych zmienić trase i częstotliwość. Nie sztuką jest ułożyć trasę i rozkład-to nawet ja potrafię zrobić i to bez programu.
CIĄGLĘ WIĘRZĘ, ŻE ZTM PÓJDZIE PO ROZUM DO GŁOWY I DOCZEKAMY SIĘ JEDNEJ Z LEPSZYCH KOMUNIKACJI W POLSCE
Temat: Polskie Alkohole - klasyfikacja
Witam,
Kupiłem sobie "Almanach wódek polskich" z 1996 r. gdzie jest mowa o kilku miniaturkach i który stał się dla mnie pretekstem do stworzenia tej klasyfikacji. Oczywiście będą jak to w wersji 1 więc proszę o waszą pomoc w tym względzie:
Już widzę, że numerki są chyba nie na miejscu i potrzeba klasyfikacji literowej z podziałem na gatunki
Aha na razie starałem się raczej nie uwzględniać marek wspólnych polmosów, które produkowano w większej ilości polmosów oraz wytworów w tych starszych butelkach produkowanych przez Polski Monopol Spirytusowy a więc do 1972 roku
KLASYFIKACJA POLSKICH ALKOHOLI WERSJA 1
POLMOS BIAŁYSTOK:
1. Absolwent wódka 38% - butelka płaska i pękata
2. Absolwent wódka 40% - butelka płaska i pękata
3. Żubrówka
POLMOS BIELSKO BIAŁA:
1. Balsam Żołądkowy
2. Orla wódka
3. Medos wódka miodowa
4. Extra Żytnia wódka
5. Bieska wódka żytnia
6. Karpatia Polish Vodka
POLMOS KRAKÓW:
1. Centuś wódka
2. Rachela wódka
3. Cymes wódka
4. Cracovia
POLMOS LUBLIN:
1. Ideal Vodka
2. Komandorska wódka
3. Kapitańska wódka
4. Bosmańska wódka
5. Korsarska wódka
6. Lublinka żytnia wódka
7. Lublinka wódka
8. Ziołowa Wytrawna wódka
9. Balladyna likier malinowy
10 Sułtan wódka gatunkowa
11. Czysta Extra wódka
POLMOS ŁAŃCUT:
1. Alash likier kminkowy
2. Amaretto - likier migdałowy
3. Cherry Amour - likier wiśniowy
4. Malajka - likier kokosowy
5. Rosaline - likier różany
6. Valentine - likier
7. Biała Dama wódka
8. Łańcut Wódka 38%
9. Łańcut Wódka 40%
10. Visent Wódka
11. Sobieski ESTATE Wódka
POLMOS POZNAŃ:
1. Polish Gin
2. Gnesnania Boonekamp
3. Premium wódka
POLMOS SIEDLCE:
1. Alpejska wódka
2. Universum wódka
3. Chopin wódka
POLMOS SZCZECIN:
1. Starka 10-letnia Very Fine
2. Starka 15-letnia Jubileuszowa
3. Starka 20-letnia Patria
4. Starka 25-letnia Piastowska
5. Szambelan wódka
6. Winiak jubileuszowy
POLMOS TORUŃ:
1. Baltic wódka
POLMOS WARSZAWA:
1. Tania wódka
POLMOS ZIELONA GÓRA:
1. Królewska wódka
2. Polska wódka czysta
3. Polska wódka korzenna
4. Polska wódka wiśniowa
5. Luksusowa wódka
6. Luksusowa żurawinowa wódka
7. Ballinel likier
POLMOS ŻYRARDÓW
1. Belvedere wódka
ALCOSPIRIT
1. Hevelius Vodka
2. Sopel Vodka
NISSKOSHER
1. Kosher wódka
2. Szabasówka
Temat: Prezes Tramwajów Warszawskich otrzyma wkrótce 75 tys. zł
Prezes Tramwajów Warszawskich otrzyma wkrótce 75 tysięcy złotych nagrody. Szef
MPT - 33 tysiące. Nieco mniej prezesi innych miejskich spółek
Wczoraj zarządzenia o wypłaceniu nagród szefom kilku miejskich spółek podpisał
w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego jego zastępca Mirosław Kochalski.
- Nie ukrywamy, że miasto chce jak najlepiej wynagradzać świetnych menedżerów.
Chcemy, żeby byli doceniani, podobnie, jak na rynku prywatnych spółek. Nie ma
innego wyjścia, jeśli chce się utrzymać w mieście fachową kadrę - uzasadnia
decyzję wiceprezydent Kochalski.
Nagrodowym rekordzistą okazał się szef Tramwajów Warszawskich Krzysztof Karos -
dostanie premię podwójną. Na wniosek rady nadzorczej TW prezydent zgodził się
przyznać mu 45 tys. zł (brutto) rocznej i 30 tys. zł jubileuszowej za 30-lecie
pracy.
- Nagroda jubileuszowa wynika z kodeksu pracy, a roczna jest docenieniem
efektów zarządzania firmą. Tak się zdarzyło, że prezes dostanie akurat teraz
obie nagrody - wyjaśnia Mirosław Kochalski. I zwraca uwagę, że 'Tramwaje
Warszawskie' pod wodzą Krzysztofa Karosa przygotowały najwyżej w Polsce
oceniony wniosek o dofinansowanie przebudowy trasy tramwajowej w Alejach
Jerozolimskich za 24 mln euro.
Prezes TW, zapytany, na co przeznaczy pieniądze, zamyślił się.
"- Szczerze mówiąc, jeszcze się nie zastanawiałem. Każdy ma jakieś dziury w
budżecie. Kredyty będę mógł pospłacać - odpowiedział szczerze Krzysztof Karos."
