Czytasz wypowiedzi wyszukane dla słów: Premierzy Gwinei Równikowej
Temat: Jak się robi politykę
W zamian za prawo wyłączności miałem tak sfilmować pucz w Gwinei Równikowej, by wyglądał na spontaniczną rewolucję przeciwko tyranowi - ujawnia brytyjski filmowiec James Brabazon wczoraj w brytyjskiej gazecie „ the Independent”.
Miał on towarzyszyć wiosną 2004 r. Brytyjczykowi Simonowi Mannowi, najsłynniejszemu najemnikowi ostatniej dekady, który w poniedziałek został skazany przez sąd w Gwinei Równikowej na 34 lata więzienia za próbę obalenia prezydenta Teodora Obianga Nguemy Mbasogo. Taki sam wyrok dostał wcześniej inny towarzysz Brabazona Nick du Toit z RPA.
Jak mówił na procesie Mann, przewrót zlecili mu londyński przedsiębiorca naftowy Eli Calil i sir Mark Thatcher, syn byłej brytyjskiej premier. Chcieli zastąpić Mbasogo gwinejskim dysydentem z Hiszpanii Severo Moto, a ten z wdzięczności miał przyznać im koncesje na wydobycie ropy naftowej.
cia.bzzz.net
Temat: Proszę o pomoc
Hm... To znowu ja. Czy ktoś z was może będzie wstanie odpowiedzieć na poniższe pytania, chociaż na jedno... Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi...
1. Czego symbolem jest woda w cytacie z księgi Genesis: "Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami"?
2. W kulturze jakiego ludu spotkać można tatuaże będące symbolami w postaci czarnych półokrągłych wzorów?
3. Podaj poprawne, niefonetyzowane niemieckie nazwisko sławnego twórcy fantasy 'miecza i szpady' urodzonego w Afryce.
4. Syn premiera jakiego państwa miał plan przejęcia kontroli nad Gwineą Równikową przy pomocy zamachu stanu? Jak nazywał się ów premier?
5. Jakie 'nazwisko' nosi dynastia założona przez Mahometa?
Temat: newsy 2007
Wrocław walczy o Expo 2012
Maciej Nowaczyk (Paryż), Michał Kokot, pap 2007-11-25, ostatnia aktualizacja 2007-11-25 20:20
W pierwszej rundzie na Josu ma zagłosować ponad 60 krajów. Wrocław pewny jest 30, ale po cichu liczy na 40. Wtedy wszedłby do drugiej rundy i zwiększyłby swoje szanse. Zwycięży pod warunkiem, że kraje, które w pierwszym głosowaniu poprą Tanger, w drugim zagłosują na Wrocław.
Głosować ma aż 140 delegatów. Kilka mało znanych krajów dołączyło do Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) tuż przed weekendem. Korea i Maroko zapowiedziały, że nie przyłączą się do dzisiejszego apelu Wrocławia, by nowe kraje członkowskie wstrzymały się od głosu.
- Jestem zbulwersowany ich postawą. Naprawdę nie sądziliśmy, że na finiszu walki dojdzie do takiej sytuacji. Ale nie poddajemy się. Ostatnie działania stawiają jednak pod znakiem zapytania sens starań o kolejną wystawę - mówił w niedzielę w Paryżu prezydent Rafał Dutkiewicz.
Na kogo możemy liczyć? Niestety europejskiej solidarności nie będzie - mimo poparcia Polski przez Komisję Europejską i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa Francja, Hiszpania i Portugalia zagłosują na Tanger. Przychylne tej kandydaturze są też kraje Beneluksu. Białoruś odda głos na Josu, a Grecy i Rumuni wciąż się zastanawiają - wybiorą między Polską a Koreą. Resztę głosów europejskich mamy zagwarantowaną. Razem 22.
Kazimierz Michał Ujazdowski wywalczył głosy Chin i Japonii, a prezydent Dutkiewicz Izraela.