Kolejnymi docenionymi urzędnikami są: prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa
Taksówkowego Andrzej Gelberg - dostanie 33 tys. zł nagrody rocznej, prezes
Miejskich Zakładów Autobusowych Roman Podsiadły - 2,5-krotność własnego
wynagrodzenia (ok. 25 tys. zł), a Wiesław Longota, szef Miejskiego
Przedsiębiorstwa Oczyszczania - półtorej swojej średniej pensji (czyli ok. 15
tys. zł).
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_051130/warszawa_a_2.html
Pozdrawiam
Adam S.
Temat: Komu służą ZZ
W wyjątkowych wypadkach posługuję się "czystą informacją" To znalazłem na onecie.Warte zastanowienia;
OTO ZAROBKI PIS ZWIĄZKOWYCH BONZÓW i BARONÓW NA PASKU PISu.
alme dzisiaj, 10:54
Wiesław Wójtowicz, szef Związku Zawodowego Jedność Pracowników Budryka- 11.100 PLN związkowej pensji
Bogusław Ziętek, przewodniczący związku "Sierpień 80"- 8.000 PLN związkowej pensji.
Wiesław Siewierski przewodniczący Forum Związków Zawodowych- 7.800 PLN związkowej pensji
Sławomir Broniarz przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- 9.000 PLN związkowej pensji
Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego- 5.400 PLN
Bronisław Stec - ok. 6.000 zł przewodniczący MKZ ZZ "Kontra". Na negocjacje z zarządem przyjechał Oplem Signum, w salonie 100.000 PLN.
Zenon Dąbrowski - ok. 7.000 zł Tyle w lipcu zarobił przewodniczący ZZG w kopalni Borynia. Jeździ mercedesem klasy E.
Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność- 8.500 PLN
Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych- 6.200 PLN
Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego `Stoczniowiec'- 6.000 PLN
Jan Gumiński, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej- 6.000 PLN
Zdzisław Chętnicki, szef Związku Zawodowego "Kadra"- 10.000 PLN związkowej pensji. Gustuje w mercedesach. Ten którym jeździ, w salonie kosztuje grubo ponad 100 tys. zł
Rekordzista ze Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju wraz z premią dostał w lipcu 2008 około 13 tys. zł
Zastępcy otrzymują 90 proc. tego co inkasują przewodniczący, natomiast członkowie zarządów 80 procent.
Ale to nie wszystko: oprócz pensji związkowcom należą się roczne nagrody z okazji Dnia Górnika (miesięczna pensja), ekwiwalent za 6 lub 8 ton węgla, nagrody jubileuszowe i jeszcze jedna dodatkowa pensja (w sumie w ciągu roku dostają 14 wypłat)
W samej Kompani Węglowej działa 180 różnych związków (sto osiemdziesiąt).
Pensje tych panów nie pochodzą ze składek członków a z kasy zakładu. Zakład płaci także za utrzymanie ich biur, telefonów oraz delegacje - także te zagraniczne.
Wynagrodzenie tym panom wypłacają także podatnicy (czyli my wszyscy) w formie dotacji dla bankrutujących lub nierentownych zakładów.
Temat: Refleks urzędników
Szanowni Państwo,
w czasie od stycznia do marca wiele zadań należących do osoby na stanowisku do spraw promocji nie było realizowanych, konsekwencją tego są zaległości chociażby w aktualizacji zakładki „Zadaj pytanie Burmistrzowi”.
To pokazuje w pełni jak władza obojetnie jakiego stopnia ma w d..obywateli wyborców w tym kraju.
Smutne ze zaczyna sie to juz od stopnia lokalnego "gdzie obietnice na wyrost są czynione" a postepuje potem w góre...
Jakoś od stycznia do końca marca niezauwazylem na stronie informacji typu - serwis zadaj pytanie burmistrzowi chwilowo zawieszony itp itd..
No chyba ze tego typu dzialanie przekracza mozliwosci urzedniczej natury
Ciekawe ile pytan zadali lubonianie w próznie?
Pawlok
[ Dodano: 28 Kwiecień 2008, 21:24 ]
Z promocją w Urzędzie w Luboniu nie miałam do czynienia, ale z innymi pracownikami tak i niestety niektórzy Urzędnicy są niezastąpnieni - tzn., że jak już są na urlopie, albo na niekończącym się zwolnieniu lekarskim to nikt (chociażby pracownik tego samego wydziału, pokoju, za biurkiem obok) nie może przejąć jego sprawy - mimo, że nie są to samodzielne stanowiska!!!
Swoje doswiadczenie z urzednikami juz opisywalem - az by sie prosilo by ta biurokracje rozpedzic na cztery wiatry...
Ostatnio znowu maielm nieprzyjemnosc elefonicznej rozmowy z UM Lubonia:-(
I znowu czulem sie jak petent a nie jak Klient.
Pawlok
[ Dodano: 28 Kwiecień 2008, 21:46 ]
Moim zdaniem przy ustalaniu wynagrodzenia powinno liczyć się wykształcenie i doświadczenie, a nie tylko zasiedzenie stanowiska i korzyści z tego tytułu, że ktoś pracuje w firmie X lat. Dla tych, którzy pracują po "20 lat" wypłacane są chyba nagrody jubileuszowe i takie tam inne premie - a przynajmniej tak powinno być.
O dyskryminacji tym zakresie mowi któras z dyrektyw UE.
Która omija sie tworząc liczne stanowiska (nazewnictwo) i wtedy zarabiajacy mniej a wykonujacy ta samą robote nie ma zbytnio punktu zaczepienia,,wystarczy zmienic formalnie jedno zdanie np w karcie opisu stanowiska pracy..