Kraje karaibskie w przeszłości prawie zawsze głosowały tak samo, ale teraz możemy liczyć na głosy Dominiki (nie Dominikany), Trynidadu i Tobago, Haiti i St. Vincent. W czasie dzisiejszej prezentacji chcemy jeszcze powalczyć o głosy niezdecydowanych Bangladeszu, Senegalu i Grenady. W czasie spektaklu więc delegaci zobaczą na telebimach filmy z tych krajów.
Czy to wystarczy? Do awansu do drugiej tury może tak, ale do zwycięstwa głosów możemy mieć za mało.
Rozstrzygnięcie ma zapaść kwadrans po 19.
Borusewicz nie jedzie do Paryża
Swój udział w wyborze gospodarza Expo 2012 odwołał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, bo w poniedziałek spotyka się z delegacją Izby Doradców Królestwa Maroka
Tym samym jedynym przedstawicielem polskiego rządu w Paryżu będzie Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bogdan Borusewicz miał pojechać do Paryża w zastępstwie Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych, który w tym samym czasie będzie w Stanach Zjednoczonych.
- To nie jest odwołanie wyjazdu. Po prostu nie jadę. Nie jestem w stanie przesunąć swoich obowiązków. Nie udało mi się pogodzić tego wyjazdu z innymi rzeczami - powiedział RMF FM Borusewicz.
Wicedyrektor biura Borusewicza Zdzisław Iwanicki poinformował, że marszałek przyjmuje w poniedziałek delegację Izby Doradców Królestwa Maroka, która przybywa do Polski na jego zaproszenie. Władze Wrocławia są rozgoryczone decyzją marszałka. - Jesteśmy kompletnie zaskoczeni, że do Paryża wesprzeć nasze starania o Expo nie przyjedzie marszałek Senatu. Nie znam nawet powodu jego absencji - komentował decyzję Rafał Dutkiewicz.
W Paryżu nie będzie ani prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ani premiera Donalda Tuska. Wystąpienie tego ostatniego delegaci mają zobaczyć na telebimie. Nasze starania wsparł Lech Wałęsa, który wydał w niedzielę kolację dla delegatów i korpusu dyplomatycznego. Ale w poniedziałek na sali go też nie będzie i, podobnie jak w przypadku premiera Tuska, przemówi z ekranu.
Josu reprezentować mają prezydent i premier, a Maroko król Mohamed VI.
Kto na kogo zagłosuje
Na Koreę: Antigua i Barbuda, Argentyna, Bahamy, Australia, Bahrajn, Barbados, Białoruś, Belize, Brazylia, Kambodża, Kolumbia, Komory, Korea Północna, Dżibuti, Wschodni Timor, Ekwador, Salwador, Fidżi, Gabon, Gwatemala, Gujana, Honduras, Indonezja, Iran, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kiribati, Korea Południowa, Laos, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, Samoa, Seszele, Wyspy Salomona, Sri Lanka, Suazi, Tadżykistan, Tajlandia, Togo, Tonga, Tuvalu, Tanzania, Uzbekistan, Vanuatu, Wenezuela, Wietnam, Liberia, Malediwy, Mali, Wyspy Marshalla, Nauru, Nepal, Holandia, Nikaragua, Nigeria, Palau, Panama, Paragwaj, Peru, Filipiny.
Na Polskę: Austria, Bułgaria, Kanada, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominika, Finlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Haiti, Węgry, Islandia, Izrael, Włochy, Japonia, Rosja, St. Vincent, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Trynidad i Tobago, Turcja, Ukraina, Namibia, Norwegia, Polska.
Na Maroko: Algieria, Andora, Kongo, Kostaryka, Cypr, Demokratyczna Republika Kongo, Egipt, Gambia, Gwinea Równikowa, Francja, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Jordania, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Hiszpania, Syria, Tunezja Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Liban, Monako, Maroko, Niger, Portugalia, Katar.
Niezdecydowani: Bangladesz, Belgia, Kuba, Grecja, Grenada, Senegal, RPA, Surinam, Uganda, Urugwaj, Madagaskar, Malezja, Malta, Mauretania, Meksyk, Mongolia, Oman, Pakistan, Rumunia.