Pawlok
Temat: Dobra wiadomość dla Stoczni Gdynia. Inwestorzy kupili nieruc
Wiceprzewodniczący Solidarności Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz zarabia 13 tyś. związkowej pens ...ji? Wiesław Wójtowicz, szef Związku Zawodowego Jedność Pracowników Budryka- 11.100 PLN związkowej pensji Bogusław Ziętek, przewodniczący związku "Sierpień 80"- 8.000 PLN związkowej pensji. Wiesław Siewierski przewodniczący Forum Związków Zawodowych- 7.800 PLN związkowej pensji Sławomir Broniarz przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- 9.000 PLN związkowej pensji Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego- 5.400 PLN Bronisław Stec - ok. 6.000 zł przewodniczący MKZ ZZ "Kontra". Na negocjacje z zarządem przyjechał Oplem Signum, w salonie 100.000 PLN. Zenon Dąbrowski - ok. 7.000 zł Tyle w lipcu zarobił przewodniczący ZZG w kopalni Borynia. Jeździ mercedesem klasy E. Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność- 8.500 PLN Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych- 6.200 PLN Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego `Stoczniowiec'- 6.000 PLN Jan Gumiński, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej- 6.000 PLN Zdzisław Chętnicki, szef Związku Zawodowego "Kadra"- 10.000 PLN związkowej pensji. Gustuje w mercedesach. Ten którym jeździ, w salonie kosztuje grubo ponad 100 tys. zł Rekordzista ze Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju wraz z premią dostał w lipcu 2008 około 13 tys. zł Zastępcy otrzymują 90 proc. tego co inkasują przewodniczący, natomiast członkowie zarządów 80 procent. Ale to nie wszystko: oprócz pensji związkowcom należą się roczne nagrody z okazji Dnia Górnika (miesięczna pensja), ekwiwalent za 6 lub 8 ton węgla, nagrody jubileuszowe i jeszcze jedna dodatkowa pensja (w sumie w ciągu roku dostają 14 wypłat) W samej Kompani Węglowej działa 180 różnych związków (sto osiemdziesiąt). Pensje tych panów nie pochodzą ze składek członków a z kasy zakładu. Zakład płaci także za utrzymanie ich biur, telefonów oraz delegacje - także te zagraniczne. Wynagrodzenie tym panom wypłacają także podatnicy (czyli my wszyscy) w formie dotacji dla bankrutujących lub nierentownych zakładów. Źródło: Związkowcy żerują na górnikach, Super Express - 28-09-2008 11.05.2009 13:58
Temat: 4 czerwca: Gdańsk nie chce demonstracji
Wiesław Wójtowicz, szef Związku Zawodowego Jedność Pracowników Budryka- 11.100 PLN związkowej pensji Bogusław Ziętek, przewodniczący związku "Sierpień 80"- 8.000 PLN związkowej pensji. Wiesław Siewierski przewodniczący Forum Związków Zawodowych- 7.800 PLN związkowej pensji Sławomir Broniarz przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- 9.000 PLN związkowej pensji Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego- 5.400 PLN Bronisław Stec - ok. 6.000 zł przewodniczący MKZ ZZ "Kontra". Na negocjacje z zarządem przyjechał Oplem Signum, w salonie 100.000 PLN. Zenon Dąbrowski - ok. 7.000 zł Tyle w lipcu zarobił przewodniczący ZZG w kopalni Borynia. Jeździ mercedesem klasy E. Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność- 8.500 PLN Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych- 6.200 PLN Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego `Stoczniowiec'- 6.000 PLN Jan Gumiński, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej- 6.000 PLN Zdzisław Chętnicki, szef Związku Zawodowego "Kadra"- 10.000 PLN związkowej pensji. Gustuje w mercedesach. Ten którym jeździ, w salonie kosztuje grubo ponad 100 tys. zł Rekordzista ze Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju wraz z premią dostał w lipcu 2008 około 13 tys. zł Zastępcy otrzymują 90 proc. tego co inkasują przewodniczący, natomiast członkowie zarządów 80 procent. Ale to nie wszystko: oprócz pensji związkowcom należą się roczne nagrody z okazji Dnia Górnika (miesięczna pensja), ekwiwalent za 6 lub 8 ton węgla, nagrody jubileuszowe i jeszcze jedna dodatkowa pensja (w sumie w ciągu roku dostają 14 wypłat) W samej Kompani Węglowej działa 180 różnych związków (sto osiemdziesiąt). Pensje tych panów nie pochodzą ze składek członków a z kasy zakładu. Zakład płaci także za utrzymanie ich biur, telefonów oraz delegacje - także te zagraniczne. Wynagrodzenie tym panom wypłacają także podatnicy (czyli my wszyscy) w formie dotacji dla bankrutujących lub nierentownych zakładów.
Temat: Zapraszamy na X ogólnopolski konkurs SIFE
12 maja 2008 roku w Gmachu Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego odbędzie się X Ogólnopolski Konkurs SIFE Studenci dla Przedsiębiorczości. To już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia, która nieprzerwanie trwa od 1999 roku w Polsce.
Idea SIFE wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a zapoczątkowana została już w 1975 roku. Młodzież akademicka poprzez realizację projektów opuszcza mury swoich uczelni, aby zdobytą wiedzę przekazywać swoim społecznościom lokalnym. Nie jest to jednak tylko wykładanie teorii, ale prawdziwe prowadzenie biznesu. Tak spełniana jest główna myśl SIFE – learning by teaching, która z punktu widzenia studentów polega na uczeniu się za pomocą uczenia innych. Dodatkowo ich działalność rozwija i wzbogaca ludzi do których skierowane są projekty głównie poprzez upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu w gospodarce rynkowej.
W tym roku osiem drużyn będzie walczyło o miano najlepszej drużyny SIFE w Polsce i to właśnie ta drużyna zaprezentuje swoje projekty i nasz kraj na międzynarodowym konkursie SIFE w Singapurze. Drużyna, która zajmie drugie miejsce, zaprezentuje nas w nieco mniejszym, europejskim gronie na Sympozjum Europejskim SIFE .
Działalność studentów jest dostrzegana i nagradzana przez osoby ze świata biznesu. Są oni menedżerami średniego i wyższego szczebla największych polskich i międzynarodowych firm, tj. 3M Polska, Amerykańskiej Izby Handlowej, BZWBK, BIC Polska, Centra, Cargill Polska, Citibank Handlowy, Emax, Extended Disc, Inter Groclin Auto, Henkel Polska, Kraft Foods Polska, L’Oreal, One 2 One, Stroer, real,-, Unilever, Xeroxi wiele innych.
Najwięksi sponsorzy polskich edycji Konkursów to:
AIG Polska, Amica Wronki, Auto Premium, HSBC Bank Polska, Kompania Piwowarska, Korn/Ferry International, KPMG,Metro Group, Wrigley Poland, Beiersdorf-Lechia,Arvato Services, Zarząd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Studenci z Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości bedą reprezentowac swoich kolegów ze studiów na wyżej opisanym konkursie!!!!
Temat: Solidarność: Nie zakłócimy czerwcowych obchodów
rabia 13 tyś. związkowej pens ...ji? Wiesław Wójtowicz, szef Związku Zawodowego Jedność Pracowników Budryka- 11.100 PLN związkowej pensji Bogusław Ziętek, przewodniczący związku "Sierpień 80"- 8.000 PLN związkowej pensji. Wiesław Siewierski przewodniczący Forum Związków Zawodowych- 7.800 PLN związkowej pensji Sławomir Broniarz przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- 9.000 PLN związkowej pensji Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego- 5.400 PLN Bronisław Stec - ok. 6.000 zł przewodniczący MKZ ZZ "Kontra". Na negocjacje z zarządem przyjechał Oplem Signum, w salonie 100.000 PLN. Zenon Dąbrowski - ok. 7.000 zł Tyle w lipcu zarobił przewodniczący ZZG w kopalni Borynia. Jeździ mercedesem klasy E. Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność- 8.500 PLN Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych- 6.200 PLN Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego `Stoczniowiec'- 6.000 PLN Jan Gumiński, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej- 6.000 PLN Zdzisław Chętnicki, szef Związku Zawodowego "Kadra"- 10.000 PLN związkowej pensji. Gustuje w mercedesach. Ten którym jeździ, w salonie kosztuje grubo ponad 100 tys. zł Rekordzista ze Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju wraz z premią dostał w lipcu 2008 około 13 tys. zł Zastępcy otrzymują 90 proc. tego co inkasują przewodniczący, natomiast członkowie zarządów 80 procent. Ale to nie wszystko: oprócz pensji związkowcom należą się roczne nagrody z okazji Dnia Górnika (miesięczna pensja), ekwiwalent za 6 lub 8 ton węgla, nagrody jubileuszowe i jeszcze jedna dodatkowa pensja (w sumie w ciągu roku dostają 14 wypłat) W samej Kompani Węglowej działa 180 różnych związków (sto osiemdziesiąt). Pensje tych panów nie pochodzą ze składek członków a z kasy zakładu. Zakład płaci także za utrzymanie ich biur, telefonów oraz delegacje - także te zagraniczne. Wynagrodzenie tym panom wypłacają także podatnicy (czyli my wszyscy) w formie dotacji dla bankrutujących lub nierentownych zakładów. Źródło: Związkowcy żerują na górnikach, Super Express - 28-09-2008 11.05.2009 13:58
Temat: Gałęzewski i Guzikiewicz - bojownicy o Stocznię Gdańską?
-biacie. To Wy bierzecie 13 tyś. związkowej pens ...ji? Wiesław Wójtowicz, szef Związku Zawodowego Jedność Pracowników Budryka- 11.100 PLN związkowej pensji Bogusław Ziętek, przewodniczący związku "Sierpień 80"- 8.000 PLN związkowej pensji. Wiesław Siewierski przewodniczący Forum Związków Zawodowych- 7.800 PLN związkowej pensji Sławomir Broniarz przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego- 9.000 PLN związkowej pensji Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego- 5.400 PLN Bronisław Stec - ok. 6.000 zł przewodniczący MKZ ZZ "Kontra". Na negocjacje z zarządem przyjechał Oplem Signum, w salonie 100.000 PLN. Zenon Dąbrowski - ok. 7.000 zł Tyle w lipcu zarobił przewodniczący ZZG w kopalni Borynia. Jeździ mercedesem klasy E. Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność- 8.500 PLN Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych- 6.200 PLN Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego `Stoczniowiec'- 6.000 PLN Jan Gumiński, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej- 6.000 PLN Zdzisław Chętnicki, szef Związku Zawodowego "Kadra"- 10.000 PLN związkowej pensji. Gustuje w mercedesach. Ten którym jeździ, w salonie kosztuje grubo ponad 100 tys. zł Rekordzista ze Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju wraz z premią dostał w lipcu 2008 około 13 tys. zł Zastępcy otrzymują 90 proc. tego co inkasują przewodniczący, natomiast członkowie zarządów 80 procent. Ale to nie wszystko: oprócz pensji związkowcom należą się roczne nagrody z okazji Dnia Górnika (miesięczna pensja), ekwiwalent za 6 lub 8 ton węgla, nagrody jubileuszowe i jeszcze jedna dodatkowa pensja (w sumie w ciągu roku dostają 14 wypłat) W samej Kompani Węglowej działa 180 różnych związków (sto osiemdziesiąt). Pensje tych panów nie pochodzą ze składek członków a z kasy zakładu. Zakład płaci także za utrzymanie ich biur, telefonów oraz delegacje - także te zagraniczne. Wynagrodzenie tym panom wypłacają także podatnicy (czyli my wszyscy) w formie dotacji dla bankrutujących lub nierentownych zakładów. Źródło: Związkowcy żerują na górnikach, Super Express - 28-09-2008
Temat: Gułagi Giertycha
Tak, ogarnij się zanim coś napiszesz. W ten sposób to możesz rozmawiać ze swoją koleżanką ale nie ze mną.