W zestawieniu siedmiu krajów, które dołączyły do BIE w ostatniej chwili
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... &startsz=x
Temat: Kalendarium
3 sierpnia jest 216. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 150 dni.
Święta
imieniny obchodzą: Augustyn, Cyra, Dalmacjusz, Dalmacy, Eufroniusz, Lidia, Marana, Miłosław, Nikodem, Piotr, Symeon i Szczepan.
Kościół katolicki - wspomnienie świętej Lidii
Gwinea Równikowa - Święto Sił Zbrojnych
Niger - Święto Niepodległości
Wenezuela - Dzień Flagi
Wydarzenia w Polsce
1569 - Inflanty przyłączono do Korony i Litwy jako wspólną własność.
1914 - powstała Pierwsza Kompania Kadrowa.
1944 - bitwa pod Truskawką oddziałów Grupy Kampinos i Wehrmachtu.
1944 - 3. dzień powstania warszawskiego: Niemcy wprowadzili do walk z powstańcami sztukasy. BIP uruchomiło w Śródmieściu sześć patroli megafonowych.
1990 - podjęto decyzję o wprowadzeniu lekcji religii do szkół.
Wydarzenia na świecie
1057 - Stefan IX wybrany na papieża.
1492 - Krzysztof Kolumb wypłynął z Palos de la Frontera w poszukiwaniu zachodniej drogi do Indii.
1645 - wojna trzydziestoletnia: Francuzi zwyciężyli w II bitwie pod Nördlingen.
1778 - otwarto teatr La Scala w Mediolanie.
1829 - Opera Paryska: prapremiera opery Wilhelm Tell Rossiniego.
1914 - Niemcy wypowiedziały wojnę Francji; równocześnie wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Belgii.
1940 - Litwa włączona do ZSRR.
1960 - Niger uzyskał niepodległość (od Francji).
2005 - po obaleniu Maaouya Ould Sid'Ahmed Tayi prezydentem Mauretanii został Ely Ould Mohamed Vall.
2006 - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko desygnował na stanowisko premiera przywódcę Partii Regionów - Wiktora Janukowycza
Urodzili się
1770 - Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern, król Prus (zm. 1840)
1867 - Stanley Baldwin, brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii (zm. 1947)
1872 - Haakon VII Glücksburg, król Norwegii (zm. 1957)
1884 - Josias Braun-Blanquet, szwajcarski botanik, ekolog (zm. 1980)
1885 - Adam Dobosz, polski śpiewak operowy (tenor) (zm. 1952)
1901 - Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup warszawsko-gnieźnieński, prymas Polski (zm. 1981)
1903 - Habib Burgiba, tunezyjski polityk, prezydent Tunezji (zm. 2000)
1904 - Clifford Simak, amerykański pisarz science fiction (zm. 1988)
1905 - Franz König, austriacki duchowny katolicki, kardynał (zm. 2004)
1909 - Stanisław Piętak, polski pisarz (zm. 1964)
1909 - Stanisław Poznański, polski malarz, grafik (zm. 1996)
1917 - Stefan Franczak, polski jezuita, hodowca roślin ozdobnych
1923 - Zygmunt Malawski, polski aktor (zm. 1983)
1926 - Tony Bennett, amerykański piosenkarz
1929 - Zdzisław Krzyszkowiak, polski lekkoatleta, biegacz (zm. 2003)
1933 - Jerzy Urban, polski dziennikarz, publicysta, pisarz, polityk, redaktor naczelny tygodnika Nie
1934 - Jonas Savimbi, angolski polityk, lider UNITA (zm. 2002)
1935 - Gieorgij Szonin, radziecki kosmonauta (zm. 1997)
1940 - Martin Sheen, amerykański aktor
1941 - Martha Stewart, amerykańska prezenterka telewizyjna pochodzenia polskiego
1941 - Grzegorz Rosiński, polski rysownik, autor komiksów