Mylisz się, Lucyna. Piszesz na tym forum dużo, ale czasem zdarza Ci się popełnić tekst na temat, o którym masz mgliste pojęcie. Tak właśnie odebrałem Twoje wypowiedzi w sprawie rzekomych socjalnych przywilejów nauczycieli.
Piszesz o zapisach karty nauczyciela. Proszę sprecyzuj o jakie konkretnie zapisy Ci chodzi. Czytając w całości ustawę nie znalazłem w rozdziale 7 żadnego zapisu, który by choć w minimalnym stopniu rekompensował warunki płacowe. Może wskażesz mi taki? Wierz mi, że nie wystarczy napisać "Karta Nauczyciela", aby wykazać, że nauczyciele mają jakieś tak wspaniały rozbudowany socjał, że mogą pracować za jakieś 2 600 zł brutto (nauczyciel mianowany). Konkrety, Lucyna, konkrety....
Dla porównania podam Ci jeden przykład związany z energetyką, czyli obszarem którym się na co dzień zajmuję. W typowym przedsiębiorstwie energetycznym jest ZUZP oregulujący m.in. zasady zaszeregowania, kwestie premii, dodatków stażowych i innych dodatków, nagród jubileuszowych. Są tam też kwestie gwarancji zatrudnienia i wysokich odszkodowań za zwolnienie, kwestie ZFŚS finansowanego także z zysku przedsiębiorstwa, sposób innego zasilenia ZFŚS, przeznaczenia środków z funduszu, możliwości korzystania z funduszu przez członków rodzin, możliwość dofinansowania urlopów, finansowania pobytów pracowników na leczeniu profilaktycznym, dofinansowania kolonii i obozów dla dzieci pracowników, korzystania z ośrodków wypoczynkowych będących własnością firmy na preferencyjnych warunkach, korzystania z tzw. paczek świątecznych, pożyczek na cele mieszkaniowe (z oprocentowaniem znacznie niższym niż w banku na kredyt hipoteczny), ulegających także umorzeniu w przypadku rozwiązania umowy o pracę nie z winy pracownika lub w razie jego trudnej sytuacji finansowej.... Mam dalej wyliczać? Jest tego znacznie więcej....
To jest właśnie rozbudowany socjał, a zaręczam Ci, że pensje są wyższe niż w niejednym zawodzie, o nauczycielach i treści ich Karty Nauczyciela nawet nie wspomnę...
Proszę, zatem, Lucyna, o jakieś konkrety. Na razie usłyszałem tylko hasło "rozbudowany socjał" i same slogany....
Pozdrawiam
Adam
PS. Jeśli czujesz się urażona moimi słowami z poprzedniego posta to przepraszam. Nie miałem zamiaru być niemiły, zależało mi jednak by dyskutować o konkretach, a nie lotnych hasłach, które w mojej ocenie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Temat: IV Rzeczypospolita
za GW
Minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiada zmiany we władzach fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która zajmuje się wypłatą odszkodowań za pracę przymusową na rzecz III Rzeszy
Decyzje będą szybkie - mówił wczoraj na konferencji prasowej minister skarbu, który nadzoruje fundację. - Fundacja zatrudnia zbyt wielu ludzi i jest zbyt droga.
To reakcja na wczorajszą publikację "Rzeczpospolitej". Według dziennika, prezes fundacji prof. Jerzy Sułek oprócz pensji (ok. 14 tys. zł) w ostatnich dwóch latach dostał 56 tys. zł nagrody. Pozostali członkowie zarządu - Andrzej Chmielarz i Janusz Drap - po 20 tys. zł. Za prezesury prof. Sułka wprowadzono do regulaminu fundacji zapis, że członkom zarządu przysługują roczne nagrody w wysokości do trzech pensji. Regulamin zatwierdził minister skarbu i rada fundacji, którą tworzą m.in. przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających poszkodowanych przez III Rzeszę.
W regulaminie zapisano także, iż fundacja będzie wypłacać nagrody jubileuszowe pracownikom z najdłuższym stażem pracy. Prof. Sułek miał dostać 56 tys. za 42 lata pracy, choć w Fundacji pracuje od jesieni 2001 r.
To nie pierwsze problemy prezesa Sułka z nagrodami. W 2003 r. za przyznawanie nagród Sułek publicznie krytykował swoich poprzedników i nawet skierował przeciwko nim sprawę do sądu. Tymczasem, jak odkryliśmy, zarząd Sułka dostawał takie same nagrody. Po naszej publikacji Sułek zapewniał "Gazetę", że on i cały zarząd zwrócą premie za 2001 i 2002 rok.
Fundacja nie komentuje informacji w sprawie nagród dla zarządu.
prof. Jerzy Sułek, wieloletni dyplomata PRL. Fundacją kieruje od października 2001 r. Trafił tu za czasów rządu Leszka Millera
http://prawica.net/old/modules.php?name=News&file=article&sid=1024
Temat: Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza
Wypłata nagrody jubileuszowej
Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym. Prawo do niej nie wynika wprost z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, ale z przepisów wewnątrzzakładowych. Tylko niektóre grupy zawodowe, jak np. nauczyciele, pracownicy urzędów państwowych czy samorządowych, mają prawo do nagrody jubileuszowej zagwarantowane przepisami rangi ustawowej. Istotą nagrody jubileuszowej jest, że przysługuje ona po przepracowaniu określonej liczby lat. Jednak sposób ustalenia wysokości świadczenia, okresu czasu, który do nagrody uprawnia oraz terminu wypłaty jest regulowany przepisami wykonawczymi, bądź wewnętrznymi.
Nagroda jubileuszowa ma specyficzny status wśród świadczeń fakultatywnych. Nie jest to wynagrodzenie za pracę, wynikające obligatoryjnie z przepisów prawa pracy. Nie jest także nagrodą – w jej dosłownym znaczeniu, ponieważ nie jest świadczeniem wyłącznie uznaniowym. Nagroda jubileuszowa najbardziej przypomina premię, której warunkiem przyznania jest wieloletnia praca.
W wielu przypadkach wprowadzenie nagrody jubileuszowej do systemu wynagradzania jest zależne od woli pracodawcy. Jest to również ogromne pole do działania dla istniejących w zakładach pracy związków zawodowych. Możliwe jest wypracowanie w tym zakresie kompromisów i ustalenie, jakie poszczególne okresy pracy, a także inne okresy zatrudnienia zaliczane do stażu pracy stanowią podstawę do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (mogą to być np. okresy pracy w gospodarstwie rolnym, czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Wprowadzenie zapisów o nagrodzie jubileuszowej do przepisów płacowych w zakładzie pracy powoduje, że od tej chwili nagroda jubileuszowa nie jest już świadczeniem uznaniowym, ale obligatoryjnym. Pracodawca ma zatem obowiązek jej wypłaty, jeżeli spełnione zostaną określone warunki.
Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa pracownik, który zgodnie z obowiązującymi przepisami (powszechnie obowiązującymi lub wewnętrznymi) przepracował nieprzerwanie i nienagannie określony czas u danego pracodawcy, w określonej branży lub zawodzie. Jeżeli pracownik spełni wymagania warunkujące prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej uzyskuje on roszczenie o jej wypłatę. Okresy inne niż okresy zatrudnienia mogą być wliczane do okresu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej tylko wówczas, gdy są wymienione w obowiązujących u pracodawcy przepisach płacowych. Dlatego ważne jest, aby przepisy dokładnie określały, jakie okresy zatrudnienia uprawniają do nagrody jubileuszowej i świadczenie zależy od stażu pracy w jednym zakładzie, czy te okresy pracy podlegają sumowaniu.
Najczęściej prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje pracownikowi po kolejnych 5-cioletnich okresach zatrudnienia. Podstawą wyliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest zazwyczaj miesięczne wynagrodzenie (lub jego wielokrotność) przysługujące pracownikowi w dniu nabycia uprawnienia. Obliczając wysokość nagrody stosuje się najczęściej zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jednak w kwestii uprawniających do nagrody okresów zatrudnienia oraz sposobu obliczania i wypłaty świadczenia pracodawca może wypracować własne zasady.
Powstanie roszczenia o wypłatę nagrody jubileuszowej może znaleźć swój finał w sądzie pracy. Prezentujemy poniżej wzór pozwu, jaki w tej sprawie można wnieść do sądu. Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące strony formalnej pozwu zamieszczane były poprzednio na łamach „Tygodnika Solidarność Świętokrzyska” przy prezentowaniu poszczególnych pism procesowych. Zachęcamy również do skorzystania z bazy wzorów pism procesowych, które znajdują się na stronach internetowych Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność: www.solidarnosc.home.pl oraz www.solidarnosc.org.pl/kielce
Nieprecyzyjne reguły dotyczące obliczania i wypłaty nagród jubileuszowych stanowią często przyczynę zatargów w zakładach pracy.
Katarzyna Wronka
Temat: Golden League 2007
W piątek w Oslo odbędzie się pierwszy z sześciu mityngów Złotej Ligi, w których lekkoatleci walczyć będą o milion dolarów premii. W inauguracyjnych zawodach wystartują trzy Polki - Lidia Chojecka w biegu na 5000 m oraz tyczkarki Anna Rogowska i Monika Pyrek. Jubileuszowy - dziesiąty - cykl zakończy się 16 września w Berlinie.
O milion dolarów premii walczyć będą zawodnicy w dziesięciu konkurencjach - pięciu kobiecych i pięciu męskich. Tylko wygrana w każdym z sześciu mityngów Golden League sprawi, że będzie można partycypować w podziale nagrody.
Jeżeli nikt nie spełni powyższego warunku to między lekkoatletów z pięcioma zwycięstwami podzielona zostanie kwota 500 tysięcy dolarów.
W 2006 roku sześć wygranych w mityngach Złotej Ligi odnieśli Jamajczyk Asafa Powell na 100 m oraz Amerykanin Jeremy Wariner i Jamajka Sanya Richards na 400 m. IAAF nagrodziła ich premią po 250 tysięcy dolarów. Pozostałe 250 tysięcy podzielono między trójkę lekkoatletów z pięcioma zwycięstwami.
Powell, rekordzista świata w biegu na 100 m, ponownie będzie miał szansę partycypować w podziale miliona dolarów, gdyż ta konkurencja znalazła się w gronie dziesięciu wytypowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).
Pozostałe to: 1500 m, 110 m ppł, trójskok, rzut oszczepem (mężczyźni) oraz 100 m, 400 m, 100 m ppł, skok wzwyż i skok o tyczce (kobiety).
Cała pula na konto jednego lekkoatlety trafiła do tej pory dwukrotnie - w 2003 roku o milion dolarów wzbogaciła się biegaczka z Mozambiku Maria Mutola, która była bezkonkurencyjna na dystansie 800 m, a w 2005 roku podczas wszystkich mityngów Złotej Ligi w trójskoku najlepsza była Rosjanka Tatiana Lebiediewa.