1946 - Jack Straw, brytyjski polityk, minister spraw zagranicznych
1948 - Antoni Macierewicz, polski polityk, wiceminister obrony narodowej, poseł na Sejm RP
1951 - Hans Schlegel, niemiecki astronauta
1952 - Michał Michalski, polski kontradmirał
1953 - Grzegorz Rydlewski, polski politolog, polityk
1956 - Joanna Skórnicka, polska tłumaczka
1959 - Ryszard Demczuk, polski kontradmirał, dowódca Centrum Operacji Morskich
1963 - James Hetfield, amerykański wokalista i gitarzysta zespołu Metallica
1964 - Joan Higginbotham, amerykańska astronautka
1967 - Grzegorz Ryś, polski siatkarz, trener siatkówki
1974 - Iwan Wyrypajew, rosyjski aktor, dramaturg
1978 - Mariusz Jop, polski piłkarz, reprezentant Polski
1979 - Evangeline Lilly, amerykańska aktorka
1980 - Krystian Długopolski, polski skoczek narciarski
Zmarli
1460 - Jakub II Stuart, król Szkocji (ur. 1430)
1721 - Stanisław Szembek, polski duchowny katolicki, prymas Polski, (ur. 1650)
1773 - Stanisław Konarski, polski pisarz polityczny, pedagog (ur. 1700)
1780 - Étienne de Condillac, francuski filozof (ur. 1715)
1857 - Eugène Sue, francuski pisarz (ur. 1804)
1871 - Franciszek Salezy Dmochowski, polski pisarz, tłumacz (ur. 1801)
1884 - Paul Abadie, francuski architekt, konserwator zabytków (ur. 1812)
1886 - Jan Lam, polski pisarz (ur. 1838)
1902 - Edward Wojciech Bogusławski, polski pisarz (zm. 1823)
1924 - Joseph Conrad, angielski pisarz pochodzenia polskiego (ur. 1857)
1929 - Thorstein Veblen, amerykański ekonomista, socjolog pochodzenia norweskiego (ur. 1857)
1929 - Emil Berliner, amerykański elektrotechnik pochodzenia niemieckiego (ur. 1851)
1946 - Ignacy Matuszewski, polski polityk, publicysta (ur. 1891)
1947 - José Pardo y Barreda, peruwiański polityk, prezydent Peru (ur. 1864)
1954 - Colette, francuska pisarka (ur. 1873
1961 - Nicola Canali, włoski duchowny katolicki, kardynał (ur. 1874
1966 - Lenny Bruce, amerykański komik (ur. 1925)
1968 - Konstanty Rokossowski, radziecki dowódca wojskowy, marszałek ZSRR i Polski, minister obrony narodowej Polski (ur. 1896)
1974 - Jan Rustecki, polski polityk, minister (ur. 1903)
1977 - Makarios III, cypryjski duchowny prawosławny, arcybiskup, polityk, prezydent Cypru (ur. 1913)
1983 - Jan Brzękowski, polski pisarz (ur. 1903)
1984 - Janusz Groszkowski, polski elektronik, radiotechnik, działacz państwowy (ur. 1898)
1984 - Władimir Tiendriakow, rosyjski pisarz (ur. 1923)
1986 - Wojciech Wróż, polski taternik, alpinista, himalaista (ur. 1942)
1994 - Innokientij Smoktunowski, rosyjski aktor (ur. 1925)
1995 - Ida Lupino, angielska aktorka, reżyserka filmowa (ur. 1918)
1996 - Józef Rozwadowski, polski duchowny katolicki, biskup łódzki (ur. 1909)
2001 - Stefan Rachoń, polski dyrygent, skrzypek (ur. 1906)
2002 - Carmen Silvera, brytyjska aktorka (ur. 1922)
2004 - Henri Cartier-Bresson, francuski fotograf (ur. 1908)
2004 - Ludwik Krasucki, polski dziennikarz (ur. 1925)
2005 - Françoise d'Eaubonne, francuska pisarka, feministka (ur. 1920)
2005 - Mariusz Szczerski, polski wokalista zespołu Honor (ur. 1970)
2006 - Elisabeth Schwarzkopf, niemiecka śpiewaczka operowa (sopran) (ur. 1915)
http://pl.wikipedia.org/wiki/3_sierpnia