Gwiazdą mityngu w Oslo ma być Asafa Powell, który zapewnia, że udowodni kto jest najszybszym człowiekiem świata. "Jestem obecnie najlepszy i wierzę w to, że będę wygrywał. Rywale i kibice przekonają się o tym już w piątek" - zapewnił 24-letni Jamajczyk, który rekord świata - 9,77 - ustanowił dokładnie dwa lata temu - 14 czerwca 2005 roku - w Atenach.
Pod koniec maja w Belgradzie Powell uzyskał 9,97. "Od tego czasu jednak sumiennie trenuję i forma z dnia na dzień rośnie" - podkreślił.
Oprócz Powella, jako głównych kandydatów do podziału głównej premii wymienia się najlepszą tyczkarkę ostatnich lat Rosjankę Jelenę Isinbajewą. szwedzką specjalistkę od skoku wzwyż Kajsę Bergqvist oraz jej rodaka, trójskoczka Christiana Olssona i mistrza olimpijskiego w rzucie oszczepem Norwega Andreasa Thorkildsena. Z kolei biegająca na 400 m Sanya Richards z Jamajki zapowiedziała, że ważniejsze od sześciu zwycięstw w mityngach Złotej Ligi jest dla niej poprawienie rekordu świata Marity Koch (47,60).
Po raz ostatni rekord świata na zmodernizowanym niedawno stadionie Bislett w Oslo padł 28 czerwca 2000 roku, kiedy Norweżka Trine Hattestad rzuciła oszczepem na odległość 69,48 m.
Według IAAF, popularność Złotej Ligi rośnie z roku na rok. O wzroście zainteresowania ma świadczyć fakt, że 60 kolejnych stacji telewizyjnych zdecydowało się kupić prawa do relacjonowania rywalizacji w tym cyklu. W 2007 roku bezpośrednie transmisje z Oslo, Paryża, Rzymu, Zurychu, Brukseli i Berlina będą śledzić telewidzowie w 150 krajach świata.
Konkurencje Złotej Ligi '2007:
kobiety - 100 m, 400 m, 100 m ppł, wzwyż, tyczka mężczyźni - 100 m, 1500 m, 110 m ppł, trójskok, oszczep
Temat: pytania do szefa
zestaw pytań do szefa jaki mu przedstawiłem:
1) Sprawa jubileuszowych suvenirów (co, kiedy, gdzie)?
2) Podwyżka wynagrodzeń (kiedy i ile)?
3) Jaki jest standard firmy przy wyznaczaniu pracownika przez kierownika na zmianę kończącą się o 24 h (możliwości transportu i bezpieczeństwo)?
4) Jak przedstawia się wynagrodzenie sprzedawców, kierowników i zastępców Statoil Polska na tle tych grup pracowniczych (w odniesieniu oczywiście do zakresu obowiązków)?
5) Czy firma ma wiedzę lub badała stan dodatkowego zatrudnienia naszych pracowników i jakie to ma przełożenie na ich efektywność i przyczyny tego stanu rzeczy?
6) Czy to pracownik zgłasza ucieczki na policji, a jeśli to robi, czy ten czas może wpisać do karty pracy?
7) Powraca kwestia premii uznaniowej i jej tajemnicy przed personelem (na forum była ożywiona dyskusja za i przeciw – więcej głosów za jawnością)?
Czy wprowadzenie jakiejś skróconej formy arkusza oceny pracownika nie usunęłoby zarzutów o niemerytoryczne, a subiektywne dzielenie puli premii uznaniowej?
9) Jaka jest średnia realizacja zadaniowego funduszu premiowego?
10) Jak ten poziom wygląda w odniesieniu do czynnika motywacji?
11) Jakie są standardy wyposażenia socjalnego naszych stacji 1,2,3 ?
12) Czy w firmie istnieją jakieś szczególne dni wyjątkowo premiowane (sywester, wigilia....) i jak to jest robione, albo będzie, gdyż punkty z premium club nie spełniają tego warunku przynajmniej do osób nie posiadających aut (bon za punkty może być sfinalizowany zatankowaniem pojazdu, a nie zakupami ze sklepu)?
13) Czy ubrania robocze (szczególnie kurtki zimowe) posiadają atesty termiczne?
14) Jak analizowany jest poziom wysokości sprzedaży na stacjach w odniesieniu do zapotrzebowania na dodatkowego pracownika w relacji do obsługi klienta (kto to robi)?
15) Jak ograniczony w swoich obowiązkach jest pracownik wykonujący swoją pracę sam na nocnej zmianie? (obsługuje kasę, a nie wykonuje prac porządkowych itp.?)
16) Jaka jest funkcja i rola ZFŚS w odniesieniu do pracowników (dofinansowanie wypoczynku pracowników – wczasy „pod gruszą”)?
17) Zdarzają się przypadki, że kierownicy sporządzają źle grafiki (naruszają kodeks dotyczący zapisów o czasie pracy i wykonują je na krótkie odcinki czasowe, oraz z małym wyprzedzeniem). Czy nie można tego zgeneralizować i przygotować dla nich wytyczne nt.sporządzania grafików?
18) Czy jest dopuszczalne aby, kierownik wykonujący wspomaganie na kasie zajmował się tylko swoimi zadaniami?
19) Czy firma zamierza przeszkolić swoich pracowników w kwestiach mobbingu?
20) Dlaczego firma zrezygnowała i czy zamierza powrócić do pomysłu kart kredytowych dla swoich pracowników na zakupy na stacjach?
21) Czy firma planuje i zamierza wprowadzić drobne gadżety dla swoich pracowników w związku z obchodami jakiegoś święta bądź obyczaju (tłusty czwartek – pączek, dzień kobiet – kwiatek dla pracownic)?
Niektóre pytania są pytaniami formowanymi przez naszych pracowników, a ja je tylko przekazałem.
Temat: Najświeższe wiadomości ze świata motoryzacji
Sztangielek ja chcę tu prowadzić coś jak serwis informacyjny, oczywiście szybkie fajne auta będą się pojawiać ale nie tylko
Cytat: Przedsiębiorca Renault Polska sp. z o.o. powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody Renault Modus mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.
Polski dystrybutor samochodów Renault poinformował, że stwierdzono nieprawidłowości dotyczące zespawania elementów zagłówka przedniego fotela ze stelażem oparcia foteli.
W sytuacji regulowania położenia zagłówka albo w chwili ewentualnego wypadku może dojść do oderwania się elementów zagłówka od stelaża.
Wada dotyczy 7 samochodów Renault Modus, wyprodukowanych w dniach 27 i 28 października 2004 r.
Przedsiębiorca poinformował UOKiK, że klienci, którzy kupili pojazdy objęte kampanią, zostaną powiadomieni listem poleconym o konieczności sprawdzenia samochodu w autoryzowanym serwisie. Kontrola stelaży oparć dwóch foteli przednich oraz ewentualna wymiana stelaża oparcia zostanie wykonana bezpłatnie.
Źródło: Mototarget
Cytat: Podczas uroczystego eventu Czerwonego Krzyża w Londynie, Land Rover zaprezentował jubileuszową, specjalną wersję modelu Defender SVX z krótkim rozstawem osi, zbudowaną z okazji 60-lecia marki.
Limitowany model dostępny będzie w dwóch wersjach.: jako kombi zwane tradycyjnie u Land Rovera Station wagon, oraz soft-top ze zdejmowanym płóciennym dachem. Auto pokryto czarnym lakierem metalicznym w specjalnie dobranym odcieniu. Na masce, błotnikach i z tyłu znajdziemy też kalkomanie sugerujące że mamy do czynienia z wersją limitowaną. Z czarnym lakierem kontrastują matowo srebrne wykończenia klatki bezpieczeństwa, którą obudowano kanciaste nadwozie kultowego Defendera. Pionowy grill również pokryto srebrną matową farbą. Nowe są przednie reflektory pokryte gładkim szkłem, zaś w tylnych kloszach, po raz pierwszy w Land Roverze znalazły się diody LED. Ponadto wszystkie jubileuszowe modele SVX mają w standardzie pięcioramienne aluminiowe obręcze kół z satynowym wykończeniem, oraz ułatwiające wsiadanie stopnie umieszczone pod progami.
Wewnątrz znalazły się sportowe fotele Recaro, aluminiowa gałka dźwigni zmiany biegów, mocny system audio z subwooferem, łączem USB i gniazdem na iPoda, oraz nawigacja satelitarna Carmin. Każdy model jubileuszowy wyposażony będzie w metalową tabliczkę z wygrawerowanym numerem egzemplarza. Niestety wersja SVX przeznaczona będzie jedynie na rynek brytyjski. Powstanie 140 2-miejscowych Defenderów 90 z soft-topem i 60 modeli Station Wagon z miejscami dla czterech pasażerów. Produkcja startuje na wiosnę 2008 roku, a pierwsi klienci otrzymają kluczyki latem. Ceny zostaną podane pod koniec tego roku.
Źródło: Mototarget
Cytat: Reventon kontra samolot myśliwski Tornado
Zorganizowanie tego wyścigu było tylko kwestią czasu. W końcu Lamborghini Reventon powstało w oparciu o kształt bojowego myśliwca.
Wyścig odbył się na dystansie 3 kilometrów na terenie lotniska wojskowego w Brescia we Włoszech. Do walki z Reventonem prowadzonym przez kierowcę testowego Lamborghini stanął myśliwiec A200-A Tornado.
Wynik wyścigu był jednak łatwy do przewidzenia. Mimo, że samochód wysunął się na prowadzenie w początkowej fazie, to samolot zdołał dogonić pędzące 340km/h Lambo i przelecieć linię mety jako pierwszy.
Do sprzedaży trafi jedynie 20 sztuk modelu Reventon w cenie 1 miliona Euro (plus podatki). Wszystkie samochody zostały już sprzedane. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w 2008 roku.
Źródło: Mototarget
Cytat: Lotus w limitowanej wersji Elise S 40th Anniversary
W celu uczczenia 40 lat produkcji w fabryce Hethel, brytyjska firma Lotus zaprezentowała specjalną wersję modelu Elise nazwaną "Elise S 40th Anniversary Limited Edition".
Model S powstał w oparciu o seryjną wersję Elise Range i jest oferowany w specjalnym kolorze nadwozia Burnt Orange Premium ze sztywnym dachem w tym samym odcieniu. W wyposażeniu wersji specjalnej znajduje się skórzana tapicerka przeszywana pomarańczowymi nićmi, lakierowany dyfuzor, lakierowane obręcze aluminiowe oraz specjalne oznaczenia modelu, typowe dla danego państwa.
Lotus Elise S 40th Anniversary Limited Edition oferowany będzie jedynie w 50 krajach w całej Europie. 15 modeli trafi do Niemiec, 10 do Szwajcarii, 5 do Francji, 5 do Belgii i 6 do Włoch. 9 pozostałych sztuk zostanie rozdysponowanych przez kierownictwo Lotusa pomiędzy wybrane państwa europejskie.
Źródło: Mototarget
Taki Lotus to jedno z moich motoryzacyjnych marzeń, jak to jeździ ....
Zapraszam do dyskusji na jakikolwiek z newsów, który Was zainteresował
Dodano po 1 minutach:
Sorry za rozmiary 2 pierwszych fotek
Strona 1 z 2 • Wyszukiwarka znalazła 78 wypowiedzi • 1, 2